Amerikanci prije spoja na slijepo plate internetskog detektiva

Foto: Neuronarrative
Amerikanci prije spoja na slijepo plate internetskog detektiva
25.11.2009.
u 15:38
Sve je počelo zbog ideje da se korisnicima omogući ispitivanje partnera prije sastanka na slijepo. Dobiveni rezultati, međutim, nisu uvijek točni, koristi ih se za sve i svašta, što neke stoji i radnog mjesta.
Pogledaj originalni članak

U posljednjem koraku razvoja nepovjerenja prema neznancima, Amerikancima se nude instant detektivske usluge preko interneta kako bi građani u svakom trenutku mogli provjeriti neugodne detalje iz života ljudi koji ih zanimaju. 

"Njuškanje" za bankrotima
Nekoliko tvrtki krenulo je u biznis s aplikacijama za iPhone koji su zamišljeni za osobe koje žele provjeriti svoje potencijalne partnere prije spoja naslijepo ili zasnivanja emocionalne veze. “Are They Really Single?” provjerava bračno stanje, odnosno moguće razvode u životima građana SAD-a. “Stud or Dud?” na zahtjev provjerava informacije o kriminalnim dosjeima, sadašnjim i prošlim eventualnim bankrotima, bivše adrese, nekretnine u posjedu, profesionalna i poslovna dostignuća i slično.

Obje aplikacije pokrenula je tvrtka PeopleFinders. Slično funkcionira i "DateCheck” za BlackBerry, koju je pokrenuo Intelius, ali uz nešto lakši sadržaj i dodatke poput kompatibilnosti horoskopa i sličnih stvari. Sve uz naknadu od nekoliko desetaka dolara za pristup raznim internetskim bazama podataka.

Kako zametnuti svoj trag
Iako su ovakve usluge zamišljene za provjeravanje budućih ili bivših partnera, korisnici su počeli provjeravati sve i svakoga za razne potrebe. Ključna riječ postala je povreda privatnosti. Dok PeopleFinders tvrdi da je riječ o “obrazovanju, informiranju i pomaganju korisnicima prije nego ih se povrijedi”, a Intelius o “zabavi i popularnosti”, udruga potrošača Privacy Rights Clearinghouse (PRC) upozorava da su već imali slučajeve osoba koje nisu dobile posao zbog netočnosti isporučenih podataka. Za tvrtke koje raspačavaju privatne podatke PRC kaže da ne ispravljaju pogreške u bazama podataka, što može imati teške posljedice. PRC stoga daje naputke kako zametnuti vlastiti trag te time onemogućiti krađu identiteta i cijeli niz različitih nevolja na radnom mjestu, u privatnom životu ili financijskim poslovima.

Za pravo na privatnost PRC pak upozorava da se uzima kao samo po sebi razumljivim, ali da to nije tako jer se uopće ne spominje u ustavu.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.