Problemi u vezi s kršenjem ljudskih prava uključivali su korupciju, nasilje i prijetnje nasiljem novinarima, azilantima i migrantima te prijetnje pripadnicima etničkih manjina - navodi se u izvještaju američkog State Departmenta o stanju ljudskih prava za 2018. u Hrvatskoj, koji potpisuje državni tajnik Mike Pompeo.
Kada je riječ o Ustavom i zakonom zajamčenoj slobodi izražavanja, izvještaj navodi reakcije organizacija za zaštitu ljudskih prava prema kojima Vlada nije prikladno istraživala ili pokretala postupke u slučajevima prijetnji novinarima ili blogerima.
Nevladine organizacije istaknule su da su fizički napadi i prijetnje novinarima, a osobito prijetnje putem interneta, imale sve jači učinak smanjivanja slobode medija te da se Vlada nedovoljno bavila tim problemom.
Tako je, primjerice, u srpnju zadarski državni odvjetnik pokrenuo optužni prijedlog protiv nogometaša Jakova Suraća zbog fizičkog napada i prijetnji smrću novinaru Hrvoju Bajlu. U optužnom je prijedlogu istaknuto da je Surać počinio kazneno djelo upravo na temelju Bajlova novinarskog rada.
Osim toga, u kolovozu je državni odvjetnik u Splitu odbio pokrenuti kazneni postupak protiv hrvatskog branitelja Stipe Perkovića Tabaka zbog izjava na internetu da novinare portala Index.hr treba pobiti. HND je osudio tu odluku ističući da je sud Perkoviću Tabaku uvažio imunitet na temelju braniteljskog statusa.
Pripadnici medija također su izvještavali o provedbi autocenzure iz straha od maltretiranja putem interneta, zamjeranja politički povezanim osobama ili gubitka posla zbog izvještavanja o određenim temama.
Premda su zakonom i odlukama Ustavnog suda tehnički utvrđena ograničenja u odnosu na simbolički “govor mržnje“, uključujući korištenje simbola i slogana iz nacističkoga i ustaškog razdoblja, nevladine organizacije i interesne skupine prigovorile su da je provedba tih odredaba i dalje nedostatna.
Izvještaj za 2018. godinu izdvaja i statistiku Koordinacije židovskih općina u Hrvatskoj, prema kojoj je i dalje prisutan antisemitski govor na internetu te u medijima, kao i antisemitski i ustaški grafiti na ulicama. Židovska zajednica usto ističe da državni dužnosnici nisu dovoljno osuđivali, sprečavali i suzbijali revizionizam holokausta.
Srpsko narodno vijeće, stoji u izvještaju, ističe da su se pripadnici srpske nacionalne manjine suočavali s govorom mržnje, grafitima i drugim oblicima uništavanja srpskih spomenika te znatnom diskriminacijom u pravosudnom sustavu, posebno kad je riječ o nestalim osobama i ratnim zločinima. Izvještaj zaključno navodi kako su “nadležna tijela uglavnom istraživala te slučajeve, pa i pokretala kaznene postupke te da je Vlada poduzela značajne korake za progon i kažnjavanje pojedinaca koji su kršili ljudska prava.”
Bruna Esih kritizirala premijera zbog izbjeglica
uz pomoc pete kolone i raznih organizacija koje financira Hrvatski narod, ugodno i lagodno se pljuje po Hrvatima i Hrvatskoj,.................