U trenucima dok je potpuno zaokupljena pokušajima da spriječi scenarij u kojem bi krah Agrokora i povezanih dobavljača vratio Hrvatsku u recesiju, Vlada premijera Andreja Plenkovića dobila je jučer iz Bruxellesa još jedan zadatak: na sastanku ministara vanjskih poslova NATO saveznica američki državni tajnik Rex Tillerson pozvao je članice koje zaostaju u izdvajanju 2 posto svog BDP-a za obranu da do kraja godine izrade detaljne planove o tome kako i kada će dosegnuti taj cilj. Iz takvog zahtjeva proizlazi da i hrvatski ministri obrane i financija Damir Krstičević i Zdravko Marić moraju hitno izraditi dokument s preciznim povećanjem MORH-ova proračuna iz godine u godinu, sve do 2024.
Ove godine proračun MORH-a veći je oko 9% u odnosu na prošlu godinu, no to je 4,4 milijarde kuna ili 1,2 posto hrvatskog BDP-a, a do 7,2 milijarde kuna godišnje (2 posto BDP-a) ima još jako puno. Ministar financija Zdravko Marić dosad nije želio govoriti o tome kada bi Hrvatska mogla doseći NATO-ov cilj od 2 posto, ali stav američke administracije koji je jučer saveznicima u NATO-u prenio Tillerson stvara dodatni pritisak.
– Saveznici koji nemaju konkretan plan izdvajanja 2 posto BDP-a za obranu do 2024. moraju uspostaviti takav plan odmah. Saveznici koji imaju takav plan moraju ubrzati napore i pokazati rezultate – rekao je Tillerson u Bruxellesu.
Hrvatski predstavnik na tom sastanku, ministar Davor Ivo Stier, na novinarsko pitanje kada će Hrvatska doseći cilj od 2 posto, nije dao izravan odgovor.
– Očekivanja su da se tijekom 2017. daju precizne informacije, ne samo oko izdvajanja za obranu nego i analiza doprinosa u NATO-ovim operacijama i u obrambenim sposobnostima. To je sada predmet rasprave. Što se tiče doprinosa operacijama, pogotovo onoj u Afganistanu, Hrvatska je pri vrhu ako bismo gledali “per capita” (po stanovniku) doprinos – rekao je Stier.
No, pitanje je hoće li takvo objašnjenje zadovoljiti američku administraciju predsjednika Donalda Trumpa, koji ne odustaje od pritiska na NATO saveznike zatečene ne samo u neispunjavanju nego i nerazmišljanju o tome kako ispuniti obvezu preuzetu na NATO-ovu summitu 2014. u Walesu.
>> NATO je temelj sigurnosti, ali možemo vojno surađivati i u EU
>> Stoltenberg je Vučiću poručio kako se NATO protivi formiranju vojske Kosova
A bas ce se od nas okoristit' :-)