PRIJEDLOZI I RJEŠENJA

Apel Europske Komisije: Zbog očuvanja turizma što prije treba ukinuti zabranu putovanja

Foto: FRANCOIS LENOIR/REUTERS/PIXSELL
Apel Europske Komisije: Zbog očuvanja turizma što prije treba ukinuti zabranu putovanja
29.04.2020.
u 17:13
Brojne agencije umjesto povrata novca, kako predviđaju europski propisi, nude vačure putnicima koji su uplatili putovanje, a koja su otkazana zbog pandemije.
Pogledaj originalni članak

Ograničenja putovanja treba ukinuti što je moguće prije i pritom treba izbjeći diskriminaciju na temelju državljanstva, izjavila je u srijedu potpredsjednica Europske Komisije (EK) Vera Jourova.

Izvršno tijelo EU-a je na redovnoj tjednoj sjednici raspravljalo o turizmu, jednom od najpogođenijih sektora zbog pandemije koronavirusa.

"Kako bi se omogućio oporavak turističkog sektora, kolegij povjerenika smatra da se ograničenja za putovanja moraju ukinuti što prije, izbjegavajući pritom bilo kakvu diskriminaciju na temelju državljanstva i uzimajući u obzir epidemiološku situaciju", rekla je Jourova nakon sastanka.

Dodala je da se nije razgovaralo o ideji tzv. covid-19 putovnice koja bi vrijedila za sve zemlje EU-a pri odlasku i dolasku turista.

Jourova je najavila da će EK sredinom svibnja predstaviti prijedloge za potporu turizmu i smjernice za pojedine vrste prometa.

Prema EK-u, turizam se suočava s tri skupine problema: likvidnošću i povjerenjem potrošača, posljedicama koje se sobom nose ograničenja putovanja te socijalnim i ekonomskim posljedicama.

Povjerenici smatraju da se prava putnika moraju poštovati, pri čemu zbog problema likvidnosti treba učiniti više da vaučeri koji se putnicima nude u zamjenu za otkazana putovanja budu atraktivniji.

Brojne agencije umjesto povrata novca, kako predviđaju europski propisi, nude vačure putnicima koji su uplatili putovanje, a koja su otkazana zbog pandemije.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

VD
VD1402SI
19:03 29.04.2020.

Vinko Grgurev Putujući Austrijom, Njemačkom, Nizozemskom - nijedan pedalj neobrađene zemlje. Putujući Ravnim kotarima, Likom,... - nijedan pedalj obrađene zemlje. Koji je razlog tog kontrasta na tako malom europskom prostoru isprepletenom povijesno-kulturnim nitima? Panika se podigla predosjećajem da neće biti turizma, pa se izriču nebuloze o "kontroliranom turizmu". Ako nema turizma, valjda bi trebalo biti čega drugoga. Po kojoj logici može turizam - ipak, temeljen na radu nižeg kvalifikacijskog stupnja - koji efektivno traje 1/9 godine biti jednak onoj radinosti u drugim zemljama koja traje 8/9 godine na osnovi rada višeg stupnja kvalifikacije? Francuska je idealna zemlja za svaku vrstu turizma, pa ostvaruje njime 2% društvenoga prihoda. Nasuprot njoj, Hrvatska dvadesetak posto. O čemu to svjedoči? Pomama za "investitorima" u Hrvatsku, kojoj je prilika turizam, turizam, turizam i samo turizam,... očituje se u sljedećem: taj famozni "investitor" uloži - u turizam, turizam, turizam i samo turizam - svoj ekstraprofit, pa mu za realizaciju tog "pranja novca" hrvatska birokracija prepušta najljepše predjele naše zemlje, izgrade se hoteli do hotela, a kad se uvidi da oni više nisu tako rentabilni i da su izgubili smisao svojeg postojanja, pokupi se uz višak vrijednosti i sve ostalo, odamjeri "bosanski grb" tim nekim Hrvatima i nekakvoj Hrvatskoj, pa s tim kapitalom ode u Tanzaniju ili Mozambik, gdje je obala neusporedivo ljepša od naše i gdje je radna snaga neusporedivo jeftinija

VD
VD1402SI
18:59 29.04.2020.

Još nije ostavljen niti jedan komentar. Pokrenite raspravu!

Avatar neidemdalje
neidemdalje
01:08 02.05.2020.

"Fašistička vlada koja sebe naziva evropskom komisijom nema pravo određivati hrvatskoj otvaranje granica"