Kristijan Ramadan:

'AstraZenecino cjepivo nepravedno je podcijenjeno, a mutacije virusa ne mogu se spriječiti'

Foto: Reuters/PIXSELL
Cjepivo
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
Cjepivo protiv tetanusa
Foto: Reuters/PIXSELL
Cjepivo
Foto: Reuters/PIXSELL
Cjepivo
19.02.2021.
u 09:26
Na pitanje štite li cjepiva protiv novih sojeva, rekao je da su sva odobrena cjepiva odlična i da štite od teškog oboljenja i hospitalizacije. Za rusko cjepivo rekao je da je vrlo slično AstraZenecinom, odnosno da se radi o jednakom modelu
Pogledaj originalni članak

Profesor Kristijan Ramadan s Odjela za medicinske znanosti Sveučilišta u Oxfordu u jutrošnjoj je HTV-ovoj emisiji Studio 4 govorio o novim sojevima koronavirusa i cjepivima, rekavši da su sva cjepiva odlična i da štite od teškog oboljenja i hospitalizacije, ali i da imaju svoje prednosti i nedostatke.

- Mutacije virusa ne mogu se spriječiti, to je normalan dio biologije i života - kazao je profesor. - I naše stanice mutiraju, zbog čega se sa starošću povećava broj određenih tumora, bolesti...", dodao je.

Na pitanje štite li cjepiva protiv novih sojeva, rekao je da su sva odobrena cjepiva odlična i da štite od teškog oboljenja i hospitalizacije. Za rusko cjepivo rekao je da je vrlo slično AstraZenecinom, odnosno da se radi o jednakom modelu.

- Za sada se pokazuje da će antitijela možda malo slabije raditi, ali će naš imuni sustav, pogotovo nakon cijepljenja ili prirodne infekcije, najvjerojatnije biti dovoljno dobar da nas zaštiti i od ovih mutacija. Ali trebamo biti oprezni i zbog toga treba spriječiti širenje što je više moguće, da se spriječe te mutacije - rekao je Ramadan. 

- Sva su cjepiva odlična, sva cjepiva imaju svoje prednosti i nedostatke -rekao je Ramadan.

Dodao je kako je AstraZenecino cjepivo, za koje su se pojavile nedoumice oko učinkovitosti kod starijih osoba, možda nepravedno podcijenjeno te da se čak i neki liječnici i ljudi koji rade u zdravstvu ne žele cijepiti tim cjepivom zbog nekih ispada država kao što su Njemačka, Španjolska, Italija, pa čak i Švicarska i Francuska, gdje političari zbunjuju javnost. Naveo je kako je Britanija počela procjepljivati svoje stanovništvo u prosincu prošle godine - prvo s Pfizerovim, a onda i s oxfordskim, to jest AstraZenecinim.

- Već preliminarni rezultati pokazuju da je efikasnost jednog i drugog cjepiva otprilike jednaka, štiti nas od zaraze u jednakom omjeru od 80-ak posto - rekao je Ramadan.

Dodao je da treba uzeti u obzir tko izvodi klinička ispitivanja i tko analizira rezultate.

- Ako mogu biti negativan i reći - Pfizer je jedna farmaceutska kompanija, ja više vjerujem akademicima, odnosno sveučilištu kao Oxford da će puno realnije analizirati rezultate. Znate da je Pfizer izlazio s nekim apstraktnim brojevima od 95 posto uspješnosti. Mislim da će biti vrlo jasno da neće nigdje biti 95 posto ni 100 posto uspješnosti svih cjepiva, bit će negdje u jednakom rasponu - dodao je.

Ramadan je ustvrdio da je na početku ove pandemije bilo dosta zbunjenosti.

- I znanstvena zajednica i liječnici su govorili da maske ne sprječavaju, da neće spriječiti širenje ove pandemije, da jednostavno nisu dovoljno dobre, da su porozne, da su virusi puno manje čestice koje mogu proći kroz te maske, i to je bilo zbog neke dogme iz naših prijašnjih iskustava, ali se pokazalo da su maske vrlo djelotvorne, rekao je Ramadan, dodavši da smo ovim mjerama najvjerojatnije spriječili širenje influence, ali i drugih virusa.

Izostanak ljudske influence mogao bi imati i lošu stranu. - Ako nemate influencu koja kruži među ljudima, imate među životinjama, kao među svinjama, svinjskom populacijom. I moguće je da će sljedeće godine, zbog toga što nema ljudske, svinjska gripa, odnosno influenca prijeći sa svinje na ljude - upozorio je Ramadan.

Video: Šostar: Zagreb bismo mogli procijepiti za dva i pol do tri mjeseca!

CIMERFRAJ SE RJEŠAVA RENTIJERA

Je li konačno odzvonilo rentijerima u turizmu? Privatni smještaj od Nove godine na udaru pet novih zakona

Turističko iznajmljivanje odavno je preraslo socijalnu kategoriju i pretvorilo se u rentijerstvo od kojeg se lijepo živjelo, a vlasti su prve korake počele poduzimati tek kad je to dovelo do pucanja infrastrukture u turističkim mjestima, pada kvalitete i smanjenja broja turista, upozoravaju i turistički stručnjaci dr. Sanja Čižmar i Branko Bogunović

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

5S
505.scrtom
09:54 19.02.2021.

molim vas da se svi cijepite da pomognete farma industriji koja u ovoj koronakrizi preživljava jako teške trenutke,pogotovo financijske,nemojte na kavu u kafić ,ne idite nikuda ,čuvajte se ,ne grlite se s nikim,ne šaljite dijecu u školu,slušajte vladu i stožer i cijepite se..

NA
Nadalinaaa
10:08 19.02.2021.

Kad ćete početi objavljivati smrtne slučajeve i one s teškim posljedicama nakon cijepljenja u svijetu? Zataškavanje je zločin.