Politički triler, najbolji je to opis prve godine mandata premijera Andreja Plenkovića. Bruxelleski Plenković u Hrvatskoj je dočekan kao bljedunjavi europski birokrat, ali sve što se dogodilo u proteklih 365 dana sve je prije nego politički dosadno.
Plenkovićeva Vlada u Saboru potvrđena je s respektabilnim brojem od 91 zastupnika, što je Vladi davalo uporište za ambiciozne projekte poput porezne reforme. Taj je projekt ministar financija Zdravko Marić pripremio još u Oreškovićevoj Vladi. Ideja je bila ne tako velike plaće (već od osam tisuća kuna) rasteretiti drakonskih poreza, što je i učinjeno. No vlastitu reformu Vlada je nedugo zatim minirala jer je pod pritiskom javnosti premijer odustao od poreza na nekretnine koji je trebao zamijeniti tri nameta. Iako se dobro znalo da je porez na nekretnine dio porezne reforme i da je u Saboru bio usvojen u sklopu reformskog paketa, ministar Marić ispao je “zločesti dečko” koji jedini želi nove poreze.
Upravo je Marić najizloženiji ministar Plenkovićeve Vlade zbog kojeg je došlo do raskola između HDZ-a i Mosta te famozne smjene Mostovih ministara na sjednici Vlade u prijenosu uživo. Plenkoviću je uspjelo ono što nije uspjelo Tomislavu Karamarku, uspio je presložiti saborsku većinu s HNS-om. Tako je Zdravko Marić za jedan glas preživio SDP-ov zahtjev za opozivom, a spasio ga je ni manje ni više nego bivši šef Milanovićeva kabineta Tomislav Saucha. Bivši SDP-ovac jedna je od najvećih kontroverzi Plenkovićeve većine jer ju je spasio u trenutku dok je bio pod istragom zbog izvlačenja novca iz proračuna preko lažiranih putnih naloga. No Plenković je cijelu akciju preslagivanja vlasti uporno opravdavao potrebom za političkom stabilnošću, što je glavna mantra njegova mandata.
Ulaskom HNS-a u Vladu, parlamentarna većina broji 78 zastupnika, tek dva više od minimalne. Političku krizu ovakvih razmjera izazvao je slom najvećeg domaćeg koncerna Agrokora, najveći izazov hrvatskom gospodarstvu i politici ikad. Dodatni je problem što je Zdravko Marić prije dolaska u Vladu radio upravo u Agrokorovu menadžmentu. Pritisci na njega ne prestaju jer donošenjem lex Agrokor kriza u koncernu nije završena, nego odgođena na godinu dana. Sve što se događalo oko donošenja tog zakona budi sumnju oporbe da neke grupacije žele profitirati na slomu Agrokora. Zato će u saborsku proceduru novi zahtjev za opozivom ministra Marića, ali i potpredsjednice Vlade Martine Dalić, ključne osobe za donošenje zakona.
Nova koalicija HDZ-a i HNS-a bila je na najvećoj kušnji zbog HOS-ove ploče u Jasenovcu, koja je Plenkoviću poput mine postavljena na samom početku mandata, no eksplodirala je odlaskom Mosta iz Vlade. Kompromisno rješenje pronađeno je u preseljenju ploče s pozdravom “za dom spremni” u Novsku, a u toj krizi još zahtjevnijim partnerom od HNS-a pokazao se SDSS Milorada Pupovca. Priča nije gotova, pitanje je što će donijeti zakon o simbolima totalitarnih režima koji se očekuje do veljače. Sigurno je da će biti puno nezadovoljnih jer će se teško postići konsenzus o kažnjavanju i fašističkih i komunističkih simbola.
U anketama u nastavku ocijenite rad Vlade, premijera i ministara:
Vanjski i europski poslovi: Marija Pejčinović Burić (HDZ)
Arbitraža sa Slovenijom U vanjskim poslovima godinu je obilježila arbitražna presuda o granici sa Slovenijom. Iako uhvaćena s prstima u pekmezu, Slovenija je Hrvatsku u jednom trenutku uspjela prikazati kao kršiteljicu međunarodnog prava. Ta je slika kasnije ublažena, no pitanje je je li to zasluga Vlade ili neprimjerenih izjava slovenske strane.
Napetosti sa susjedima Nikad gori odnosi sa susjedima rezultirali su protivljenjem Slovenije i Mađarske ulasku Hrvatske u OECD. Zaokret Hrvatske po pitanju reproduktivnih prava pred tijelima EU teret je bivšeg ministra Davora Ive Stiera.
Obrana: Damir Krstičević (HDZ)
Najaktivniji je ministar Pokrenuo je potpuni "remont" HV-a. Osigurao je stalni rast vojnog proračuna i počeo veliki ciklus ulaganja u vojne nabave, od novih VHS pušaka, odora, do američkih i izraelskih protuoklopnih raketa. Odmrznuo je plan nabave nove borbene eskadrile zrakoplova i od Vlade dobio 350 mil. kn za prvu ratu 2018. Nakon 15 godina Hrvatska je dobila novu Strategiju nacionalne sigurnosti. Osobno je motivirao HV u protupožarnoj i sezoni poplava.
Emotivni pokušaj davanja ostavke zbog kritika vojske oko gašenja požara rijetki mu je minus, no vojska ga zbog toga cijeni još više. (Davor Ivanković)
Gospodarstvo, poduzetništvo i obrt: Martina Dalić (HDZ)
Bolja poslovna klima Ministarstvo je u deset mjeseci dodijelilo više od 1,5 milijardi kuna nepovratnih sredstava. U proceduri je i novi Zakon o strateškim investicijskim projektima te izmjena Zakona o poticanju ulaganja. Radi se i na smanjenju parafiskalnih nameta, a u cilju poboljšanja poslovne klime i olakšavanja uvjeta poslovanja.
Agrokor Početak godine obilježio je usmjerenje na probleme u Agrokoru, a mnogi M. Dalić zamjeraju da je svoju ekipu angažirala na pripremi zakona i postavljanju izvanrednog povjerenika. No bez brze reakcije i zakona gospodarstvo bi bilo u recesiji. (Lidija Kiseljak)
Graditeljstvo i prostorno uređenje: Predrag Štromar (HNS)
Stambeni krediti Štromar je ministar graditeljstva tek četiri mjeseca. Obećao je ulaskom u Vladu sređivanje zemljišnih knjiga. Proveo je projekt subvencioniranja stambenih kredita, a više od 2000 prijavljenih za kredite govori da je mjera zaista potrebna.
Bez provedbenih akata Zbog burne političke godine, Ministarstvo graditeljstva kasnilo je s donošenjem provedbenih akata pa se našlo pod udarom strukovnih organizacija. Arhitekti tako nisu mjesecima znali kako obračunati bruto razvijenu površinu, pa su trpjeli ogromne gubitke. (Iva Boban Valečić)
Financije: Zdravko Marić (nestranački)
Oreškovićeva zvijezda i ministar koji je znanjem i stavom kompenzirao minuse neiskusnog Mosta i neupućenog premijera potamnila je s prvim naznakama problema u Agrokoru. U stručnim se krugovima Marićeva porezna reforma doživljava kao jedini ozbiljniji reformski zahvat Vlade, no javnost ga je zamrzila zbog uvođenja poreza na nekretnine na mala vrata.
Prvi javni ukor premijera zaradio je na tom porezu. Pad javnog duga i rezanje deficita ostaju u sjeni Agrokora. Plus mu je smanjenje poreza na plaće, no odšutio je preraspodjelu u korist vojske i branitelja. (Ljubica Gatarić)
Unutarnji poslovi: Davor Božinović (HDZ)
Hrvatska je sigurna zemlja, potvrdilo se i tijekom ove turističke sezone. U tom ozračju povoljnog stanja sigurnosti ministar je obećao veće plaće za 7655 temeljnih, interventnih i specijalnih policajaca te povrat na staro plaća koje je V. Orepić bio smanjio policajcima s visokom i višom spremom. Pokrenuo je postupke nabave opreme i odora i navodno policajci neće dočekati zimu bez jakni.
Broj žrtava u prometu u porastu je i teško da će biti moguće ostvariti ciljeve iz nacionalnog programa o njihovu smanjenju. Svaki mjesec oko 30 policajaca daje otkaz i odlazi na bolje plaćeni posao u Njemačku ili Irsku. (Marina Borovac)
Zaštita okoliša i energetika: Tomislav Ćorić (HDZ)
Zaštita okoliša Tomislav Ćorić preuzeo je resor koji sad vodi nakon što su već bila donesena dva ključna dokumenta iz područja zaštite okoliša. Njegov prethodnik na mjestu ministra zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović izradio je Plan gospodarenja otpadom, koji je Vlada usvojila početkom ove godine, dok je Uredbu o gospodarenju komunalnim otpadom Vlada usvojila u svibnju dok je Ministarstvo vodio državni tajnik Marijo Šiljeg. Ćorić je resor preuzeo sredinom lipnja i sad je na njemu najveća odgovornost da provede taj plan i uredbu.
Energetika Tek je nešto više od četiri mjeseca na čelu resora energetike, a pred njima su veliki izazovi poput realizacije LNG terminala na Krku, otkupa dionica Ine od MOL-a, inicijalne javne ponude dionica HEP-a. Sebi je kao jedan od prioriteta postavio i donošenje nove strategije energetskog razvoja Hrvatske. (Josip Bohutinski)
Rad i mirovinski sustav: Marko Pavić (HDZ)
Od mjere do karijere Ministar za kojeg je premijer rekao: "Dobar je jako, vidjet ćete", za sada nije pokazao puno više od dobre volje. Odaziva se na pozive sindikata i poslodavaca. Susretljiv je prema sindikatima i poslodavcima, potaknuo je da se korigiraju poticaji za zapošljavanje, odgodio je promjenu mirovinskog zakona u ovoj godini, a u planu aktivnosti za iduću godinu više se ne spominje Zakon o radu.
Drugi stup Neisplata zaštitnog dodatka od 27 posto osiguranicima drugog stupa već je donijela prve žrtve. Ministar je rekao da analizira problem i priprema rješenje, što ljudima koji primaju umanjenu mirovinu ne znači puno. (Ljubica Gatarić)
Poljoprivreda: Tomislav Tolušić (HDZ)
Kupujmo hrvatsko u svakoj prigodi, poziva Tolušić koji je, čini se, prvi resorni ministar svjestan da RH treba samodostatnu, održivu, konkurentnu i pametnu poljoprivredu. Svi važniji zakoni na tom tragu napisani su - zakoni o poljoprivrednom zemljištu, OPG-ovima, nepoštenoj trgovačkoj praksi... i u proceduri. Donesen je i Mliječni paket, Zakon o zaštiti životinja, s naglaskom na "no kill skloništa", smanjena je birokracija i olakšan pristup izdašnim fondovima EU.
Trgovinski rat sa susjedima zbog dizanja cijena kontrole uvoznog voća i povrća s 90 na 2000 kn okončan je Tolušićevim porazom, ali ga hrvatski seljaci zbog toga još više cijene. (Jolanda Rak Šajn)
Pravosuđe: Dražen Bošnjaković (HDZ)
Ministar pravosuđa imenovan je u lipnju tako da u tom kratkom vremenu, koje je obuhvatilo i godišnje odmore, nije ni imao priliku nešto više učiniti u području koje ne trpi revolucionarna i brza rješenja. U intervjuu za Večernji list, zbog izjave o ploči HOS-a, izazvao je burne reakcije HDZ-ovih političkih partnera, što je dovelo do premještanja ploče iz Jasenovca. U tom dramatičnom tjednu ministru su zbog srčanih tegoba ugrađena dva stenta.
Političko uhljebljivanje kadrova bitnih u preslaganju Vlade, Josipa Salapića (HDSSB) i Jure Martinovića (Promijenimo Hrvatsku), govori da je Bošnjaković odani stranački vojnik. (Marinko Jurasić)
Zdravstvo: Milan Kujundžić (HDZ)
Lijek za djecu Ugodan u komunikaciji, vrstan hepatogastroenterolog. Profesionalno je i promptno reagirao okupivši stručnjake kad je djeci u Klaićevoj trebao skupi lijek.
Loš mandat Puštanje balona o višem porezu na cigarete, alkohol, kocku i mobitele kako bi se namirio manjak novca nije dobro primljeno u javnosti. Spajanje bolnica samo je formalna potvrda već uhodane suradnje, kao i prioritetne liste čekanja - dakle, probleme i dubioze u zdravstvu Kujundžić nije gotovo ni dotaknuo. Uz nemušto kandidiranje Zagreba za sjedište Europske agencije za lijekove i otezanje s Imunološkim, mandat nije vrijedan spomena. (Romana Kovačević)
More, promet i infrastruktura: Oleg Butković (HDZ)
Autoceste Osmislio je rješenje za nagomilane dugove za autoceste. Program restrukturiranja cestarskog sektora dogovorio je sa Svjetskom bankom koja bi trebala biti osigurač da će restrukturiranje i provesti. To je za posljedicu imalo nepopularno poskupljenje cestarine za osobna vozila ljeti, a drugi nepopularni potez tek slijedi - otpuštanje 700 do 900 ljudi iz sektora autocesta.
Taksi usluge Iako je najavljivao da će novi Zakon o prijevozu u cestovnom prometu, koji bi trebao riješiti problem Ubera u Hrvatskoj, biti pušten u javnu raspravu u rujnu, to se još nije dogodilo. Uspio je osigurati sufinanciranje gradnje Pelješkog mosta iz fondova EU, a i za brojne druge projekti iz prometa je osiguran europski novac. (Josip Bohutinski)
Državna imovina: Goran Marić (HDZ)
Rješenje za Cimos Uspješno je riješen slučaj tvrtke Cimos, a zajedno s Ministarstvom zdravstva i gradom Zagrebom radi se na rješenju za Imunološki zavod. Odabir čelnika tvrtki od posebnog i strateškog interesa obavlja se putem javnog natječaja.
Kasni zakon Godinama je G. Marić kritizirao neaktiviranje državne imovine, no ni njemu taj posao ne ide brzo, jer postoji niz prepreka koje nisu sve u nadležnosti ministarstva. Naslijedio je prijedlog Zakona o državnoj imovini, ali koji se još nije našao na dnevnom redu Vlade. Predugo se čeka na odabir direktora u tvrtkama od strateškog interesa. Kasni se s izvješćem o lanjskoj realizaciji plana upravljanja imovinom i donošenjem plana upravljanja imovinom za ovu godinu. (Lidija Kiseljak)
Znanost i obrazovanje: Blaženka Divjak (nezavisna)
Informatika Započela je s informatizacijom škola najavivši obveznu informatiku u petim i šestim razredima osnovnih škola od iduće školske godine. Škole bi već na ljeto trebale dobiti potrebnu opremu, a profesori proći edukaciju. No informatika nije jedini predmet u školama.
Cjelovita kurikularna reforma u njezinoj režiji neće biti cjelovita. Od iduće godine uvodi pilot-projekt tek u pet posto škola i to će obuhvatiti samo one predmete koji će proći cjelovitu analizu. Tako se cijeli proces reforme škola prolongira za dodatnih godinu dana. Uostalom za iduću godinu najavila je i promjene u strukovnim školama. (Lana Kovačević)
Regionalni razvoj i fondovi EU: Gabrijela Žalac (HDZ)
Regionalni razvoj Za regionalni razvoj Vlada je ove godine osigurala 267 milijuna kuna. Uz to, uspostavila je i program kroz koji će se pripremati lokalni projekti prihvatljivi za financiranje europskim novcem. Osnovan je savjet za Slavoniju, a u planu su zasebni operativni projekti za ugrožena područja kao što su Slavonija, Lika, Dalmatinska zagora i sl., u suradnji s lokalnim i regionalnim razinama, prionuli smo izradi novog i pravednijeg indeksa razvijenosti koji će uskoro biti javno predstavljen.
EU fondovi U prvih pet mjeseci Hrvatska je iz IPA i ESI fondova povukla svega 118. milijuna eura. Usporedba s 361 milijuna iz godine prije upućuje na zastoj u povlačenju europskog novca. (Iva Boban Valečić)
Branitelji: Tomo Medved (HDZ)
Knjiga postanka Kolokvijalni je to naziv za Zakon o hrvatskim braniteljima o kojem se govori od trenutka otkako je Tomo Medved zasjeo u ministarstvo, no nikako da ugleda svjetlo dana. Trenutačno je u saborskoj proceduri, no silno iščekivanje da zakon naposljetku i zaživi nosi priličnu štetu braniteljima jer se stvara dojam da neprekidno nešto traže. Taj zakon neće biti ustavne težine, što udruge traže, ali zbog toga neće biti ni kritika. U konačnici, taj se zakon neće bitno razlikovati od onog iz Milanovićeva mandata.
Problem nestalih Kako napreduje potraga za nestalim civilima i braniteljima javnosti nije poznato jer je Medvedovo ministarstvo najzatvorenije od svih njegovih prethodnika. (Renata Rašović)
Kultura: Nina Obuljen Koržinek (HDZ)
Podrška knjižarima Nakon sloma lanca Algoritam MK žurno je reagirala raspisivanjem dodatnog kruga natječaja Poduzetništvo u kulturi, za područje nakladništva i knjižarstva, ulivši nova dva milijuna kuna u dramatično poljuljani sektor, a dodatne mjere podrške nakladnicima i knjižarima, kao i mjere poticanja čitanja, najavila je na nedavnom sajmu u Frankfurtu.
Destabiliziran film Iako je mnogo spremnija za razgovor s predstavnicima propulzivne filmske struke od svojeg prethodnika, dio filmaša smatra da je podlegla pritiscima političkih lobija, zbog čega je sustav destabiliziran. Potrebno je sustavno podržavati strane filmaše u Hrvatskoj, razvijati nacionalni filmski festival u Puli te očuvati neovisnost HAVC-a. (Milena Zajović)
Demografija, obitelj, mladi i socijalna politika: Nada Murganić (HDZ)
Rodiljske naknade Od 1. srpnja novim su Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama one povećane pa su majke za drugih šest mjeseci djetetova života, umjesto dotadašnjih 2600 kuna, počele dobivati gotovo 4000 kuna. Porasle su i naknade za nezaposlene i majke troje i više djece, na 2328 kuna.
Restriktivni zakon Ministrica se našla u središtu skandala zbog Obiteljskog zakona i prije nego što je predložen. U javnu je raspravu otišao izrazito svjetonazorski obojen nacrt zakona, s restriktivnim odredbama prema izvanbračnim zajednicama, registriranim partnerstvima, pa i prema parovima bez djece. Zakon je, na premijerov zahtjev, povučen ni 24 sata od početka e-savjetovanja. (Romana Kovačević)
Turizam: Gari Capelli (HDZ)
Boravišna pristojba Unatoč nerazumljivo velikim otporima sektora, ministar Cappelli uspio je progurati poskupljenje boravišne pristojbe, čiji se iznos nije mijenjao gotovo dva desetljeća, za kunu u 2018. Nije puno, ali turističkim će zajednicama znatno povećati prihode. Nedavno je prema Vladi poslao i Zakon o pružanju usluga u turizmu, koji će ukloniti dio barijera za bavljenje turizmom specijalnim bolnicama i lječilištima.
Novi pravilnik o kategorizaciji obiteljskog smještaja Privodi ga kraju, a pravilnik o kategorizaciji obiteljskog smještaja trebao bi uvesti više reda i posebno je fokusiran na razvoj kontinentalnog turizma. (Radmila Kovačević)
Uprava: Lovro Kuščević (HDZ)
Nije popustio Ministar uprave u krizi s HOS-ovom pločom u Jasenovcu postavio se čvrsto i nije htio popustiti pritiscima premijera da njegovo ministarstvo napiše rješenje da ploča sa "za dom spremni" mora biti uklonjena iz Jasenovca. Dogovor o preseljenju ploče s tim pozdravom postignut je u razgovorima s pripadnicima HOS-a.
Loš lex šerif U skladu s mantrom o političkoj stabilnosti ministar uprave dobio je zadatak da napravi izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi kako bi još više učvrstio moć lokalnih čelnika. Tako je spriječeno da se lokalne šerife može rušiti na proračunu, a oni praktički postaju nesmjenjivi faraoni. No ministar od zakona ne odustaje... (Iva Puljić-Šego)
Cirkus anketa