Mons. Bishara Rai, novoizabrani patrijarh Maronitske kršćanske crkve u Libanonu, ekskluzivno za Večernji list govori o povijesnom posjetu pape Benedikta XVI. Libanonu i o položaju kršćana na Bliskom istoku, koji se zbog Arapskog proljeća nalaze u nezavidnoj situaciji.
Koliko je za kršćane na Bliskom istoku važan dolazak pape Benedikta XVI. baš u trenutku kada se nalazite u tako teškoj situaciji?
– Papa nam dolazi u trenutku kada naše područje potresaju snažni unutarnji sukobi u Siriji i kada još nema rješenja za palestinsko-izraelski sukob. Papa u Libanon dolazi jer on, kao i njegov prethodnik Ivan Pavao II., jako voli Libanon i smatra ga zemljom koja treba biti uzor za suživot jer doista je Božje čudo da 28 vjerskih etničkih manjina živi na tako malom prostoru. Nama libanonskim kršćanima izuzetno je drago što će ovaj put papu dočekati svi Libanonci bez obzira na vjeru i političko opredjeljenje.
Kako kršćani gledaju na Arapsko proljeće?
– Kršćani su u velikom strahu od promjena koje su uslijedile nakon Arapskog proljeća jer na vlast su došli islamisti. Nadamo se da to neće poremetiti dobre odnose koje njegujemo od pamtivijeka.
Vjerujete li da će papin posjet Libanonu zaustaviti masovni odlazak kršćana s Bliskog istoka?
– Nadamo se da će dolazak pape uistinu osnažiti kršćane i vratiti im vjeru, da će im njegova molitva i podrška pomoći te će ostati na svojim ognjištima. Papin posjet Libanonu uz vjersku ima i političku poruku, posebno za one koji su došli na vlast nakon Arapskog proljeća, da Vatikan čvrsto stoji uz kršćane na Bliskom istoku i da neće dopustiti njihovo protjerivanje. Vjerujem da će odgovorni shvatiti kako uz nas stoji velika institucija koja nas neće ostaviti na milost i nemilost ekstremistima. Hezbollah je pozvao svoje pristaše da masovno dočekaju i prate papu. Isto tako, prvi put, na dočeku će biti zamjenik glavnog tajnika Hezbollaha šeik Naim Kasem. Neki izvori tvrde da će se papa sastati s glavnim tajnikom Hezbollaha šeikom Hassanom Nasralahom na tajnoj lokaciji.
Je li se Hezbollah odlučio na takav potez zbog situacije u Siriji, kako bi dobio podršku kršćana?
– Hezbollah, iako je islamistička militantna organizacija, nikada nije imao ništa protiv nas kršćana premda se njegova ideologija razlikuje od naše. Štoviše, jedina je organizacija koja se nije uključila u građanski rat u Libanonu. Ne smijemo zaboraviti i da je najveći saveznik Hezbollaha general Michel Aoun, vođa najveće kršćanske stranke. Ne branim Hezbollah, ali to su činjenice. Vjerujem da su oni iskreni i da nema nikakve političke pozadine u njihovu angažiranju oko papina dolaska.
Kako se osjećaju kršćani u Libanonu i strahuju li od pojave islamskog ekstremizma?
– Libanon je specifičan i potpuno drugačiji od ostalih zemalja na Bliskom istoku jer po ustavu ne može formirati vladu ako u nju nisu uključene sve vjerske i etničke skupine tako da se nitko ne osjeća ugroženim. Svi mi živjeli smo jednako. Nažalost, danas smo i mi, kršćani u Libanonu, malo u strahu jer salafisti su izuzetno ojačali, a oni nas ne priznaju, smatraju nas nevjernicima i žele nas iskorijeniti. Smatramo da pojava tih radikalnih organizacija nije opasna samo za nas kršćane nego i za ostale Libanonce koji nemaju salafitsku ideologiju.
14.09.2012. u 18:07h HTZ je napisao/la: Kolju se cesce nego balkanci jer imaju vise religije... Religije U principu slave smrt a ne zivot... U na celu, znace rat... .. Naprotiv evropljani se se mnogo više kolju nego balkanci .