VAŽNA ZA SIGURNOST

Američki državni tajnik izbjegao priznanje izraelskog suvereniteta nad Golanom

Foto: CARLOS BARRIA/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
New U.S. Secretary of State Antony Blinken holds first press briefing at the State Department in Washington
Foto: CNP/Newscom/PIXSELL
US Senate Committee on Foreign Relations Hearing for Antony J. Blinken to be US Secretary of State
Foto: CNP/Newscom/PIXSELL
US Senate Committee on Foreign Relations Hearing for Antony J. Blinken to be US Secretary of State
09.02.2021.
u 06:49
Golanska je visoravan do 1967. bila u sastavu Sirije, a Izrael ju je okupirao i anektirao u ratu 1967. godine. Međunarodna zajednica ne priznaje rezultat aneksije.
Pogledaj originalni članak

Golanska visoravan važna je za sigurnost Izraela, izjavio je američki državni tajnik Anthony Blinken, ne potvrdivši ipak odluku kabineta bivšeg predsjednika Donalda Trumpa o priznanju izraelskog suvereniteta nad okupiranim područjem.

Trump je službeno priznao Golansku visoravan kao sastavni dio Izraela 2019. godine, označivši kraj politike koju je Washington zastupao desetljećima.

Golanska je visoravan do 1967. bila u sastavu Sirije, a Izrael ju je okupirao i anektirao u ratu 1967. godine. Međunarodna zajednica ne priznaje rezultat aneksije.

"Što se tiče prakse, kontrola nad Golanom u takvoj je situaciji, po mom mišljenju, i dalje realno važna za sigurnost Izraela", rekao je Blinken za CNN.

"Pravna su pitanja nešto drugo i ako se situacija u Siriji promijeni, razmatramo to, ali nismo ni blizu takvoj odluci", dodao je američki državni tajnik.

Savjetnici američkog predsjednika dosada su izjavljivali da neće povući američkog priznanje izraelskog suvereniteta nad Golanom, napominje Reuters.

Blinken je u razgovoru za CNN istaknuo i da vlada sirijskog predsjednika Bašara al-Asada i prisutnost milicija koje podupire Iran predstavljaju "značajn sigurnosnu prijetnju" za Izrael.

Ponovio je da će Washington zadržati veleposlanstvo u Jeruzalemu kojeg je Trumpov kabinet priznao za glavni grad Izraela, što je predstavljalo veliki zaokret u američkoj politici.

Trump je u bliskoistočnoj politici bio u suglasju s izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom, najbližim saveznikom u regiji, podsjeća Reuters.

Biden i njegov tim poručili su pak da će obnoviti veze s Palestincima, prekinute za Trumpova mandata. Najavili su i da će im ponovo početi slati pomoć i odbacili jednostrane poteze poput gradnje izraelskih naselja na okupiranom teritoriju.

Novi američki predsjednik već je razgovarao s nizom svjetskih čelnika, ali ne i s izraelskim premijerom, što je izazvalo čuđenje u Izraelu i među stručnjacima za Bliski istok. Obama i Trump razgovarali su s njime već u prvim danima svog mandata.

Upitan zašto Biden još nije razgovarao s Netanjahuom, Blinken je odgovorio: "Siguran sam da će imati priliku za razgovor u bliskoj budućnosti".

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.