Nakon prebrojanih više od 90 posto glasova Austrijanci danas nisu dobili novog predsjednika države. U zapletu dostojnom najboljih kriminalističkih romana, i kandidat krajnje desnice Norbert Hofer kao i njegov protukandidat bivši Zeleni a sada nezavisni Alexander van der Bellen, dobili su po 50 posto glasova. Na kraju izborne večeri postalo je tako jasno da gotovo pet milijuna birača nije izabralo predsjednika i odlučit će glasovi 900 tisuća Austrijanaca koji su glasovali poštom. Austrija je na drugi krug predsjedničkih izbora izašla u ozračju sve većeg pritiska izbjegličke krize i dolaska tisuća migranata u njezine gradove u potrazi za boljim životom. Građani žele promjene
Očekivalo se kako će upravo migrantska kriza i sve veći otpor stanovnika Austrije prema dolasku osoba koje bježe s Bliskog istoka biti presudni faktori koji će odlučiti tko će postati novi predsjednik Austrije. U drugi krug su ušli kandidat protuislamske Slobodarske stranke (FPO) Norbert Hofer, koji je u prvom krugu osvojio 35 posto glasova, te njegov protukandidat Alexander van der Bellen, neovisni kandidat s potporom Zelenih, koji je prikupio 21 posto glasova. Već sam prolazak ove dvojice kandidata bio je veliki šok za austrijski politički establišment, ali i za političke analitičare diljem svijeta, jer u drugi krug prvi put nisu ušli kandidati najvećih političkih stranaka socijaldemokrata i narodnjaka koji dominiraju političkom scenom više od pola stoljeća.
Ankete su uoči izbora davale prednost Hoferu, no točnim su se pokazale procjene da ankete treba uzeti s dozom opreza jer je prema mišljenju analitičara, oko trećina glasača u Austriji uoči izbora bila neodlučna i upravo njihovi glasovi mogli bi donijeti prevagu na jednu ili drugu stranu. Često se ističe kako austrijski predsjednik ima uglavnom protokolarnu ulogu, no on može vrlo lako izazvati i političku krizu i nestabilnost u državi jer prema austrijskom ustavu može raspustiti vladu.
Radikalizam ili umjerenost
Također je i vrhovni zapovjednik austrijskih oružanih snaga. S obzirom na situaciji u zemlji i sve žešću retoriku prema politici otvorenih vrata koju predvodi Angela Merkel, nije nemoguće još snažnije zatvaranje Austrije. S druge strane, dio austrijske javnosti odlučio je podržati nezavisnog kandidata Alexandera van der Bellena strahujući da će Austrija otići krajnje desno. Među njima je i veleposlanik Austrije u Hrvatskoj Andreas Wiedenhoff koji je svoj glas dao – barem prema objavi na Twitteru – Alexanderu Van der Bellenu.
– Shvatio sam da čak i s 53 godine neke stvari činiš prvi put u životu. Na primjer, glasuješ za tipa s poviješću u nekoj stranci Zelenih – napisao je veleposlanik. Rezultati izbora trebali bi biti poznati sutra.
Bravo! Pobjeda gospodina Hofera nad ekstremističkom, antieuropskom, ljevičarskom klikom.