20. obljetnica

Austrija je 20 godina članica EU-a

Foto: Nel Pavletić/Pixsell
Austrija je 20 godina članica EU-a
02.01.2015.
u 13:15
Potkancelar i ministar gospodarstva Reinhold Mitterlehner je napomenuo da je od pristupanja EU, austrijski izvoz utrostručen i iznosi 126 milijardi eura, uz porast stope izvoza s 34 na 57 posto
Pogledaj originalni članak

Austrija obilježava 20. godišnjicu ulaska u Europsku uniju. Nakon dvogodišnjih pristupnih pregovora 1. siječnja 1995. godine, u četvrtom proširenju EU-a, postala je zajedno s Finskom i Švedskom, njena nova članica.

Za ulazak u EU glasalo je 66,6 posto Austrijanaca s pravom glasa na referendumu održanom polovicom 1994. godine. U dva desetljeća članstva odnose službenog Beča i Bruxellesa obilježili su vrhunci i padovi navodi austrijski radio i televizija ORF, dodajući kako su sankcije EU-a nametnute Austriji početkom 2000. godine, kada su „narodnjaci“ na čelu s saveznim kancelarom Wolfgangom Schüsselom oformili vladajuću koaliciju s Haiderovim ultradesničarskim „slobodnjacima“ i sedmomjesečni „zaleđeni“ odnosi, zasigurno jedan od najvećih dubinskih potresa između ove alpske zemlje i 14 članica europske obitelji koje su joj predbacile širenje „nacionalističkih osjećaja“. 

Kao pozitivne strane i vrhunce odnosa Austrije i EU isti izvor, između ostalog, navodi ulazak u europsku monetarnu uniju i uvođenje eura, ulazak u Schengen, širenje EU na istok, od čega je Austrija unatoč strahu od „ navale jeftine radne snage“, gotovo najviše gospodarski profitirala, te činjenica da je od rubne, postala središnja europska zemlja. Austrijski predsjednik Heinz Fischer je povodom obilježavanja 20. obljetnice članstva Austrije u EU rekao kako bi globalna financijska i gospodarska kriza proteklih godina bila znatno štetnija za Austriju da nije bila članica EU-a.

Savezni austrijski kancelar Werner Faymann (na fotografiji) je rekao da je Austrija značajno profitirala od zajedničke Europe, posebno gospodarski, no da ima još mnogo toga za napraviti. Ustvrdio je da je oko 70 posto austrijskih vanjsko trgovinskih partnera uz zemalja članica EU-a. Istakao je značaj EU-a kao mirovnog projekta. „Najnoviji događaji, primjerice u  Ukrajini, jasno ističu značaj EU-a kao mirovnog projekta“, povukao je dodajući da se EU zalaže za pronalazak političkih rješenja za probleme u kriznim regijama u njenom susjedstvu.

Potkancelar i ministar gospodarstva Reinhold Mitterlehner je napomenuo da je od pristupanja EU, austrijski izvoz utrostručen i iznosi 126 milijardi eura, uz porast stope izvoza s 34 na 57 posto, što je, kako je ocijenio, potvrda koliko je Austrija gospodarski profitirala od tog članstva. Ministar za Europu, integracije i vanjske poslove Austrije Sebastian Kurz istog je mišljenja i tvrdi da je Austrija „izuzetno profitirala“ od članstva u EU.

CIMERFRAJ SE RJEŠAVA RENTIJERA

Je li konačno odzvonilo rentijerima u turizmu? Privatni smještaj od Nove godine na udaru pet novih zakona

Turističko iznajmljivanje odavno je preraslo socijalnu kategoriju i pretvorilo se u rentijerstvo od kojeg se lijepo živjelo, a vlasti su prve korake počele poduzimati tek kad je to dovelo do pucanja infrastrukture u turističkim mjestima, pada kvalitete i smanjenja broja turista, upozoravaju i turistički stručnjaci dr. Sanja Čižmar i Branko Bogunović

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

TO
tolitol
16:24 02.01.2015.

Inteligentno vođena država, među najbogatijim na kugli zemaljskoj, koja se ulaskom u EU dodatno obogatila. I to, iako je uvijek bila i uvijek će biti neto uplatitelj u europski proračun. Izvrsno je iskoristila otvaranje srednje i istočne Europe za širenje svojih kompanija i banaka. No što reći? Tko zna, zna. Tko ne zna, ne zna. Na ispod četiri stotine kilometara je Zagreb od Beča, ali je 70 godina Balkana učinilo svoje i čovjek ima osjećaj da je ovdje na drugoj planeti. Štoviše, da bude još gore, stotine tisuća je onih koji i u ovoj bijedi misle da napredak vodi preko tog jadnog, nakaradnog Balkana.

Avatar viki_nuland
viki_nuland
14:56 02.01.2015.

A Bec i Bank Austria jedan (uz London) od glavnih centara pranja novca u Ponzi shemi Bernada Madoff-a gdje je suradnica gospodja Kohn imala svoje ljude unutar vlade kako bi oprali nekih dvadesetak milijardi dolara koje su netragom nestale. Kada se tome doda Hypo banka I vec poznate stvari gospodina Sanadera i ekipe covjek ima malo drugaciju sliku od one koja nam se pokusava nametnuti.