Premijer na skupštini SNV-a

Andrej Plenković: U posljednjih sedam godina ostvaren je napredak u rješavanju problema

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Zagreb: Održana Velika skupština SNV-a
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Zagreb: Održana Velika skupština SNV-a
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Zagreb: Održana Velika skupština SNV-a
30.04.2023.
u 16:51
Predstavnike srpske zajednice premijer Andrej Plenković je pozvao da zajedno grade otvoreno i tolerantno društvo, dodavši da su Srbi također dali doprinos u ostvarenju hrvatskih strateških ciljeva, među kojima su ulazak u eurozonu i schengenski režim od ove godine
Pogledaj originalni članak

Velika skupština Srpskog narodnog vijeća (SNV) prihvatila je u nedjelju Deklaraciju o pravima i položaju Srba u Hrvatskoj u kojoj se upozorava da deset najnerazvijenijih općina u Hrvatskoj čine one u kojima su Srbi većina, no da su posljednjih godina učinjeni određeni pomaci.  

Premijer Andrej Plenković naglasio je da je njegova Vlada, koja u srpskoj manjini ima stabilnog partnera, u zadnjih sedam godina ostvarila napredak u rješavanju pitanja koja je nazvao civilizacijskim standardom.  

 „Hrvatska je krenula rješavati neka rezidualna pitanja koja su me na početku mandata vrlo iznenadila. Dogovorili smo elektrifikaciju, uređenje vodne i komunalne infrastrukture, snaženje obrazovnog sustava, zaštita kulturnih prava i političko sudjelovanje u svima razinama. No, imamo još puno zadaća pred sobom“, rekao je premijer.

ranije se sastala s plenkovićem

Brnabić: Odnosi Srbije i Hrvatske opterećeni su brojnim pitanjima, ali ove godine napravili smo iskorak

Posebno je pozdravila Deklaraciju o suradnji Srba iz Hrvatske i Hrvata iz Srbije koju su 5. siječnja u Zagrebu potpisali Žigmanov i Pupovac. "Iskreno se nadam da je na ovaj način otvorena nova dimenzija suradnje koja će vrlo brzo dati konkretne rezultate, a možda je i ovaj moj posjet Zagrebu konkretan rezultat toga", rekla je šefica srbijanske vlade.

 Predstavnike srpske zajednice pozvao je da zajedno grade otvoreno i tolerantno društvo, dodavši da su Srbi također dali doprinos u ostvarenju hrvatskih strateških ciljeva, među kojima su ulazak u eurozonu i schengenski režim od ove godine.

 Smatram da dogovor koji smo nakon današnjeg sastanka predsjednica srbijanske Vlade i ja postigli, a to je da se napravi inventar svih pitanja na razini ministarstava vanjskih poslova, služi kao preduvjet za daljnje rješavanje svih otvorenih pitanja među zemljama.

 Uvjeren sam da ćemo na ovaj način – otvoreno, ali s punim povjerenjem nastaviti rješavati sva pitanja koja su se nakupila u godinama iza nas. Imam i odgovornost i sigurnost da ih možemo zajednički rješavati na dobrobit manjina u našim zemljama i za unaprjeđenje međusobnih odnosa, rekao je Plenković.

 SNV kroz Deklaracije poručuje da bi doprinos Srba razvoju hrvatskog društva trebao imati više prostora u školskom kurikulumu.

BANSKI DVORI

Plenković se susreo s Brnabić: 'Pitanja između Hrvatske i Srbije rješavati u dijalogu'

Premijer Plenković će također nazočiti Velikoj skupštini SNV-a koja se kasnije održava u koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog i obratiti se sudionicima skupa. Uz prisustvo visokih izaslanstava Hrvatske, Srbije te Bosne i Hercegovine (Republike Srpske), na četvrtoj Velikoj skupštini SNV-a će se okupiti izabrani vijećnici i predstavnici srpske nacionalne manjine iz preko 150 općina, gradova i županija

  Obrazovni sadržaji o Srbima i njihovom povijesnom doprinosu Hrvatskoj rijetko su prisutni u nastavnim programima. Nažalost, mnogo su prisutniji prešućivanje ili negativno i stereotipno prikazivanje njihove uloge u hrvatskoj politici, nauci, umjetnosti i kulturi, navodi se. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

DI
Dingač
17:27 30.04.2023.

kad izaberes izdajnika za premijera on domoljube proglasi teroristima i drzavu vodi sa cetnicima.

FR
FranzMayer
17:46 30.04.2023.

Sramotno ! Hrvatska je nekada imala “guske” koje su se izgubile u magli. Danas ima nešto puno gore- ima svoje “Ju..” Srbi su doprinijeli svemu što je Hrvatska postigla a najveći doprinos je što su ovu zemlju od 91-95 razarali, uništavali, silovali Itd. Da, ne treba mrziti, treba razgovarati ali pod uvjetom da ne LAŽU, da priznaju agresiju, da priznaju logore, Plate odštetu Itd..,ali navedeno je teško očekivati jer se njihova politika od Garašanina do danas nije promjenila. Treba se nadati, nada umire zadnja ali treba biti oprezan i zato “stanimo se s prazi svoji spram barbari od istoči”. Živjela Hrvatska

BA
Barba56
17:20 30.04.2023.

Jos malo pa si sve njihove probleme rijesio .