Bivši ministar obrane Ante Kotromanović žestoko se protivi najavljenom smanjenju vojnog proračuna. Ostvari li se plan nove Vlade, Ministarstvo obrane ostat će bez više od 300 milijuna kuna te će na raspolaganju imati 3,8 milijardi kuna. To bi pak značilo da Hrvatska za vojsku izdvaja manje od 1,3 posto BDP-a.
– Apeliram na Vladu i premijera Oreškovića da ne smanjuje proračun MORH-a, a posebno apeliram na predsjednicu Kolindu Grabar Kitarović, koja vrlo dobro zna da smo se na summitu NATO-a u Walesu obvezali da više nećemo smanjivati vojni proračun te da ćemo ga povećavati kad to dopusti naša gospodarska situacija – kaže Kotromanović te podsjeća kako NATO traži da se za vojsku izdvaja najmanje 2 posto BDP-a.
– Smanjenjem proračuna ne samo da šaljemo lošu poruku NATO-u nego i poručujemo da se ne pridržavamo svojih obveza, da ne poštujemo svoju riječ. Kako ćemo tu odluku braniti u NATO-u? – pita se bivši ministar i ističe kako će Hrvatska biti jedina članica NATO-a koja će smanjiti proračun za ovu godinu.
– Žestoko podupirem ministra obrane Josipa Buljevića u njegovoj borbi za vojni budžet. Potpuno ga razumijem, jer i ja sam se borio – kaže Kotromanović, koji smatra da je dosadašnji budžet MORH-a bio racionalan te je, radi nastavka projekata, vrlo bitno da ostane isti.
– Ulaganje u obranu ulaganje je u vlastitu sigurnost. Nije mi jasno što se sad promijenilo. Mi smo bili u goroj situaciji, deficit je bio veći, ali smo uspjeli zadržati vojni proračun. Bilo bi neozbiljno, sad kad gospodarstvo raste, da se smanji i za jednu kunu – kaže Kotromanović. Štednja pak znači da će MORH odustati od kupnje minolovaca, da će biti manje vojnih vježbi, da se smanjuje broj ljudi u mirovnim operacijama... Žao mu je zbog toga, kao što mu je žao što se ministar Buljević našao u ovoj situaciji, a svojim kritičarima poručuje: – Lako je bilo napadati iz oporbe i tražiti više novca za vojsku, sad vidite što to znači.
>>Većina bivših ministara ne usudi se okušati na tržištu rada
Reže se vojska, policija, zdravstvo, prosvjeta i kultura, a sve nebi li se nahranili deseci tisuća nepotrebnih uhljeba u javnoj upravi i poduzećima. Zašto nebi otpustili tih nekoliko desetina tisuća nepotrebnih uhljeba, postavili limit na zaduživanje države, ograničili prosjek plaće u javnoj upravi na prosjek realnom sektoru, ograničili maksimalne mirovine iz javnog sektora na prosjek plaće u realnom sektoru, ukinuli pola gradova i općina koje se ne mogu same financirati itd.