Američki obavještajci još su u studenome izvijestili Washington o opasnom virusu koji se nekontrolirano širi 11-milijunskim Wuhanom, glavnim gradom kineske pokrajine Hubei. Obavještajci koji prate događaje na području zdravstva, osiguravajući potrebne informacije američkim trupama raspoređenim u inozemstvu, u svom su izvještaju jasno naveli da se Wuhanom širi zaraza koja ugrožava stanovništvo i prijeti načinu života i gospodarstvu, nazivajući opasnost "kataklizmičkim događajem".
Na opasnu zarazu upozoreno je u obavještajnom izvještaju vojnog Nacionalnog centra za medicinsku obavještajnu službu (NCMI), o kojem izvještava ABC News pozivajući se na četiri izvora iz NCMI-ja koja su upoznata sa sadržajem izvještaja.
Obavještajci su do alarmantnih zaključaka o novom virusu, koji će kasnije dobiti ime SARS-CoV-2, došli analizirajući prikupljene telefonske i kompjuterske podatke te satelitske snimke. Alarmirali su američke vlasti u trenutku kada su shvatili da će nekontrolirano širenje zaraze ugroziti i američke trupe raspoređene u Aziji.
O tome su najprije izvijestili vojnu obavještajnu službu, Pentagon i Bijelu kuću, a nakon izvještaja u studenome o širenju novog virusa nastavili su redovito izvještavati američku administraciju i Vijeće za nacionalnu sigurnost, a sve informacije početkom siječnja našle su se i u dnevnom obavještajnom izvještaju za predsjednika Donalda Trumpa. Drugim riječima, informacija o novom virusu bila je dostupna širokom krugu ljudi u Washingtonu, pa i predsjedniku Trumpu. Njome su se počele baviti i druge obavještajne agencije, koje su znale da su kineske vlasti izgubile kontrolu nad situacijom i da su pokušale blokirati širenje informacija o zarazi.
Izvještavanje NCMI-ja o novom virusu dovodi u pitanje tvrdnje predsjednika Trumpa da je o novoj prijetnji obaviješten tek prije dva mjeseca, a postavlja se i pitanje jesu li se američke vlasti, da su reagirale na vrijeme, mogle bolje pripremiti za sprečavanje širenja zaraze na američkom teritoriju? Čini se da Trump prijetnju nije shvatio ozbiljno, a odlučio je vjerovati kineskom predsjedniku Xiju Jinpingu, tvrdeći da se Kina odlično nosi s epidemijom, a ne svojim obavještajcima, koji su argumentirano upozoravali da Kina manipulira podacima i skriva stvarno stanje.
Trump je u drugoj polovici siječnja tvrdio da uopće nije zabrinut i da će sve biti u redu, uvjeravajući da je epidemija pod nadzorom, da bi 31. siječnja obustavio zračni promet s Kinom. I u veljači je hvalio Kinu i dalje tvrdeći da će sve biti u redu, a 13. ožujka proglasio je izvanredno stanje zbog pandemije koronavirusa. Nekoliko dana kasnije koronavirus je nazvao "kineskim virusom". SAD je danas glavno žarište pandemije koronavirusa, a od posljedica zaraze u toj zemlji do ovog trenutka umrlo je skoro 15 tisuća ljudi.
Obavještajci su do alarmantnih zaključaka o novom virusu, koji će kasnije dobiti ime SARS-CoV-2, došli analizirajući prikupljene telefonske i kompjuterske podatke te satelitske snimke. a ja mislio da spijuniraju samo kinezi sa huaweiom. pa ameri znaju sta se desava u kini prije kineza samih.