Govor američkog predsjednika Donalda Trumpa danas u New Yorku u Ujedinjenim narodima bio je prema očekivanjima ističući američke interese, ali i suradnju s drugim zemljama, rekao je premijer Andrej Plenković koji i sam sudjeluje na 72. zasjedanju Opće skupštine UN-a.
"Govor je bio na crti očekivanja, bez obzira na to što je ponovio America first, ovoga je puta također rekao – ali i suradnja s drugim državama, pa i u okviru UN-a", rekao je Plenković novinarima.
Dodao je kako je tu i otvaranje prema multilateralnim organizacijama i globalnom upravljanju u kojemu Amerika naravno ima vodeću ulogu, ali je spremna ostvarivati i suradnju u rješavanju velikih globalnih problema.
Radi se tu i o financiranju, rekao je Plenković i podsjetio da upravo SAD osigurava 22 posto UN-ovog proračuna, dok za mirovne misije diljem svijeta izdvaja i puno više.
"Što se tiče ovih malo oštrijih tonova, pa oni su bili isto tako očekivani, i prema Sjevernoj Koreji i prema Iranu i prema Venezueli, tu smatram da je izrekao ono što Amerika radi zadnjih dana tako da kad se gleda generalno, rekao bih da je to plod njegovoga stila, ali ništa van okvira koje smo mogli očekivati s obzirom na prvih deset mjeseci njegova mandata", rekao je hrvatski premijer.
Trump je danas u svom prvom nastupu pred UN-om je upozorio da će Sjedinjene Države biti primorane "u potpunosti uništiti" Sjevernu Koreju ako Pyongyang ne odustane od razvoja nuklearnog oružja, napao iranske nuklearne i regionalne ambicije, istaknuo kako je neprihvatljiva kolabirajuća demokracija u Venezueli neprihvatljiva te naglasio prijetnju islamističkih ekstremista.
Upitan kakva su mu očekivanja od ovog tjedna u New Yorku, rekao je kako će nastojati dati hrvatski pogled na ključna globalna pitanja i na megatrendove s kojima smo suočeni, od klimatskih promjena, siromaštva, terorizma do migracija, svega onog s čime je i Hrvatska suočena na dnevnoj osnovi.
"Dat ćemo i određene poglede kako pridonijeti mirovnim procesima s obzirom na to da smo bili zemlja koja je bila primatelj sigurnosti, a sad smo se pozicionirali kao zemlja davatelj sigurnosti i kroz UN i kroz NATO misije, misije EU i to u domeni i obrane i policije i pravosuđa i s te strane sudjelovati u ostvarivanju globalnih ciljeva", rekao je Plenković.
Premijer je ponovio i kako Hrvatska želi bilateralno rješavati granični prijepor sa Slovenijom te da u tom smjeru treba ići korak po korak i da nema pritisaka Europske unije da Hrvatska prihvati arbitražnu presudu koju ne priznaje.
Premijer je najavio novinarima da će se susresti sa svojim slovenskim kolegom Mirom Cerarom kako bi i sami radili na pripremi Cerarovog posjeta Zagrebu do kojega bi trebalo doći idućeg tjedna.
Upitan kako komentira to što Cerar od Europske unije očekuje da uvjeri Hrvatsku da prihvati odluku arbitražnog suda koju Hrvatska ne priznaje i što će poduzeti kad krenu ta EU uvjeravanja, Plenković je rekao da takvih uvjeravanja nema.
"Postoje vrlo jasne pozicije Hrvatske i Slovenije. Ja sam puno puta rekao pitanje granica je pitanje koje se rješava bilateralno, na temelju međunarodnog prava. Hrvatska je išla u arbitražu u dobroj vjeri, kompromitirana je zbog slovenske strane, odluka Hrvatskog sabora je jasna", rekao je Plenković i dodao da je i na temelju konzultacija s parlamentarnim strankama sasvim jasno da svi politički akteri u Hrvatskoj žele rješavanje pitanja granice i na kopnu i na moru i da to žele bilateralnim dogovorom.
"Nastojat ćemo korak po korak ići u tom smjeru, neovisno o bilo čijem drugom stavu, a vodite računa da je to pitanje primarno za Hrvatsku i Sloveniju kao dvije zrele, odgovorne i prijateljske zemlje", rekao je Plenković i zaključio kako ne vidi razlog zašto bi tu trebao biti bilo kakav kontekst nečijeg uvjeravanja, naprotiv.
Upitan jesu li predviđeni sastanci s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i slovenskim premijerom Mirom Cerarom, Plenković je kazao da se jutros po dolasku u UN vidio s predsjednikom Vučićem. Dodao je da je premijeru Ceraru u nedjelju navečer čestitao na osvajanju Europskoga prvenstva u košarci, što je ocijenio sjajnim uspjehom za Sloveniju.
Prema priopćenju ureda srbijanskog predsjednika Plenković i Vučić su razmijenili stavove o bilateralnim odnosima, neophodnosti njihovog popravljanja, ali i sveukupnoj situaciji u regiji. Vučić i Plenković razgovarali su i o konkretnim koracima koje dvije strane trebaju poduzeti kako bi građani dviju zemalja imali opipljive koristi od uzajamne suradnje, navodi se u priopćenju.
Plenković će održati i druge bilateralne sastanke, i one u prolazu i one dogovorene, a danas je sudjelovao i na sastanku globalnog pakta za okoliš kojim je predsjedao francuski predsjednik Emanuel Macron.
od životne je važnosti da se ministar plenković samnom sastane a isto tako i Trump naime kako se Kim predstavio kao malo tvrđi orah nego što se mislilo dobro bi došla naša zemlja za testiranje trumpovih projektila kao što je bilo u nedavnoj istoriji