POJAČANJE NATO-U

Američka vojska stigla na istočnu granicu Rumunjske: 'Pripremaju se sa stručnjacima za logistiku'

Foto: US army/REUTERS
XVIII Airborne Corps Soldiers arrive in Wiesbaden in support of Partners and Allies in Europe
Foto: US army/REUTERS
XVIII Airborne Corps Soldiers arrive in Wiesbaden in support of Partners and Allies in Europe
08.02.2022.
u 15:24
Francuska je rekla kako također planira poslati vojnike u Rumunjsku i ponudila je da bude vodeća država u budućoj misiji NATO-a
Pogledaj originalni članak

Prve američke snage stigle su u Rumunjsku kao pojačanje NATO saveznicima na istočnom krilu, nakon gomilanja ruske vojske na ukrajinskoj granici, rekao je rumunjski ministar obrane Vasile Dincu u utorak.

SAD šalje blizu 3000 dodatnih vojnika u Poljsku i Rumunjsku kako bi zaštitile istočnu Europu od potencijalnog prelijevanja ukrajinske krize.

Pentagon je rekao da će premjestiti eskadrilu Stryker od oko 1000 američkih vojnika iz Vilsecka u Njemačkoj u Rumunjsku. U Poljsku su vojnici počeli stizati u subotu.

Dincu je rekao novinarima kako se prvih 100 američkih vojnika nalazi u Rumunjskoj i bave se logistikom.

"Amerikanci su stigli", rekao je. "Više od 100 američkih specijaliziranih vojnika priprema se zajedno s našim stručnjacima za logistiku, što znači da neće proći mnogo vremena prije nego što stigne ostatak vojnika", dodao je.

SAD trenutno ima oko 900 vojnika u zemlji, članici NATO-a od 2004. u kojoj se nalazi i obrambeni sustav od balističkih projektila, neki kao dio snaga NATO-a, a neki pod zasebnim bilateralnim aranžmanima.

Francuska je rekla kako također planira poslati vojnike u Rumunjsku i ponudila je da bude vodeća država u budućoj misiji NATO-a, u kojoj bi moglo biti oko 1000 vojnika iz raznih zemalja.

Odluka bi se mogla donijeti na sljedećem sastanku ministara obrane NATO-a sredinom veljače.

NATO razmatra dugoročnu vojnu poziciju u istočnoj Europi kako bi ojačao svoju obranu, izjavio je u ponedjeljak glavni tajnik Jens Stoltenberg. Savez trenutačno ima snage koje rotira u istočnoj Europi i izvan nje.

>> VIDEO Riječkog ubojicu jedva svladali: Nekontrolirano je urlao, pokušao se istrgnuti i skočiti kroz prozor

VELIKA ANALIZA

Europa sad jednim potezom može riješiti pitanje kojeg se svi boje. Odgovor je kod Putina

Iako je Zoran Milanović ovih dana puno toga izgovorio o Ukrajini, Rusiji i aktualnoj krizi na istoku Europe, ponešto od toga i na krajnje neprimjeren, uvredljiv način, u jednoj je stvari hrvatski predsjednik sigurno u pravu: nema stabilnosti Europske unije bez dogovora s Rusijom. Strateški dogovor s Moskvom preduvjet je stabilnosti i sigurnosti Starog kontinenta, a tog dogovora neće biti sve dok Rusija ne bude respektirala sigurnost i stabilnost Europe, za što je preduvjet i da Europa uvaži sigurnosne interese i strahove Rusije, koja je u proteklih nekoliko stoljeća bila žrtva više pokušaja invazija iz Europe, a samo Njemačka pokušala je u prošlom stoljeću dvaput osvojiti Rusiju.

OTVORILA DUŠU ZA VEČERNJI

Jelena Perčin: 'S prvim suprugom imam fenomenalan odnos, a Momo djecu 'na papiru' može viđati svaki drugi vikend'

– U trenutku kada su mediji dobili informaciju da smo se Momo i ja razveli, mi smo već godinu dana bili zapravo razvedeni. Tako da je sada već prošlo dvije godine otkad je svatko krenuo svojim putem. Svojoj djeci nikada nisam rekla: "Vaši mama i tata više se ne vole." To mi je grozno! Uvijek sam im objašnjavala da volim njihovog tatu, ali da više nismo zaljubljeni – između ostalog, kazala je glumica Jelena Perčin u velikom intervjuu za Večernji list.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

UZ
uzdravlje
08:00 09.02.2022.

Sacekajte malo, uskoro ce i Rusi doci na istocnu granicu Rumunije.

DU
Deleted user
16:14 08.02.2022.

Izledaju kao turisti

PR
Pravednik69
17:29 08.02.2022.

Svatko koga su ameri branili na kraju je nahebal.