Večernjak savjetuje

Angažirajte upraviteljsku tvrtku i riješite vlasništvo

Foto: Danko Vucinovic/24sata/Pixsell
Angažirajte upraviteljsku tvrtku i riješite vlasništvo
24.10.2013.
u 15:00
Etažiranje je dvostruko skuplje od postupka povezivanja, isplativije je udružiti snage i zajednički riješiti problem
Pogledaj originalni članak

P: Naslijedio sam polovicu kuće od oca, međutim, nisam u zemljišnim knjigama upisan kao vlasnik već samo u knjizi položenih ugovora i ne mogu etažirati kuću. Što mi je činiti.

O: Ako niste kao vlasnik stana upisani u zemljišnu knjigu, nego samo u knjigu položenih ugovora (KPU), od 1. siječnja 2013. ne možete ne samo etažirati nego ni prodati ili darovati svoju nekretninu. Uoči ulaska u Europsku uniju bili smo dužni staviti izvan upotrebe knjigu položenih ugovora u koju je upisana većina vlasnika u Hrvatskoj jer EU ne poznaje dualitet zemljišnih knjiga. Budući da ste vi zakasnili s upisom u zemljišne knjige, najbolje vam je u što kraćem roku pronaći upraviteljsku tvrtku koja će odraditi posao za vas.

- Nakon provedbe postupka povezivanja KPU-a i zemljišne knjige, konačno će biti uneseni točni podaci o svim posebnim dijelovima zgrade, njihovim vlasnicima, površinama te suvlasničkim udjelima, a na zemljištu više neće biti upisano društveno ili općinsko vlasništvo te će svi vlasnici konačno biti uknjiženi – objašnjavaju u Odjelu pravnih poslova u Tehnoplastu preko agencije Remax. Postupak povezivanja provodi se na temelju postojeće dokumentacije i dva do tri puta je jeftiniji od postupka etažiranja, ovisno o veličini, odnosno površini zgrade. Primjera radi, etažiranje zgrade od 1000 četvornih metara bruto površine suvlasnike stanova stajat će ukupno 15.000 kuna, a postupak povezivanja otprilike 8000 kuna. Zakonska je dužnost za sve zgrade provesti etažiranje do 1. siječnja 2015. godine.

Zemljišnoknjižni sud nakon dostave dokumentacije određuje upis katastarske čestice, zgrade i svih posebnih dijelova u zgradi i vlasništvo na posebnim dijelovima te zatvaranje poduložaka u knjizi položenih ugovora. Ako neki vlasnici nisu bili upisani u knjigu položenih ugovora, odnosno zemljišnu knjigu, a u postupku povezivanja nisu dostavili vlasničku dokumentaciju ili dostavljena dokumentacija nije podobna za upis u zemljišnu knjigu, zemljišnoknjižni sud donijet će odluku o upisu na raspravi ili će upisati zadnjeg vlasnika za koji sud nedvojbeno može utvrditi pravo vlasništva. Pravilnikom je određeno da zemljišnoknjižni sud provodi raspravu u najkraćem mogućem roku, a najkasnije u roku od 60 dana od dana podnošenja prijedloga. Ako sud ne može utvrditi pravo vlasništva na posebnom dijelu, upisat će Republiku Hrvatsku kao vlasnika.

DOSTAVA RJEŠENJA ZEMLJIŠNOKNJIŽNOG SUDA

Rješenje doneseno na raspravi dostavit će se svim upisanim vlasnicima posebnih dijelova, a ujedno će se objaviti i na oglasnoj ploči zgrade za koju je proveden postupak.

TROŠKOVI POSTUPKA

Troškove vezane za postupak povezivanja snose svi suvlasnici, a naplaćuju se iz sredstava pričuve zgrade.

>> Nije nužno otvarati račun u banci koja je preuzela autokredit

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.