Inspekcijski lokot mogao bi osvanuti na vratima osječkog Azila za pse, ako se ne požure i uhvate korak sa zakonom. Njegovi stanari tada će biti suočeni s najgorim ishodom - eutanazijom. Vrijeme potrebno za usklađivanje već je počelo otkucavati za 180 psećih sudbina.
Potrebno 30.000 kuna
- Moramo se registrirati kao sklonište za životinje. Zbog neusklađenosti već je zatvoren Spirit u Zagrebu, a slično se očekuje i u Rijeci. Ovdje ne želimo dočekati istu sudbinu jer brinemo o 180 pasa koje doživljavamo kao vlastitu obitelj. Zatvaranje bi značilo njihovu eutanaziju jer bi u Osijeku tada ostala samo higijeničarska služba, a ne i sklonište za napuštene životinje - tumači Ivana Crnoja, predsjednica Udruge Pobjeda.
Azil danas ima kanalizaciju, struju, vodu, više od polovice Azila dobilo je drenažu, a izgrađeni su i novi boksovi. Svi su psi cjepljeni, čipirani i kastrirani.
- To je za nas bio velik financijski pothvat s kojim smo se uhvatili u koštac kako bi poboljašli stvari i infrastrukturu koju smo ovdje zatekli. Kako bi se uskladili s propisanim zakonskim normama potrebno nam je najmanje 30.000 kuna. S njima planiramo izgraditi još četiri boksa jer će u svakom od njih boraviti između šest do osam pasa za što moramo izdvojiti jedno cijelo dvorište te napraviti karantenski boks - nabraja Crnoja.
Od Grada još ni lipe
Volonteri su zasukali rukave i posljednjih mjesec dana punom parom prionuli “zidarskom” poslu. Nakon dovršetka prve faze, trebala bi uslijediti i druga. Njome bi se obuhvatila izgradnja prihvatne veterinarske ambulante, sanitarnog čvora za djelatnike kao i hladnjače za pseću hranu, ali i hladnjače za leševe.
- Grad Osijek predvidio je za Azil u ovogodišnjem proračunu 100.000 kuna, ali još nismo primili niti lipe. Molimo sugrađane koji su u mogućnosti da nam pomognu fizički, a građevinske tvrtke donacijama u obliku materijala. Uvijek nam nedostaje i hrane. Ovim životinjama želimo osigurati budućnost jer smo mi njihovo posljednje utočište i spremni smo ih braniti čak i vlastitim tijelima - apelira Crnoja.