NOVE PROVOKACIJE

Analitičari o posljednjim potezima Sjeverne Koreje: Sprema li se Kim Jong - un za rat?

Foto: Reuters/PIXSELL
Putin i Kim Jong Un
Foto: Reuters/PIXSELL
Kim Jong Un i Putin
Foto: Kremlin/NEWSCOM
Kim Jong-un and Putin Meet in Russia to Discuss Military Cooperation
Foto: Kremlin/NEWSCOM
Kim Jong-un and Putin Meet in Russia to Discuss Military Cooperation
Foto: GOVERNMENT OF PRIMORSKY KRAI/REU
North Korean leader Kim Jong Un visits Vladivostok
Foto: KCNA/REUTERS
North Korean leader Kim Jong Un attends the 2024 New Year's Grand Performance at the May 1st Stadium in Pyongyang
Foto: KCNA/REUTERS
FILE PHOTO: FILE PHOTO: North Korean leader Kim Jong Un meets Russia's President Vladimir Putin
Foto: KCNA/REUTERS
FILE PHOTO: North Korean leader Kim Jong Un meets Russia's President Vladimir Putin
Foto: KCNA/REUTERS
FILE PHOTO: North Korean leader Kim Jong Un meets Russia's President Vladimir Putin
Foto: KCNA/REUTERS
North Korean leader Kim Jong Un meets with Russia's President Vladimir Putin
23.01.2024.
u 10:03
Bivši američki diplomat Thomas Schafer, koji je ranije bio veleposlanik u Sjevernoj Koreji, rekao je za New York Times kako će Kim Jong – un nastaviti s podizanjem tenzija sve dok se ne završe predsjednički izbori u SAD-u
Pogledaj originalni članak

Sjeverna Koreja važi za jednu od najzatvorenijih država svijeta gdje sve kontrolira jedan čovjek, vođa Kim Jong un, i državni sustav koji je podčinjen samo njemu. Međutim, unatoč tome Sjeverna Koreja važi i za državu koja je nuklearna sila svijeta te raspolaže iznimno moćnom i naoružanom vojskom. U prilog tome govori i svako malo testiranje raznih vrsta novog naoružanja pa i probno lansiranje raketa koje mogu dosegnuti i SAD. O tim provokacijama pisao je i New York Times navodeći kako su desetljećima unazad kao jedan od središnjih dijelova politike Sjeverne Koreje bile vojne provokacije usmjerene prije svih prema SAD-u i Južnoj Koreji. Upravo na tu temu kao i na posljednji niz provokacija režima Kim Jong – una novinari New York Timesa razgovarali su s nekoliko analitičara u SAD-u koji su mišljenja da posljednje provokacije djeluju drugačije, odnosno da su znak da se sjeverna Koreja priprema za rat pa možda i iznenadni napad na Južnu Koreju. U tom smjeru razmišljaju i analitičari Robert L. Carlin, inače bivši dužnosnik američkog State Departmenta, i nuklearni znanstvenik Siegfried S. Hecker koji su u članku za portal 38 North proglasili uzbunu prošlog tjedna.

Kim Jong-un donio je stratešku odluku o kretanju u rat – napisali su u tom tekstu ova dva analitičara uz tvrdnju da je Kim Jong – un završio s dosadašnjim pukim prijetnjama.

VEZANI ČLANCI

S tvrdnjama dvojice analitičara da je sjevernokorejski vođa promijenio stav proteklih nekoliko godina slažu se i mnogi drugi analitičari ali isto tako oni nisu svi sigurni u kojem smjeru stvari zaista idu. Dio njih se slaže da se Sjeverna Koreja priprema za rat dok drugi analitičari su mišljenja da zapravo Kim Jong – un nije za rat s Južnom Korejom, koja je saveznik SAD-a, nego da želi da Washington prihvati da je Sjeverna Koreja nuklearna sila te da potaknu pregovore o smanjenu naoružanja.

- Sjevernokorejci neće započeti rat osim ako ne odluče postati suicidalni. Predobro znaju da ne mogu dobiti rat. Ali itekako bi voljeli da njihovi neprijatelji vjeruju da mogu, jer bi to moglo dovesti do razgovora i mogućih ustupaka, poput ublažavanja sankcija – rekao je za New York Times Park Won gon koji je stručnjak za Sjevernu Koreju zaposlen na Sveučilištu Ewha Womans u Seulu.

I analitičari u Kini, koja je jedan od najvećih saveznika Sjeverne Koreje, ne misle da bi Kim Jong – un odlučio sam krenuti u rat. Prema mišljenju profesora Shi Yinhonga sa Sveučilišta Renmin u Pekingu Kim bi u rat ušao samo ako bi bio vojno napadnut.

VEZANI ČLANCI

-Vodstvo Sjeverne Koreje bi djelovalo zbog samoodržanja tako da bi pokretanje rata djelovalo protiv tog cilja – rekao je Yinhong.

Bivši američki diplomat Thomas Schafer, koji je ranije bio veleposlanik u Sjevernoj Koreji, rekao je za New York Times kako će Kim Jong – un nastaviti s podizanjem tenzija sve dok se ne završe predsjednički izbori u SAD-u.

-Na “vrhuncu napetosti” konačno će biti voljni ponovno surađivati ​​s republikanskom administracijom u nadi da će dobiti ublažavanje sankcija, odnosno neku vrstu prihvaćanja njihovog nuklearnog programa i,  kao njihov glavni cilj, smanjenje ili čak potpuno povlačenje američkih trupa s Korejskog poluotoka – rekao je Schafer.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

TR
trpimir2022
11:59 23.01.2024.

Svi se sad pripremaju za rat, koji je zapad pomno isplanirao. Zapad se polako priprema, zna da ima vremena, pošto se sukob proširuje tek kada i gdje Zapadu odgovara. Za to vrijeme Zapad zapomaže, silno se plaši, jer treba ljude natjerati u rat, a za to je uvijek trebalo lukavštine.

B7
B79658
11:03 23.01.2024.

Kim nece nista poduzeti bez naredbe iz pekinga,tj kada peking pocne sa napadom na tajvan,u istom danu ce kim zapoceti sa napadom na juznu koreju,a jedni nacin kako zapad moze poraziti debeljka je taj da kina dozivi poraz u napadu na tajvan,te nakon toga bude prisiljena na pregovore koji ce zasigurno zahtijevati da se juznokorejska marioneta Kim ukloni sa vlasti milom ili silom.

Avatar Svračak
Svračak
10:51 23.01.2024.

Imaju oni običaj da one koji prate što se dešava u J. Koreji i šire osuđuju na smrt.