NUKLEARKA

Arbitražni spor zbog Krškog

14.09.2002.
u 00:00
* Zbog neisporuke struje HEP od 1998. godine do danas od ELES-a i NE Krško potražuje 265 milijuna dolara
Pogledaj originalni članak

Hrvatska elektroprivreda priprema arbitražni spor protiv Slovenije, koja u posljednje vrijeme intenzivno krši ugovor o Nukelarnoj elektrani Krško. Moguću arbitražu HEP će povjeriti jednom od tri svjetska centra za rješavanja investicijskih sporova, a ona neće biti međudržavnog karaktera, nego će je HEP kao investitor pokrenuti protiv države Slovenije. Na taj se čin HEP odlučuje, ističu u upravi poduzeća, zato što slovenska strana računovodstvenim transakcijama smanjuje temeljni kapital nukelarke, potpisuje dugoročne ugovore o održavanju sa slovenskim tvrtkama te intezivno zapošljava slovenske radnike iako bi, prema sporazumu, trebalo zapošljavati jednak broj Hrvata i Slovenaca.

No, problem nije samo u krešnju odredaba jer HEP navodi kako, unatoč obvezi da to učini do 1. srpnja, slovenski parlament još nije niti ratificirao spomenuti ugovor.

- Slovenija, očito, kalkulira s ratificiranjem ugovora o NE Krško i računa kako će nam elektranu vratiti kad dobije Piran. U međuvremenu čini sve da u NE Krško ojača svoju poziciju pa nam čak odbijaju dati informacije o poslovanju - objasnili su u HEP-u.

Neratificiranje sporazuma Slovenija pravda, navode u HEP-u, time što je dala ispitati njegovu ustavnost, čime se, tvrde u HEP-u, očito pokazuju loše namjere. Da Slovenci neće Hrvatskoj dopustiti ulazak u NE Krško, pokazuje i činjenica kako se ondje, prema navodima HEP-a, već priprema referendum, a zbog odugovlačenja Hrvatska svakim danom sve više gubi. HEP, naime, navodi kako je ELES-u (slovenskom distributeru struje) i NE Krško upućen račun za kolovoz, kojim za troškove kapitala HEP-a u nuklearki ostvarene u tom mjesecu i za troškove nastale osiguravanjem zamjenske struje potražuje 6,8 milijuna dolara.

Slovenija je, podsjetimo, NE Krško nacionalizirala 1998. godine i od tada je prekinula isporuku električne energije Hrvatskoj. Zbog toga HEP do danas od ELES-a i NE Krško potražuje ukupno 265 milijuna dolara, a zbog neplaćanja je slovensku stranu tužio Trgovačkom sudu u Zagrebu i slovenskom Ustavnom sudu. HEP-ova uprava ističe kako je arbitraža jedini izlaz iz spora te da se ona može dogoditi i bez pristanka Slovenije. Kako napominju, obje su zemlje potpisnice Energetske povelje i stoga HEP može odabrati jedan od centara za rješavanje krize između HEP-a kao investitora i slovenske države koja je nacionalizirala NE Krško.

S. Lauš-Mrvelj

Pogledajte na vecernji.hr