Oslobađanje Alepa velika je pobjeda i korak prema završetku petogodišnjeg rata u Siriji, kazao je sirijski predsjednik Bashar Al-Assad ističući kako oslobađanje Alepa ne znači i završetak rata, koji će trajati “sve dok potpuno ne budu poraženi i uništeni teroristi u Siriji”, obećavši skori posjet potpuno oslobođenom Alepu.
U međuvremenu sirijska vojska sa saveznicima nastavlja žestoku ofenzivu na “džepove” u istočnom dijelu grada koje još kontroliraju pobunjenici i džihadisti iz više zemalja.
Prema procjenama, pod njihovom je kontrolom ostalo samo 10 četvornih kilometara, a poznato je kako su prije ofenzive kontrolirali gotovo 90 kvadratnih kilometara teritorija. Opkoljeni i stjerani u posljednje predjele pod njihovom kontrolom u istočnom dijelu Alepa, pobunjenici su pozvali u srijedu na trenutačni petodnevni prekid vatre i evakuaciju civila.
Ubrzo im je stigao odgovor sirijske vlade da su spremni na prekid vatre pod uvjetom da se džihadisti predaju. Apelu pobunjenicima na prekid vatre pridružili su se i SAD, Francuska i Velika Britanija. I dok borbe traju, šef ruske diplomacije Sergej Lavrov sastao se s američkim državnim tajnikom Johnom Kerryjem u Hamburgu nakon što su već razgovarali u srijedu i nisu postigli nikakav napredak o planu prekida sukoba i evakuaciji pobunjenika i civila.
Američki državni tajnik Kerry, koji je već svjestan da je američka politika glede Alepa izgubljena, kazao je kako još nije kasno da se pronađe političko rješenje s Rusijom i postigne dogovor o zaustavljanju krvoprolića u Siriji. Analitičari smatraju da su to očajnički pokušaji američkog državnog tajnika da predsjednik Obama završi mandat makar samo s dogovorom o prekidu vatre.
Nakon što su vladine snage ušle u stari dio grada Alepa, 150 civila, invalida i bolesnika evakuirano je noću sa srijede na četvrtak iz bolnice u starome dijelu Alepa, što je prva veća evakuacija iz istočnog sektora koji je sirijska vojska oslobodila od džihadista.
Isto tako, oko 100 pobunjenika, sirijskih državljana, predalo se sirijskoj vojsci tražeći da se na njih primjeni zakon o aboliciji koji je izdao sirijski predsjednik Assad. Sirijski kršćani koji su morali napustiti rodni grad nadaju se da će Alep do božićnih blagdana biti oslobođen te da će Božić proslaviti u svojoj crkvi svetog Šimuna Stilita.
Izrael, Turska, Saudijska Arabija, Katar, SAD i Engleska morat će odgovarati za pola milijuna mrtvih u ratu u Siriji isto onako kao što je Njemačka odgovarala nakon Drugog svjetskog rata.