Vlada je uputila u saborsku proceduru prijedlog novog Zakona o obnovi, koji bi trebao ubrzati i pojednostaviti obnovu, i prihvatila program zbrinjavanja više od 6000 građana koji borave u mobilnim stambenim jedinicama (kontejnerima) na području Zagreba i Petrinje. Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić predstavio je prijedlog novog Zakona o obnovi.
"Temeljem odluke Vlade koju smo donijeli na prošloj sjednici raspisali smo javni poziv za financiranje najma zamjenskog smještaja, prije svega namijenjenog našim sugrađanima koji su u kontejnerima, a čije oštećene kuće nose crvenu oznaku, ali isto tako po prvi puta uveli smo mogućnost da se na ovaj način kroz financiranje najma njihovog stanovanja uključe i naši sugrađani koji žive u kontejnerima čije zgrade zahtijevaju konstrukcijsku obnovu", kazao je Bačić.
"Tim javnim pozivom pozvali smo s jedne strane vlasnike stanova koji su prazni i koji mogu ići u iznajmljivanje, a s druge strane sve naše sugrađane koji su korisnici, prije svega kontejnera, a imaju crvenu ili žutu oznaku da se također jave, kako bi ih mogli dodatno zbrinuti, odnosno utvrditi im prikladniji smještaj", dodao je.
"Što se tiče Fonda solidarnosti, u petak je održan koordinacijski sastanak na kojem je bio nazočan i predsjednik Vlade na kojem smo čelnim osobama u središnjim državnim tijelima, a koji su ujedno i operativna tijela za provedbu Fonda solidarnosti i na tom smo sastanku prošli kroz najvažnije projekte koji u najvećoj mjeri participiraju u ukupnom iznosu od milijardu i tri milijuna eura, a koja su sredstva osigurana u Fondu solidarnosti kako bi ih mogli planiranom dinamikom uz nadzor i kontrolu svakog projekta uistinu i utrošiti do kraja lipnja, odnosno do 30. lipnja", objasnio je Bačić.
Bačić je kazao da je dva puta bio na Banovini, u ponedjeljak u Sisku. "U Sisku smo definirali program i proces same obnove", dodao je. "Toga dana smo obilježili prvu organiziranu konstrukcijsku obnovu višestambenih zgrada na način da je toga dana započela prva organizirana konstrukcijska obnova dviju zgrada s ukupno 38 stanova", kazao je ministar.
"Jučer sam bio u Petrinji, vrlo važan dan. Sa mnom je bila i ministrica Nina Obuljen Koržinek gdje smo obišli radove na cjelovitoj obnovi kulturno povijesne cjeline Grada Petrinje. Izniman, veliki i zahtjevan projekt kojim će se obnoviti povijesna jezgra, ali i ono što je posebno važno, a što će zakonom biti predviđeno, započela je nova državna katastarska izmjera devet katastarskih općina na području Petrinje. Jučer smo obilježili početak radova čime bi omogućili potpuno novi katastarski operat i potpuno novu zemljišnu knjigu, čime će se, a što je projekt ove Vlade, omogućiti brža revitalizacija Banovine, u ovom slučaju Petrinje, jer ćemo uređenjem zemljišne knjige apsolutno ubrzati sve moguće investicije", kazao je Bačić.
Što se mijenja?
Ulazilo se u mijenjanje velikog broja članaka postojećeg zakona, kazao je Bačić.
"Utvrđeno je da je oportuno napraviti u cijelosti novi zakon koji je sadržajno oslonjen na sve ono što je bila naša namjera kada smo krenuli u izradu izmjena i dopuna samog zakona. Završeno je 1. veljače e.savjetovanje, usvojili smo 29 primjedbi. Određeni broj smo primili na znanje, određeni broj nismo prihvatili. Ono što zakon u bitnom donosi to je objedinjavanje svih tijela koja su do sada sudjelovala u procesu obnove, dakle uz resorno ministarstvo, uključujemo i objedinjujemo Fond za obnovu Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije koji je ovim zakonom i osnovan, sada novim zakonom on ulazi u sastav Ministarstva prostornog uređenja, ali s druge strane uključujemo i objedinjavamo Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje", objasnio je Bačić.
"Ono što je važno je da se u bitnome mijenja model obnove zbog toga što ćemo sada svim zainteresiranima građanima koji žele sami obnavljati ili graditi svoje kuće, u startu ćemo im osigurati sredstva na njihov poseban račun. Nadalje proširujemo krug korisnika obnove jer se pored srodnika u vertikalnoj liniji kao što je to do sada bio slučaj, uvodimo srodnike po pobočnoj liniji, brata , sestru, bračne drugove, životne partnere i tako dalje", kazao je Bačić.
"Smanjujemo značajno dokumentaciju jer se ukida elaborat ocjene postojećeg stanja građevinske konstrukcije za oštećene obiteljske kuće. Ukida se obveza izrade projekta uklanjanja za slobodno stojeće obiteljske kuće, ukida se financijsko tehnička kontrola projekta radi pojednostavljenja postupka, ukida se potreba ishođenja posebnih konzervatorskih uvjeta za provođenje konstrukcijske obnove zgrada unutar kulturno. povijesne cjeline, ako nisu pojedino zaštićeno kulturno dobro. Ovime se automatski smanjuje i broj sudionika obnove", kazao je.
"Uvodimo projekt 'Država, prijatelj, donator' kojim ćemo omogućiti da država o svom trošku ukloni one zgrade za koje vlasnici imaju rješenje o konstrukcijskoj obnovi, a ocjenjuju da ima donatora koji bi im izgradio novu kući, mi ćemo onda to omogućiti i o trošku države srušiti kuću", kazao je Bačić.
Nadalje, uvodi se davanje novčane pomoći građanima za uklanjanje uništenih zgrada, uključujući i pomoćne, gospodarske i ostale uništene zgrade, novčane pomoći za troškove izrade projekta, te mogućnost gradnje zamjenske obiteljske kuće u slučaju u kojem se utvrdi da popravak konstrukcije nije opravdan zbog klizišta i promjena temeljnih karakteristika tla.
Prijedlogom predviđa stambeno zbrinjavanje pogođenih osoba davanjem u vlasništvo kuće ili stana umjesto obnove ili izgradnje zamjenske obiteljske kuće. Uvodi se učinkovitija i prikladnija javna nabava po geografskim cjelinama i blokovskim rješenjima i skraćivanje rokova za izradu projektne dokumentacije i provedbu revizije.
Najviše cijene usluga i radova utvrđivat će tijela koja će odlukom odrediti Vlada. Transparentnost i vidljivost procesa obnove ojačat će se izradom cjelovite interaktivne mrežne GIS - aplikacije cijeloga područja obuhvaćenog potresom.