Hrvatske autoceste za nepredviđene radove na opremanju tunela na autocesti od Dugopolja do Ravče 2006. godine platile su dodatnih 6,880.638 kuna iako za to, prema dokumentaciji u posjedu Večernjeg lista, nema nikakva pokrića. Pri tome su za pojedine stavke u troškovniku plaćale astronomske cijene, kao u slučaju WC-a na odmorištu Mosor, o čemu smo jučer pisali. Tako je, primjerice, svjetiljka za označavanje evakuacijskog puta u tunelu plaćena čak 8093 kune, dok je jednostavna ploča za oznaku puta za nuždu plaćena čak 2374 kune. No u cijeloj priči o nepredviđenim radovima za tunele na autocesti od Dugopolja do Ploča vrlo je sumnjiv tijek odobrenja tog zahtjeva splitskog Konstruktora, kao glavnog izvođača radova.
Igra zahtjevima
Naime, Konstruktor je prvo HAC-u poslao zahtjev za odobrenje nepredviđenih radova u iznosu od 1,86 milijuna kuna, no ubrzo nakon toga povukao je taj zahtjev i poslao novi. U tom novom zahtjevu Konstruktor traži od HAC-a 4,67 milijuna kuna za izvantroškovničke radove. No HAC ne odobrava taj iznos, nego u suglasnosti koju potpisuje tadašnji predsjednik uprave Marijo Crnjak Konstruktoru se za to odobrava 6,88 milijuna kuna! U svom zahtjevu za odobrenje izvantroškovničkih radova pak Konstruktor je poslao HAC-u kao prilog cijene iz ugovora za opremanje Male Kapela. U tom su prilogu navedene znatno manje cijene po stavkama nego što su na kraju naplaćene na tunelima na autocesti od Dugopolja do Ravče. Tako je znak “exit” na tunelu Mala Kapela koštao od 4000 do 6000 kuna, a na tunelima između Dugopolja i Ravče više od 8000 kuna. I oznaka za put u slučaju nužde, koji je običan komad lima, više je nego precijenjen i s cijenom od 2374 kune bez PDV-a doseže cijenu kao i sapunjara na WC-ima na odmorištu Mosor.
Koliko su radovi na tunelima bili precijenjeni, pokazuje stavka o obilježavanju i dubljenju rupa za postavljanje oznaka. Svaka takva rupa naplaćena je 70 kuna.
Na autocesti od Dugopolja do Ravče, odnosno dionici Dugopolje – Šestanovac ukupno su četiri tunela i samo na njima su izvođači radova predvođeni Konstruktorom i njihovi podizvođači, u ovom slučaju Dalekovod, dodatno zaradili 6,88 milijuna kuna. NA WC-ima, na samo jednom odmorištu na toj dionici, izvantroškovnički radovi su naplaćeni u iznosu od 3,5 milijuna kuna, a za odmorište Mosor još je iz HAC-a dodatno izvučeno 10 milijuna kuna. Ukupno samo na dodatnim troškovima za opremanje tunela, WC-a i dodatnih radova na jednom odmorištu s autoceste od Dugopolja do Ravče izvučen je 21 milijun kuna.
Ministar prometa Božidar Kalmeta izjavio je da se ne osjeća odgovornim zbog povećanja cijene gradnje autocesta i visoke cijene gradnje WC-a jer “o tome ništa ne zna i, ako je to istina, podupire istrage te se nada da će krivci biti kažnjeni”. Smatra da posao ministra nije da kontrolira i da bude odgovoran ako netko u nekom poduzeću nešto krade.
Napuhavanje cijena
Primjeri napuhavanja cijena WC-a, koji stoje po 1,75 milijuna kuna na odmorištima bez ikakvog stvarnog pokrića u troškovnicima, kao i dodatnih radova na opremanju tunela pokazuju da su s gradilišta autocesta u Hrvatskoj u nečije džepove strpani, ne milijuni, nego milijarde kuna.
Astronomske cijene: Znak "exit" u Maloj Kapeli plaćali 4000 kuna
Životna drama čovjeka kojemu se divila Jugoslavija: 'Supruga i ja izbačeni smo na ulicu, očajan sam'
– Ne znam što ću ni kako ću. Očajan sam čovjek. Uza sve sam trenutačno nezaposlen. Moja supruga i ja smo sada praktički i bez imovine i bez mogućnosti da živimo normalno – kazao je nekadašnji nogometaš
Je li konačno odzvonilo rentijerima u turizmu? Privatni smještaj od Nove godine na udaru pet novih zakona
Turističko iznajmljivanje odavno je preraslo socijalnu kategoriju i pretvorilo se u rentijerstvo od kojeg se lijepo živjelo, a vlasti su prve korake počele poduzimati tek kad je to dovelo do pucanja infrastrukture u turističkim mjestima, pada kvalitete i smanjenja broja turista, upozoravaju i turistički stručnjaci dr. Sanja Čižmar i Branko Bogunović
FOTO Voditeljica (43) koja ljubi 17 godina mlađeg pozirala u badiću i pokazala besprijekornu figuru
Jedna nuspojava upotrebe antibiotika pojavljuje se kod čak 40% pacijenata, evo kako je izbjeći
Tijekom zime izloženi smo raznim bakterijskim infekcijama, gdje se često primjenjuje terapija antibioticima. Kako prevenirati i tretirati nuspojave ovih lijekova, objašnjava liječnica obiteljske medicine Dubravka Bokarica iz Zagreba.
Kako je “mračna bonaca” izazvala nemir u Njemačkoj: Dunkelflaute je nova prijetnja energetici?
Jeste li čuli za pojam dunkelflaute? Ova riječ izaziva strah i trepet u industriji obnovljivih izvora energije, a prošli tjedan ova prirodna pojava dogodila se u Njemačkoj. No o čemu je zapravo riječ?
Zar nije i ovo bivsega predsjednika vlade Ive Sanadera,ako nije treba mu se nekako natovariti na vrat.