Morski led na Arktiku nestaje puno brže nego što se očekivalo, pokazali su podaci satelita za proučavanje debljine Zemljina polarnog pokrivača, piše The Raw Story. Prvi rezultati dobiveni uz pomoć sonde Europske svemirske agencije CryoStat-2 pokazuju da je 900 kubičnih kilometara ljetnog ledenog pokrivača nestalo iz Arktičkog oceana prošle godine.
Ova stopa gubitka 50 posto je veća nego što su polarni znanstvenici dosad predviđali te upućuje na to da globalno zatopljenje, koje pokreću emisije staklenih plinova, počinje imati veliki utjecaj na to područje. U sljedećih nekoliko godina Arktički ocean mogao bi biti bez leda tijekom ljetnih mjeseci, što bi izazvalo masovnu navalu na iskorištavanje prirodnih bogatstava tog područja. Koristeći rezultate mjerenja instrumenata prijašnjih satelita, znanstvenici su mogli vidjeti da se sve brže smanjuje područje koje je pokrivao led tijekom ljetnih mjeseci na Arktiku. Nova mjerenja pokazuju da se led smanjuje dramatičnom brzinom.
Gubitak ledenog pokrivača na Arktiku, čak i u samo jednom dijelu godine, izazvao bi velike posljedice. Bez bijelog sjaja leda koji odbija Sunčevu svjetlost natrag u svemir, to će se područje zagrijavati sve više. Kao rezultat tog procesa narast će temperature oceana jer, što se više otapa led, oslobađa se u atmosferu više metana. Metan je posebno snažan staklenički plin i porast njegove količine u atmosferi vjerojatno će ubrzati globalno zagrijavanje. Topljenjem morskog leda oko obala Grenlanda ledenjaci će se topiti brže, a zbog toga će se razina mora povećavati brže nego danas.
CryoSat 2 prvi je satelit na svijetu koji je napravljen baš za promatranje debljine ledenog pokrivača na moru. Lansiran je na raketi s bajkonurskog kozmodroma u travnju 2010.
" što se više otapa led, oslobađa se u atmosferu više metana. " Da i je ovo pravopisna pogreska, ili plod neznanja, ili loseg prijevoda !!??!!??