Nakon višednevne agonije na kolodvoru Keleti u Budimpešti, više tisuća izmučenih izbjeglica uspjelo se domoći granice s Austrijom gdje su dočekani s dobrodošlicom. Do prekretnice je došlo nakon što je oko 120 Sirijaca u petak popodne krenulo prema granici pješice. Tijekom noći mađarski premijer Viktor Orban donio je odluku da će izbjeglice iz Budimpešte autobusima prevesti prema Austriji. Autobusi su poslani i da pokupe one koji su u koloni autocestom hodali prema granici.
Imigranti su po dolasku na granicu u Austriju ulazili pješice, a policija ih je usmjeravala prema kolodvoru u Nickelsdorfu ili do velike koncertne dvorane gdje bi se trebali prijaviti oni koji žele ostati u Austriji. Austrijska policija izvijestila je da je u Austriju, preko prijelaza Nickelsdorf, ušlo oko 4500 ljudi, a veći broj već je došao i do Beča.
Dolazi 10 tisuća ljudi
Tijekom dana više vlakova s imigrantima došlo je i u München. Austrijska policija žali se na mađarske kolege da ne dobivaju točne informacije, ali i da se pripremaju za dolazak do 10.000 imigranata. Austrijska vlast ističe da je trenutačni prioritet medicinska i humanitarna pomoć za imigrante. Kako bi se imigrantima koji ne žele ostati u toj zemlji omogućilo da nastave put prema Njemačkoj, austrijske željeznice organizirale su posebni vlak koji će azilante prevesti dalje u smjeru Njemačke. Prema procjenama, u Njemačku bi ovih dana trebalo ući oko 15 tisuća imigranata iz Sirije. Nakon dolaska u Austriju mnogi od njih izjavljivali su novinarima da se sada osjećaju kao da su ponovno kod kuće hvaleći Austrijance, njihovu gostoljubivost i vladu koja ih je tako lijepo prihvatila. Za Mađare nisu imali ni jednu lijepu riječ.
U Turskoj 2 milijuna Sirijaca
Desničarska mađarska vlada dopustila je bliskoistočnim imigrantima transfer kroz zemlju nakon što je Austrijski kancelar Werner Faymann razgovarao s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom o trenutačnoj situaciji na mađarskoj granici te je u suglasnosti s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel donesena odluka da se imigrantima omogući ulazak u Austriju i Njemačku koje su otvorile svoja vrata imigrantima koji su dio najveće humanitarne krize koju Europa nije vidjela još od raspada Jugoslavije.
Istodobno, njemačka kancelarka Angela Merkel upozorila je u povodu sve češćih napada na imigrante i imigrantske domove na opasnost novog desnog terorizma u Njemačkoj ističući kako uvijek moraju biti budni i najnoviji razvoj događaja promatrati pažljivo i nastupati ofenzivno protiv desničarskog terorizma.
– To nije Njemačka kakvu ja sebi želim. Za mržnju i mržnju prema strancima smije biti samo nula tolerancije – rekla je Merkel te isključila mogućnost podizanja poreza kako bi se svladala imigrantska kriza. Njemačka kancelarka želi da do kraja listopada svi imigranti budu smješteni u čvrstim objektima s obzirom na to da u ovom trenutku u Njemačkoj pod šatorima živi više od 30 tisuća imigranata.
Šefica hrvatske diplomacije Vesna Pusić, koja boravi u Bruxellesu na sastanku ministara vanjski poslova članica EU, kazala je da je zaključeno da je ipak riječ o izbjegličkoj krizi zato što je Sirija zemlja u ratu. Naglasila je kako treba tijesno surađivati i sa zemljama kandidatima poput Turske u kojoj se nalazi oko dva milijuna izbjeglica, ali i sa Srbijom i Makedonijom koje nemaju kapaciteta za prihvat izbjeglica.
"Hrvatska aktivno sudjeluje i u spašavanju i podjeli odgovornosti oko zbrinjavanja izbjeglica. Većina njih želi u tri li četiri europske zemlja, pa sada treba vidjeti kako u tim uvjetima podijeliti odgovornost", zaključila je ministrica Pusić.
>>EU zatvara granice i kolodvore, Sirijci u Budimpešti viču: Angela, volimo te!
Ti koji su pljeskali sutra ce plakati kad vide koliko su bili izmanipulirani od medija sa serviranjem zalosnih i svakavih prica da u nas probude empatiju prema imigrantima.Nazalost ljudi ne razmisljaju svojom glavom,barem ne svi.Ali kad u buducnosti vide u sto su se pretvorili ti imigranti i kad ne budu mogli se sigurno osjecat u svojoj domovini jer si postao manjina onda cemo vidjet koliko ce nas biti sretnih,cao mozemo reci demokraciji koju poznajemo danas,recite mi tko se moze veselit ili pljeskat takvoj buducnosti?