Nakon dvije godine stanke zbog pandemije koronavirusa Austrija je danas ponovno prešla iz kriznog u normalni modus i slavi svoj Dan državnosti. Preciznije rečeno Dan neutralnosti. Naime, Republika Austrija se je 26. listopada 1955. godine obvezala da u budućnosti na njenom teritoriju neće kročiti strane vojne trupe, kao i da neće više sklapati vojne paktove. Time si je ova alpska zemlja osigurala suverenitet i neutralnost.
Povodom obilježavanja te obljetnice i ove je godine u Beču pripremljen raznovrstan prigodni program. Svečano obilježavanje državnog praznika započelo je tradicionalnim polaganjem vijenaca na Spomen neznanom junaku na “Vanjskim ulazu” u zdanje bečkog dvorca Hofburg, tik uz Heldenplatz (Trg junaka). Položili su ih austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen u pratnji članova austrijske savezne vlade na čelu s kancelarom Karlom Nehammerom, ministricom obrane Klaudiom Tanner i visokim vojnim dužnosnicima.
“U tihom sjećanju za slobodu Austrije pale vojnike i žrtve fašizma”, stoji na Van der Bellenovom Twitteru. Ovogodišnji Dan državnosti bio je drugačiji prethodnih, jer se obilježava u sjenci rata u Ukrajini. To je bilo uočljivo i u govorima predstavnika austrijskog političkog vrha.
“Rat u Ukrajini je uzdrmao europsku sigurnost”, rekao je Van der Bellen. Pozdravio je odluku austrijske Vlade o znatnom povećanju austrijskog vojnog proračuna. Austrijski je predsjednik posebno naglasio dvije rečenice Zakona o neutralnosti prema kojima, kako je rekao, “Austrija svoju neutralnost mora održavati i braniti svim raspoloživim sredstvima”. Dodao je kako austrijska savezna vojska to “trenutačno nije u stanju”.
“Rigorozna štednja proteklih desetljeća ostavila je vidljive tragove - i dovela u opasnost ne samo sigurnost zemlje nego također i sigurnost vojnika”, poručio je Van der Bellen. Austrijski kancelar Karl Nehammer se je također osvrnuo na značaj povećanog izdvajanja za saveznu austrijsku vojsku, posebno nakon ruske agresije na Ukrajinu.
“Ova je Vlada naučila svoju lekciju”, rekao je Nehammer. Istakao je kako će povećani vojni proračun zemlju “učiniti sigurnijom”.
“Sveobuhvatna obrana zemlje to smo mi svi kao društvo”, poručio je kancelar. Ustvrdio je kako “sigurnost znači i slobodu”.
“Neutralnost je naše veliko bogatstvo, ali ono nas ne štiti, nego naša vojska”, poručila je ministrica obrane Tanner u svom govoru.
Bečki gradonačelnik Michael Ludwig je pledirao “za ujedinjenu Europu u borbi za mir”.
U sklopu bečkog Hofburga održano je i tradicionalno polaganje zakletve oko 1.000 vojnika-novaka. Svečanost su trebali uveličati i najavljeni preleti impozantnih zrakoplova C-130 Hercules i Eurofightera, koje je gusta magla u Beču prikovala za zemlju, tako da su ostali u obližnjem gradiću Tullnu, odakle su trebali poletjeti.
Pozornost publike privukla je i već tradicionalna vojna izložba opreme na Heldenplatzu. Austrijske oružane snage predstavile su raznovrstan spektar helikoptera, vojnih vozila, opreme i suvremenog naoružanja kao i aktualne vojne projekte, koji unatoč neutralnosti Austrije ukazuju na značajno angažiranje austrijskih vojnika u međunarodnim mirovnim misijama u sklopu “Partnerstva za mir”, političko-vojnog programa NATO saveza.
U mnogim austrijskim državnim institucijama danas je i “Dan otvorenih vrata”.
Austrijski nacionalni praznik Dan državnosti je bila prilika za mnoge građane da posjete austrijsko Savezno kancelarstvo i osobno se susretnu s kancelarom Karlom Nehammerom i članovima vlade te se upoznaju s njihovim radom, kao i da posjete brojna resorna ministarstva, te austrijski Parlament. Svoja vrata otvorio je i Ustavni sud, za mnoge zanimljivu instituciju.
Ono što ove godine nije bilo moguće je posjet predsjedničkog Ureda i predsjednika Van der Bellena u bečkom Hofburgu. Njegova su vrata, naime, za građane ostala zatvorena. Razlog je, kako izvještavaju domaći mediji, da su predsjednikovi gosti ove godine bili “predstavnici i predstavnice civilnog društva”.
I što na kraju reći nego čestitka Austriji na njenom 67. Danu državnosti odnosno neutralnosti.