Komarac iz roda culicoides bio je koban za četiri antilope iz Omana koje su početkom ožujka došle na Brijune na aklimatizaciju. Naime, taj komarac prenosi bolest plavog jezika, koja je opasna za domaće i divlje preživače papkare.
Smještene u karantenu
Mjesec dana prije nego što su omanske antilope došle na Brijune, Ministarstvo poljoprivrede objavilo je i Nacionalni krizni plan mjera u slučaju pojave bolesti plavog jezika, koja je 2006. zahvatila i nekoliko zemalja Europe. Antilope iz Omana još nisu uklonjene, sve vrijeme su u karanteni, a na Brijunima su veterinarske ekipe. Na Brijunima, naime, živi i oko 700 jelena aksisa i jelena lopatara, mufloni i druge životinje. U safari-parku je, pak, stotinjak grla 16 vrsta egzotičnih životinja. Zato naša veterinarska inspekcija stalno prati stanje na otoku.
– Komarac culicoides živi na Mediteranu, a sve južnije mu je bolje stanište. Postavili smo na Brijunima specijalne svjetiljke ne bismo li privukli te komarce, jer ćemo analizom izlučevina moći utvrditi jesu li bili aktivni. Da bi komarac bio aktivan, prenosnik bolesti, temperatura mora tri tjedna biti približno 12 stupnjeva – objašnjava nam glasnogovornik Ministarstva poljoprivrede Mladen Pavić. Kako su u nas u zadnje vrijeme u prosjeku bile puno niže temperature, moguće je i da su antilope već stigle zaražene. Naime, komarac culicoides živi u dijelu svijeta u kojem žive i antilope oryx.
Rigorozne mjere
– Stupili smo u kontakt s omanskom veterinarskom inspekcijom i vlasnikom antilopa, omanskim sultanom, jer ćemo postupiti po njegovoj želji. Naime, četiri zaražene antilope treba eutanazirati, ali vlasnik možda želi da se preostale antilope vrate – kazao nam je Pavić. Na Brijunima će veterinari podvrgnuti ispitivanjima i druge životinje. To što su životinje na otoku svojevrsna je prednost. U ovakvim slučajevima rigorozne veterinarske mjere provode se u krugu od 150 kilometara, ali su za brijunski slučaj bolesti plavog jezika dovoljne mjere u krugu od 20 kilometara.