“Da bi sustav socijalnih usluga ostao snažan i učinkovit, potrebno ga je štiti od zloupotreba”, rekao je austrijski ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner danas u Beču na konferenciji za medije.
Ministar je istaknuo kako su istražitelji posebne kriminalističke skupine “SOLBE”, osnovane 2018. godine za otkrivanje prijevara kod pružanja socijalnih usluga austrijskim građanima otkrili prijevare socijalnog sustava “teške” 89 milijuna eura u proteklih pet godina. Napomenuo je kako je nakon pojačane kontrole policijskih i financijskih organa vlasti samo u prvoj polovici ove godine socijalnim zloupotrebama počinjena šteta od 14 milijuna eura, što je više nego cijele prošle godine.
Kako je Karner izvijestio, čak 72 posto otkrivenih prijevara socijalnog sustava u Austriji počinili su stranci koji su došli u ovu alpsku zemlju.
VEZANI ČLANCI
Nadležne austrijske vlasti dosad su otkrile 2200 slučajeva socijalnih zloupotreba i podnijele 2288 prijava protiv osumnjičenih osoba za počinjenu štetu na račun države, što je porast od 28 posto.
Prema aktualnim podacima, najviše stranaca koji su tražili i pružena im je zatražena socijalna usluga, bez da su na nju imali zakonsko pravo, iz Afganistana su, Sirije, Ukrajine, Srbije i Bosne i Hercegovine, prenosi dnevni list Österreich.
Prema ministrovim riječima, uglavnom se radi o prijevarama bespravnog dobivanja socijalnih usluga na tri područja. Prvo kod kompenzacija mirovina odnosno isplate razlike vrijednosti od tražiteljeve mirovine do vrijednosti minimalne mirovine u Austriji koja primjerice za umirovljenike samce iznosi 1.030,49 eura. Za nju osoba mora imati prijavljen stalan boravak i stalno živjeti u Austriji. Prevaranti najčešće odu u svoju zemlju, gdje je sve jeftinije i tamo žive na trošak austrijske države tako dugo dok ih istražitelji “SOLBE” ne otkriju, navodi list.
VEZANI ČLANCI
Drugi najčešći slučaj prevare je kod nezaposlenih osoba. One traže propisanu naknadu, ali prešute Zavodu odnosno Agenciji za zapošljavanje, da imaju i druge prihode i tako se ogriješe o slovo zakona. Treće područje gdje se najviše vara austrijski socijalni sustav je dječji doplatak. Kako se ističe u izvješću, prevaranti dolaze s krivotvorenim rodnim listom djeteta i ostvaruje novčanu naknadu. Naravno, samo tako dugo dok im financijska policija ne uđe u trag.
Austrijski ministar financija Magnus Brunner poručio je kako će se dodatno pooštriti kontrole kako bi se otkrilo sve one koji se prevarama pokušavaju domoći socijalnih usluga, na koje nemaju zakonsko pravo.
“Nedopušteno stečen novac može biti korišten u druge svrhe i za realizaciju drugih korisnih projekata”, istakao je Brunner.
Otkud srbi u Austriji, pa oni ne vole zapad!