Velika proštenja, hodočašća i veselja svake godine 13. lipnja na spomendan svetog Antuna Padovanskog u svim hrvatskim gradovima okupe mnoštvo vjernika. Deseci tisuća ljudi mole i pjevaju pjesme njemu u čast te u procesijama časte njegove relikvije. Svetac, čudotvorac i evanđeoski naučitelj omiljen je u cijelom svijetu, a mnoga mjesta širom Hrvatske i BiH s posebnim mu se poštovanjem obraćaju kao svojem nebeskom zaštitniku. Proslava Antunova u brodskom prigradskom naselju Podvinju kroz godine je izrasla u najveći kirvaj u ovom dijelu Slavonije.
Podvinjska župa sv. Antuna na poseban je način povezana s istoimenom župom u Gornjim Močilama-Sijekovcu u susjednoj Bosanskoj Posavini. Danas su ova dva mjesta devetu godinu zaredom spojena tradicionalnim hodočašćem. Unatoč jakom suncu i vrućini, sudjelovalo je tridesetak vjernika koji su po zavjetu svecu cijelog svijeta uoči njegove svetkovine pješačili petnaestak kilometara.
– Na početku ovog svetog hodočašća sjetite se s kakvom nakanom na njega krećete i odnesite ljudima koji tamo stalno žive riječi nade i utjehe – poručio je hodočasnicima podvinjski župnik Josaphat N. Mosha. Obilježavanje blagdana sv. Ante u Gornjim Močilama svake godine traje nekoliko dana, uz bogat religijski, kulturno-zabavni i sportski program. Obnovljena župna crkva tijekom godina je postala središnjom točkom povratka Hrvata u Posavinu.
Nakon dolaska u ovu povratničku župu, hodočasnici su položili vijence, zapalili svijeće i pomolili se za poginule i nestale u ratovima. Zajedno s vjernicima, hodočastio je i njihov župnik vlč. Ivan Tolj.
– Mi na ovaj način svake godine povezujemo dvije obale Save. Većinom se radi o ljudima koji žive u Slavoniji, a rođeni su u Bosni. Samim tim vezani su i za jedan i drugi kraj. Na žalost, povratak ne teče onako kako bismo htjeli, ali zato smo pokrenuli nekoliko projekata koji bi ga trebali ubrzati i učiniti ga održivim – rekao je vlč. Tolj.
Sveti Antun nije Hrvatski svetac. Molim da ga se ne reklamira, imamo mi svoje svece koji su kvalitetniji i bolji