Strah

Amerikanci se mole za spas države koja tone u recesiju

Foto: VL
Amerikanci se mole za spas države koja tone u recesiju
07.08.2011.
u 23:00
Čelnici Europske banke i ministri financija zemalja G7 održavali su hitne sastanke kako bi spriječili paniku pri sutrašnjem otvaranju burzi
Pogledaj originalni članak

Pad kreditnog rejtinga SAD-a ne samo da je izazvao svjetsku financijsku krizu i paniku na burzama već bi mogao pokrenuti i lančanu reakciju, svojevrsni domino-efekt pada kreditne stabilnosti i ostalih zemalja koje su do sada smatrane apsolutno sigurnima pri kreditnim rizicima. Prema tvrdnjama Mohamed el-Eriana, predsjednika Pacific Investment Managementa, najvećeg svjetske tvrtke koja se bavi investiranjem i upravljanjem obveznicama, u ovome trenutku 18 zemalja, među kojima su Australija, Hong Kong pa čak i mali Isle of Man, imaju kreditni rejting AAA, no otkad je prije tri dana taj status izgubio moćni SAD, pitanje je koliko će ga dugo i ove zemlje uspjeti zadržati.

Ekonomija ionako krhka

– Do prije nekoliko dana bilo je gotovo nezamislivo da SAD izgube AAA kreditni rejting, a to će sada poljuljati investitore. Cjelokupna svjetska ekonomija i trgovina ionako su krhke, a ovo bi mogao biti snažan udarac koji bi mogao pokrenuti plimni val u svjetskoj ekonomiji – kaže El-Erian za Bloomberg.

Inače, smanjenje ocjene američke kreditne pouzdanosti koju je prije nekoliko dana objavila financijska kuća Standard&Poor’s ne znači nužno i kraj urušavanja rejtinga najjače svjetske ekonomske sile.

– Rejting bi u roku od dvije godine mogao biti dodatno srušen sa AA+ na AA ako S&P procijeni da je smanjenje troškova SAD-a manje nego što je dogovoreno, ili ako narastu kamate, ili ako novi fiskalni pritisci izazovu veću zaduženost vlade SAD-a – kaže Erian.

Inače, i ovo će smanjenje rejtinga, s najvišeg AAA na stepenicu niži AA+, Ameriku skupo koštati. Procjene govore da će, zbog viših kamata, uzrokovanih slabijim rejtingom, Sjedinjene Države godišnje plaćati dodatnih 100 milijardi dolara.

– To je snažan udarac, tih 100 milijardi dolara bit će izvučeno iz državne potrošnje na robe i usluge i gospodarstvo na njih neće moći računati – kaže Terry Belton, direktor financijske kuće J. P. Morgan.

Otkupljuju talijanski dug

Kako bi spriječili da se financijska panika koja je u petak zavladala na burzama prelije i u Europu, čelnici Europske banke održali su sastanak kako bi se dogovorili treba li otkupiti dug Italije, trenutačno najkrhkije zemlje eurozone. Ujedno se sastaju i predstavnici zemalja G7 kako bi spriječili paniku na burzama pri njihovu otvaranju.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 95

OB
-obrisani-
23:42 07.08.2011.

barts - nisam mislio na njihov sukob, već nekih drugih sa rusima - kandidata ima dosta, od EU, kine....

OB
-obrisani-
23:17 07.08.2011.

Ha ha h a - molitva za spas od sotona kamatara :))) Kasno je za Boga, sotona je već preuzeo stvari i ne pušta ih iz ruku - sve uz pomoć mas-medija koje je preuzeo prije i širio svoju \"istinu\" za sitnozubu stoku. Ostatak sveta bit će prisiljen da ulaže novac u \"spas\" - sanaciju bolesnika kojeg je vrag već obuzeo - i za egzorcizam je prekasno.....

ON
onin
07:29 09.08.2011.

DŽaba vam je sad moliti, PATITE.