Predsjednik Vlade Andrej Plenković poručio je da Hrvatsku današnja odluka Stalnog arbitražnog suda u Den Haagu ni na koji način ne obvezuje.
Podsjetimo, danas je objavljeno razgraničenje prema kojemu Sloveniji pripada većina Piranskog zaljeva, kao i junction koji je povezuje s međunarodnim vodama. Hrvatska se još 2015. povukla iz arbitraže zbog "teške povrede arbitražnog postupka".
Plenković je rekao da je prva i glavna poruka Vlade da je današnja odluka za Hrvatsku odluka koja nas ni na koji način ne obvezuje niti namjeravamo primjenjivati njen sadržaj.
- Druga poruka je da je Hrvatska svoje stajalište vrlo jasno donijela prije 23 mjeseca, u Saboru konsenzualno zbog jasnih razloga, došlo je do skandaloznog i protupravnog postupanja u okviru procesa - rekao je Plenković.
U pokušaju revitalizacije arbitraže bilo je ponuđeno da postane novi sudac koji bi bio novi imenovan od strane Slovenije, ali on je nakon nekoliko dana dao ostavku. Svi ti razlozi dovode do jasnog stava RH da za nas ova arbitraža nema pravne učinke, poručio je Plenković.
- Ostajemo spremni na razgovor sa Slovenijom. Ne očekujemo nikakve jednostrane poteze od Slovenije i smatramo da druge države i međunarodne organizacije ovo pitanje trebaju prepustiti Sloveniji i Hrvatskoj kao otvoreno bilateralno pitanje glede granica - rekao je Plenković.
Na pitanje kako će Hrvatska odgovoriti ako Slovenija krene primjenjivati odluku rekao je da ne očekuju jednostrane poteze.
- Hrvatska ima načine da štiti svoj teritorij i svoje interese - poručio je.
Mislim da je važno da se konačno prestane uporno ponavljati lažna sintagma o dva prijateljska naroda. Prijatelji ne nastoje opljačkati tvoja dobra a točno to čine Slovenci. Mislim da je nakon svega a u svjetlu prošlosti i skandaloznog ugovora Račan-Drnovšek nužno u saboru donijeti ustavni zakon kojim se odbacuje ikakva mogućnost primjene ovakvih rezultata arbitraže odnosno kojim se odbacuju sve moguće buduće implikacije sporazuma Račan-Drnovšek. Nadalje nužno je razmotriti vrlo oštre protumjere u slučaju slovenskih pritisaka, a ne treba odbaciti ni osiguranje našeg teritorijalnog mora putem naše ratne mornarice. Uz sve navedeno potrebno je okrenuti se SAD-u i Velikoj Britaniji i ozbiljno uzdrmati Njemačke interese u ovom dijelu Europe. Njemačka nam nije prijateljska zemlja, vidjeli smo iz cijelog niza posljednjih događaja, od uzdizanja Srbije u regiji pa sve do zadnjeg slučaja.