TRČAO 516 DANA

Atletičar pretrčao više od 12.000 km i u Hrvatskoj doživio šokantno iskustvo: 'Teško je bilo nastaviti dalje'

Foto: instagram
Foto: instagram
Foto: instagram
24.12.2024.
u 14:46
Njegova iskustva u Hrvatskoj i ostatku Europe potvrdila su postojanje sustava osmišljenih za ograničavanje i kriminaliziranje migranata iz Afrike. „Europa se pretvara u tvrđavu koja sve više sprječava kretanje migranata s juga na sjever,“ kazao je Kato.
Pogledaj originalni članak

Ugandski atletičar Deo Kato, koji je ovog vikenda stigao u London nakon što je pretrčao nevjerojatnih 7.730 milja (12.440 km) od Južnoafričke Republike, otkrio je kako je doživio brojne neugodnosti na svom putu kroz Europu. Kato je svoj maraton započeo u srpnju 2023. u Cape Townu, a cilj ovog 516-dnevnog putovanja bio je podizanje svijesti o rasizmu i povijesti ljudske migracije. Njegov pothvat bio je obilježen iznimnim izazovima, uključujući boravak u zatvoru, ozbiljne zdravstvene probleme i prolazak kroz ratne zone.

Na svom putu kroz Europu, Kato je posebno istaknuo neugodna iskustva koja je doživio u Hrvatskoj. „U Hrvatskoj sam se osjećao kao ilegalni imigrant. Nisu me prihvatili niti sam imao osjećaj da pripadam njihovom društvu,“ rekao je Kato. Policija ga je zaustavljala čak četiri puta dnevno, a lokalni stanovnici su ga fotografirali i prijavljivali policiji. „Ovo iskustvo, zajedno sa svime što sam doživio tijekom putovanja kroz Afriku i osobnim izazovima, učinilo je daljnji nastavak puta izuzetno teškim.“ ispričao je za The Guardian

Unatoč ovim izazovima, Kato je nastavio svoj put prema Londonu, želeći izazvati predrasude prema migrantima i ukazati na važnost migracija za povezivanje i obogaćivanje globalnog društva. Njegova iskustva u Hrvatskoj i ostatku Europe potvrdila su postojanje sustava osmišljenih za ograničavanje i kriminaliziranje migranata iz Afrike. „Europa se pretvara u tvrđavu koja sve više sprječava kretanje migranata s juga na sjever,“ kazao je Kato.

Iako je proživio teške trenutke, Kato se osvrnuo i na pozitivne aspekte svog putovanja. Jedan od takvih trenutaka dogodio se u Bocvani, gdje mu se na Kalahari autocesti pridružio petnaestogodišnji dječak koji je govorio tri jezika, uključujući engleski. „To me podsjetilo na moje vlastite tinejdžerske godine. Bio je to trenutak koji mi je ugrijao srce,“ rekao je Kato. Još jedan dirljiv trenutak dogodio se u Keniji, gdje su mu se skupina djece spontano pridružila tijekom trčanja prema školi. „Željeli su nastaviti trčati sa mnom,“ prisjetio se Kato.

Unatoč izazovima i preprekama, Kato je optimističan u vezi budućnosti. „Vjerujem da ćemo jednog dana stvoriti svijet bez rasne diskriminacije. Možda se to neće dogoditi za mog života, ali smatram da svojim trudom postavljam temelje za buduće generacije,“ rekao je.

>>> VIDEO Strani radnici rade u restoranu Basta

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

KI
kingtom
07:06 25.12.2024.

Ne radi se ovdje o rasnoj diskriminaciji već o čuvanju vlastite kuće i dvorišta. Od kuda afrikanerima i ostalima ideja da se mogu slobodno šetati po tuđoj kući, zemlji, dvorištu...

BU
bubaclex
19:16 24.12.2024.

Promiče li u svojoj domovini svijest o neispravnosti ilegalnih migracija?

PR
prokurator
16:51 24.12.2024.

Hahaha vrlo ilustrativan članak 😂 Rvacka kao zadnja rasistička ksenofobna wukoyebina 😂