NAMETI

Austrijska država od građana ubire 62 posto novca

Foto: DPA/PIXSELL
Austrijska država od građana ubire 62 posto novca
15.08.2014.
u 14:04
Austrijski mediji izvještavaju kako je po poreznim opterećenjima i nametima Austrija pri vrhu europske ljestvice, što govori i podatak da austrijski građani s 62 posto svog novca uzdržavaju državu.
Pogledaj originalni članak

Pod naslovom „Nameti: Država si već uzima 62 posto našeg novca“, austrijski dnevni tabloid Heute piše kako porezna opterećenja i ostali nameti sve više zabrinjavaju Austrijance, pozivajući se na nedavno objavljene podatke koje svake godine izračunava Austrijski ekonomski centara za „Tax Freedom Day“ (12. kolovoz). 

Podaci pokazuju da dosad zarađeni novac, dakle zarada zaposlenih Austrijanaca za 223 dana ove godine u cijelosti je otišla u državnu blagajnu.

- S time državna blagajna ubire 62 posto prihoda građana- piše Heute i ističe kako je 1976. godine taj iznos bio oko 50 posto. Napominje kako stručnjaci pri izračunu u obzir uzimaju i posredne namete kao što su primjerice porez na duhan i naftne derivate.  

Austrijski mediji izvještavaju kako je po poreznim opterećenjima i nametima Austrija pri vrhu europske ljestvice, što govori i podatak da austrijski građani s 62 posto svog novca uzdržavaju državu. Tvrde da će tu neslavnu poziciju vladajuća koalicija socijaldemokrata (SPÖ) i narodnjaka (ÖVP), želi li nastaviti svoj „politički brak“, uskoro morati mijenjati. Jer zbog raznoraznih nameta Austrijanci su već sada prisiljeni manje trošiti da bi održali prijašnju kvalitetu života..

Mediji zaključuju kako je pred vladajućom koalicijom „vruća jesen“ i da bi porezna politika, posebice prijedlog uvođenja poreza za bogataše mogli biti glavni kamen smutnje među partnerima različitih ideologija.

>> Poduzetnik pet godina nije platio porez. Utajio milijun kuna

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

BE
belimo
14:31 15.08.2014.

Neznam podatak za nas ali smo vjerojatno tu negdje a s obzirom na plače onda nam puno manje ostane. A kada bi kod nas netko izračunao točan iznos i još pridodao godišnje zaduženje u inozemstvu onda bi dobili takve brojke da te uhvati jeza...

BA
bakulušić
15:08 15.08.2014.

Prije desetak dana u subotnjem prilogu "Obzor" kolumnist "Večernjeg lista" g. Goran Gerovac se sa velikom nesnošljivosti i žučno obrušio na hrvatsku državu sa pozivom da ga "Hrvatska država pusti na miru" aludirajući pri tom na poreze, prireze i doprinose koje mu uzima a za uzvrat mu ništa ne daje. Bilo je to klasično" nadolijevanje ulja na vatru" obzirom na krizu i nezadovoljstvo ljudi sa svime onim što nam se u Hrvatskoj događa. Primjer Austrije, a i svih drugih država na svijetu, dokazuje da je svugdje isto. Država je samo okvir unutar kojeg su građani (državljani) sa svojim tijelima vlasti i uprave. Nije država kriva nego onaj tko bira i onaj tko vlada, odnosno, upravlja. Oštricu kritike treba upraviti u Partiju na vlasti i na one koji nerealno očekuju više nego što se realno može. A Hrvatsku državu treba čuvati i poštivati kao što Austrijanci i svi normalni narodi poštivaju svoje. I, na kraju, molimo Boga da nas teško ne zaboli, sve ono što smo mi državi dali, država nama vraća. Ne razmišljajmo negativno kao gospodin Gerovac.

TO
tolitol
14:20 15.08.2014.

Austrijanci barem mogu vidjeti u što se to ulažu njihovi novci. Zdravstvo im je među najboljima na svijetu, infrastruktura fantastična, administracija iznimno učinkovita i profesionalna. No treba spomenuti i neoliberalnu Irsku u kojoj "Tax freedom day" pada čak četiri mjeseca ranije, u travnju. Zato ta zemlja raste preko 4 posto u prvom polugodištu ove godine. Između te dvije krajnosti Hrvatska je odabrala samo ono negativno. Strašno porezno opterećenje kojim se zadovoljava napuhani birokratski aparat koji služi samom sebi, a politici kao mjesto uhljebljivanja podobnih i skrivanja nezaposlenosti. Kvaliteta usluga, komatozna. Strašno nas tek očekuje: čim na svjetskom tržištu porastu kamate, propadamo.