ODBACILI OPTUŽBE

Washington: Krijumčarenje IS-ove nafte u Tursku je beznačajno

Foto: Reuters/PIXSELL
Sirija
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Amos Hochstein
Foto: Reuters/PIXSELL
Sirija
Foto: Reuters/PIXSELL
Sirija
04.12.2015.
u 23:30
Američki čelnici su rekli da je u bombardiranju znatno oštećena naftna infrastruktura džihadista koji kontroliraju velike dijelove Sirije i u Iraka
Pogledaj originalni članak

Količina nafte koja se krijumčari u Tursku s područja pod kontrolom skupine tzv. Islamske države u Siriji gospodarski je "beznačajna", ocijenio je Washington danas nakon ruskih optužbi da Ankara izvlači korist iz te ilegalne trgovine.

"Količina nafte koja se krijumčari je krajnje mala, s vremenom se smanjivala i beznačajna je glede količine ne samo nafte nego i prihoda", rekao je Amos Hochstein, koordinator za energetiku na svjetskoj razini u State Departmentu.

Američki čelnici su rekli da je u bombardiranju znatno oštećena naftna infrastruktura džihadista koji kontroliraju velike dijelove Sirije i u Iraka.

Nafta koju crpi IS, dodaju, prije svega se koristi u Siriji.

Rusija već nekoliko dana optužuje Tursku da izvlači korist iz krijumčarenja crnog zlata koje crpe džihadisti i čak izravno optužuje predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i njegovu obitelj. Porast napetosti u vezi s tim pitanjem osnažio je diplomatsku buru između dviju zemalja koja je nastala 24. studenoga kad je turski zrakoplov srušio ruski bombarder na sirijskoj granici.

Američka diplomacija je u srijedu demantirala ruske optužbe protiv turskog predsjednika i njegove obitelji, ustvrdivši da za njih "nema nikakva dokaza".

Manje količine nafte, priznali su danas američki dužnosnici, prelaze preko tursko-sirijske granice u cisternama, ali ne u količinama koje bi trebale brinuti međunarodnu javnost.

Nafta iz izvora pod džihadističkom kontrolom uglavnom se prerađuje i preprodaje crnom tržištu na ratom zahvaćenim područjima u Siriji i u Iraku.

Krijumčarenje nafte je jedan od glavnih izvora financiranja ultraradikalne organizacije koja na njoj zarađuje, procjenjuje se, 1,5 milijuna dolara na dan.

>> 'Turska je srušila naš zrakoplov jer je željela zaštiti naftu Islamske države'

>> Njemački BND: Saudijska Arabija sponzor islamista

>> Erdogan tvrdi da ima dokaze o umiješanosti Rusije u trgovinu naftom s IS-om

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 63

Avatar AlenkaBratušek
AlenkaBratušek
23:54 04.12.2015.

Interesantan je stav Amerike jer oni znaju od samog početka da se nafta krijumičari u Tursku ...o tome su izvještavali mediji u Njemačkoj već odavno...postavlja se opravdano pitanje zašto se to bagatatelizira!?Da zaista postoji volja tome bi se u kratkom roku moglo stati na kraj!Puno puta sam letio izna tih područja i dobro poznejem topografiju tog terena ....to je teren na kojem se ni miš ne može neprimjećeno kretati a da ne govorimo o cisternama pune naftom!

Avatar nemam-pojm@
nemam-pojm@
00:04 05.12.2015.

ISL zarađuje 5 milijuna dnevo, prodajući naftu Erdogenovom zetu za 10$ po barelu. Barel je peko 40$- i tako 4 beznacajne godine!

Avatar superhik74
superhik74
00:14 05.12.2015.

"Beznacajnih" nekoliko tisuca kamiona cisterni prelazi Tursku granicu svaki dan, nakon cega se obrne "beznacajnih" 800 miljuna dolara samo prosle godine, a zatim se ta "beznacajna" kolicina izveze brodovima preko Turske luke Ceyhan (uglavnom) a "beznacajni" profit zavrsi u dzepovima obitelji Erdogan, preko sina Bilala. U ovome svemu je najvaznija informacija koja je normalno izostavljena jer znamo tko kontrolira Americku politiku, da 75 %svoje nafte Izrael kupuje na tom crnom "beznacajnom" trzistu. Mnoge maske su pale zato se imperij kaosa uzbudio i ubacio u petu brzinu prikrivanja cinjenica koje su isplivale.