Nakon agencije Standard&Poor's, izglede hrvatskog kreditnog rejtinga iz stabilnih u negativne smanjio je i Fitch. Za mnoge ekonomske stručnjake takvo što nije iznenađenje jer se strukturne reforme u zemlji i dalje ne provode.
– Neće vas rejtinška agencija pitati koliko ste računa prikupili u poreznom nadzoru, nego bavite li se fiskalnom politikom – komentira Ante Žigman iz saborskog Povjerenstva za fiskalnu politiku.
Dodaje da porez, naravno, treba plaćati i takvo što treba dovesti u red, ali da je izglednije da je turneja ministra Borisa Lalovca (na slici) po Jadranu skupljanje političkih bodova. Smatra da se Ministarstvo pretvorilo u računovodstveni servis, a ne vodi brigu o fiskalnoj politici, zbog čega možemo imati puno gore financijske posljedice nego od izgubljenog novca od neplaćenog poreza. Naime, i Fitch u svom obrazloženju navodi da Vlada nije ispunila ciljeve, pa će tako proračunski deficit umjesto planiranih 3,5 posto BDP-a ove godine iznositi 5,5 posto. U 2017. godini plan je bio da padne na 2,7 posto, ali Fitch u to ne vjeruje. Spominje i naš veliki javni dug koji je dosegao 85 posto na kraju 2014. godine. Promjena izgleda rejtinga iz stabilnog u negativan mogla bi značiti i smanjenje rejtinga za zemlju, što nam onda može poskupjeti zaduživanje koje je ionako već po visini kamata odmah iza Grčke. Kao usporedba uvijek se uzima premija rizika, tj. razlika cijene duga u odnosu na njemačke obveznice, a cijena naših obveznica je 2,7% skuplja od njemačkih, slovačkih tek 0,19%, slovenskih 0,71%...
Već je dosadno i ponavljati, no goru ekonomsku politiku i rezultate u Europi nema nitko od ove vlade. Završit će mandat a da osim promašaja i poraza ništa nisu postigli. A svake godine nam je iz proračuna EU-a na raspolaganju milijardu eura. A deficit nikad viši, ekonomskog rasta već četvrtu godinju njihova mandata nema, zadužujemo se kao ludi. U ratu ovako nije bilo.