Uhićenje negdašnjeg predsjednika uprave Hypo Alpe Adria Wolfganga Kulterera možda ledi krv u žilama privatizacijskim tajkunima u Hrvatskoj, BiH, Srbiji ili Crnoj Gori, kamo vodi istražni proces, ali stanovnici Klagenfurta prema tom su slučaju potpuno indiferentni. Jučerašnje nedjeljno jutro u glavnom gradu Koruške ničim nije odavalo da se samo dan ili dva prije ovdje odvijala spektakularna akcija uhićenja donedavno, uz pokojnog koruškog guvernera Haidera, možda najmoćnijeg čovjeka pokrajine.
– Na koji su način oni radili, nas to ni najmanje ne zanima. Ako su nešto zgriješili, neka sada ispaštaju, a onaj tko nije kriv ne treba se brinuti – kaže jedan od Klagenfurčana koji je mirno ispijao pivo u lokalnoj pivnici gledajući ples konobarica odjevenih u tradicionalne austrijske nošnje. U Klagenfurtu, koji je svojedobno Hypo grupa učinila najjačim novčarskim središtem istočne Europe, danas gotovo da i nema spomena na tog nekadašnjeg novčarskog giganta. Hypo Alpe Adria bank u središtu Klagenfurta nema ni jedne poslovnice.
U matičnom gradu nekadašnjeg novčarskog giganta nema više nijedne reklame Hypo grupe, poznati znak nigdje se više ne može vidjeti. Izuzetak su samo dva mjesta. Stadion Hypo Alpe Adria i upravna zgrada. Dobro održavani stadion još uvijek nosi ime Hypo Alpe Adria Arena jer ga je Kulterer zakupio na 10 godina i unaprijed platio, ali već se zna da ugovor neće biti produljen. Prizor upravne zgrade kompanije nešto je drugačiji, štedi se na svakom koraku, to je jasno vidljivo. Stakla na višim katovima zgrade nisu pretjerano čista, a fontana ispred zgrade je presahnula. No, Klagenfurčani nisu previše zabrinuti za sudbinu banke.
– Veći dio poslovanja grupa je vodila u jugoistočnoj Europi, ovdje je bilo samo središte. Mi ne držimo bas previše novca tamo niti imamo mnogo zaposlenih sugrađana. Ne bi nam se nešto posebno strašno dogodilo da Hypo sutra propadne – kaže jedan Klagenfurčanin.
‘Austrijanci ne drže u Hypu novac, a ne bismo ni osjetili da propadne’
Zadužuju se, narušavaju odnose s prijateljima, obitelji, neki dižu i treći kredit. Jesu li Hrvati postali previše ovisni o šopingu?
Zabrinjavajuće je što 52,9 posto ispitanica priznaje da često skriva kupnju od svojih bližnjih, najčešće muževa, a 66,2 posto osjeća gubitak kontrole nad željom za kupnjom
Bila je simbol ljepote i požude u 80-ima, a nakon što je izgubila sluh i vid, okrenula se vjeri: 'Bog me spasio od sigurne smrti'
Vanity, rođena kao Denise Matthews,postala je model koji je oduzimao dah i pjevačica koja je magnetski privlačila poglede. Njena prirodna ljepota i šarm otvarali su joj vrata show businessa, dok su je talent i ambicija gurali naprijed. Nažalost, teško je oboljela, a preminula je 2016. godine.
Nijemci ogorčeni: 'U Hrvatskoj kao u Srbiji. Policija hvatala navijače za genitalije i skidala ih'
"Primili smo mnogobrojne pritužbe na ponašanje granične policije i osiguranja, koji su utvrđivali identitete osoba. Osuđujemo ovaj način kontrole i trenutačno smo u kontaktu s Uefom i Dinamom iz Zagreba", napisali su iz njemačkog kluba
Stigli rezultati velike ankete Večernjeg lista: Pogledajte kako se hrvatski građani pripremaju za mirovinu
Pravovremeno ulaganje u financijsku budućnost ključno je za osiguranje dugoročne stabilnosti i kvalitete života, osobito u mirovini. Ulaganjem i štednjom u ranoj fazi života omogućuje se dugoročan rast kapitala, iskorištavanje složene kamate te stjecanje financijske neovisnosti. No, kako hrvatski građani gledaju na svoju financijsku budućnost?
Europa se drastično okreće energetskom rješenju koji može predstaviti izazov manjim tržištima
Kako bi se zadovoljile sve veće energetske potrebe, očekuje se da će LNG igrati ključnu ulogu u prijelazu na čistiju energiju, posebno u Europi.
E, jeji ga, džaba dnevnice i putnih troškova! U velikom istraživanju Večernjeg o Hypo banci novinar zapeo u prvoj klagenfurtškoj pivnici :-))