Sele se

Amerikanci nakon 67 godina povlače dio trupa s Okinawe

Foto: AFP/PIXSELL
Amerikanci nakon 67 godina povlače dio trupa s Okinawe
27.04.2012.
u 07:44
Američka vojska prisutna je u Japanu od završetka Drugog svjetskog rata, točnije od 1945. godine
Pogledaj originalni članak

Sjedinjene Američke Države povući će s japanskog otoka Okinawe oko 9000 svojih marinaca i razmjestit će ih izvan Japana, piše u dogovoru koji su obje strane usuglasile prilikom posjeta japanskog premijera Yoshihika Node Washingtonu.

Kako piše BBC, oko 10.000 američkih vojnika i dalje će ostati na Okinawi jer još uvijek nije dogovorena lokacija za premještanje američke zračne baze Futenma. Lokalno stanovništvo najviše se dosad žalilo upravo na tu bazu i ponašanje njezinih vojnika prema stanovnicima. Prema posljednjem sporazumu baza bi se uskoro trebala preseliti nešto sjevernije, u već postojeći Camp Schwab, gdje je rijetka naseljenost.

Američka vojska prisutna je u Japanu od završetka Drugoga svjetskog rata, točnije od 1945. godine kada su američki vojnici nakon velike bitke, u kojoj je poginulo više od 100.000 ljudi, zauzeli Okinawu. Otok je 1972. godine vraćen pod japanski suverenitet, no američke su baze ostale.

Posljednjih godina SAD i Japan kao saveznici tijesno surađuju, a američka prisutnost u Japanu dio je partnerstva vezanog uz sigurnost i obranu od moguće prijetnje Sjeverne Koreje i Kine.

Vojnici koji odlaze s Okinawe bit će prebačeni na Havaje, Guam i u druge američke pacifičke baze. U Japanu je smješteno oko 50.000 pripadnika američkih vojnih snaga.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

OL
olovka
11:54 27.04.2012.

Sta je , nema mjesta ubijanju , pa se sele blize potencijalnih zrtava.

OB
-obrisani-
16:26 27.04.2012.

Kad su Amerikanci bacili A-bombe na Hirosimu i Nagasaki tvrdili su kako japanski znanstvenici nisu znali sto ih je pogodilo . Kao i uvijek ISTINA je potpuno drukcija. Japan je imao svoj nuklearni program koji je krajem rata prebacen u Koreju. Bili su samo par mjeseci do stvaranja A-bombe ali im to ne bi koristilo posto nisu imali cime prebaciti je do USA. Njemacka je krajem rata pokusala podmornicom prebaciti velike kolicine urana u Japan.

OB
-obrisani-
10:22 27.04.2012.

Prebacuju na Filipine i bliže Kini.