Sirijski apsurd

Assad izborima prkosi međunarodnoj zajednici

Foto: Reuters/PIXSELL
Residents carry belongings they collected from their damaged homes as they walk during a return visit to the city of Palmyra, Syria April 9, 2016. REUTERS/Omar Sanadiki TPX IMAGES OF THE DAY
Foto: Reuters/PIXSELL
Syria's President Bashar al-Assad speaks during an interview with Russia's RIA new agency, in Damascus, Syria in this handout file picture provided by SANA on March 30, 2016. To match Insight MIDEAST-CRISIS/SYRIA REUTERS/SANA/Handout via Reuters/Files
11.04.2016.
u 15:00
Mirovni plan za Siriju predviđa formiranje vlade nacionalnog jedinstva koja bi izbore trebala raspisati u kolovozu
Pogledaj originalni članak

Unatoč tome što je postignut dogovor između Rusije i SAD-a o rješavanju sirijskog rata u sklopu kojeg bi se formirala vlada nacionalnog jedinstva, koja bi raspisala nove parlamentarne izbore krajem kolovoza 2016 .godine, predsjednik Bashar al-Assad ustrajan je da se parlamentarni izbori održe 13. travnja.

Bez legitimiteta

Ti parlamentarni izbori, koji će se održati samo na teritoriju koji je pod kontrolom sirijske režimske vojske, na samo 40% cjelokupnog sirijskog teritorija, za umjerenu oporbu i SAD te zemlje članice EU neće imati politički legitimitet i još će više produbiti sukobe unutar Sirije. Sirijska umjerena oporba, koja smatra da su ti izbori provokacija, pokrenula je vojnu ofenzivu na području Alepa, čime je ozbiljno ugroženo primirje dogovoreno u veljači.

Analitičari smatraju da je ta ofenziva poruka Assadu kako te izbore smatraju farsom koja neće rezultirati nikakvim političkim rješenjem. Ovi izbori analitičare podsjećaju na one izboru u Libanonu 80-tih godina kada je Libanon bio u građanskom ratu. Tada su održani „redoviti“ parlamentarni izbori samo u zapadnom dijelu Bejruta i na jugu Libanona, dok je libanonski parlament bio udaljen samo 500 metara od zelene linije koja je razdvajala zaraćene strane.

Prema analitičarima, u Siriji se događa identična situacija, što je svojevrstan politički folklor koji neće imati nikakvu težinu, ni unutar Sirije ni na međunarodnom planu. I dok francuski predsjednik François Hollande smatra te izbore provokacijom, Rusija, kao saveznik Assada, smatra da izbori ne ugrožavaju mirovne pregovore koji se vode pod okriljem UN-a te da su u skladu sa sirijskim ustavom, koji propisuje da se parlamentarni izbori u Siriji održavaju svake četiri godine, a zadnji put su održani 2012.

Ratna kampanja

U međuvremenu, na ulicama Damaska polijepljeni su predizborni plakati nekoliko tisuća kandidata koji su u utrci za parlamentarne izbore. Za te izbore, druge od početka rata 2011. godine, za 250 zastupničkih mjesta prijavio se 11.341 kandidat stariji od 25 godina. Kandidatima je dopušteno da održavaju skupove, ali im je zabranjeno da se obraćaju medijima, čime se želi postići jednakost bogatog kandidata koji ima sredstva da se reklamira u medijima i onog koji to ne može. Analitičari očekuju iste rezultate kao i 2012. godine kada je partija BAAS na čelu s Assadom osvojila većinu od 250 mandata.

>>Agent CIA-e Laux: Obama je još 2012. mogao zaustaviti Islamsku državu

>>Sirijski režim ne popušta u pregovorima: O predsjednikovu odlasku nema ni govora!

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

JA
jasno
17:00 11.04.2016.

pa da, biracka mesta su oznacena rusko-iranskim slovima, kandidati su basar i asad,naravno okolo se puca i bombarduje

LI
Liberdad
01:01 12.04.2016.

Nije važno što će se izbori održati na samo 40% teritorija kad tamo živi većina stanovništva. Skoro svih onih 8000 000 interno raseljenih okupilo se oko "zločestog diktatora" u Damasku i Latakiji, a nije im odgovaralo uživati u "demokraciji" zasnovanoj na šerijatskim zakonima koja vlada u prostorima koje kontrolira tzv. "umjerena oporba". Ovaj rat je i počeo da bi se navodno uvela demokracija. Sad kad je ima i postoje slobodni izbori opet nije dobro. A s kim bi to trebalo formirati vladu nacionalnog jedinstva: s Isilom ili Al Nusrom? Ostali ionako ne kontroliraju nikakav teritorij, a Kurdima nije dozvoljeno ni da sudjeluju u pregovorima jer je tako odlučila zemlja poput Turske.

RA
ranko75
16:35 12.04.2016.

Izbori u Siriji su stvar Sirije a nikako SAD, Velike Britanije ili EU. Oni mogu biti samo pasivni promatraci. Za sada su previse aktivni, a rusi ce ih pretvoriti u pasivce.