Iznos od 337,6 milijuna kuna koje država potražuje od Zagreba, a koji bi početkom tjedna mogao blokirati metropolu, zagrebačka je gradska uprava kumulirala godinama. Te nevraćene stotine milijuna inspekcija Ministarstva financija utvrdila je, kako smo objavili još u lipnju, tijekom proračunskog nadzora. Zaključili su i to da je Grad Zagreb svake godine do ove djelomično uplaćivao povrat novca u državnu blagajnu.
Što su dosad čekali?
Znači da su gradonačelnik Milan Bandić i njegov pročelnik za financije Slavko Kojić znali za obvezu vraćanja novca u državni proračun te isto to i činili, ali u manjim iznosima od razrezanih pa su grad i doveli do tolikog dugovanja te pred blokadu koja će paralizirati Zagreb, ostaviti više od 20 tisuća zaposlenih na gradskom proračunu bez plaće, stopirati ionako desetkovane projekte i javne radove te dovesti u pitanje uopće funkcioniranje metropole. Za sve to Bandić i Kojić danas prozivaju državu i ministra financija, a dok mašu ostavkama, pravdu traže na sudu. Govore da je riječ o neustavnoj i nezakonitoj uredbi iako su po njoj postupali godinama, a primjerice konkretno 2009. godine vratili su državi 37,6 milijuna kuna. Iste godine, međutim, za povrat je Zagrebu odrezano 73,3 milijuna kuna i tako se dug gomilao do 2012. i 337,6 milijuna kuna. Kako doznajemo, 2008. je trebalo vratiti u proračun 137,7 milijuna, ali nije uplaćeno ništa, dok je lani Zagreb nabio još stotinu milijuna kuna duga, ali i uplatio 28 milijuna kuna uime decentraliziranih funkcija koje danas osporavaju. Ako je to stav zagrebačke vlasti i način njihove obrane, zašto zakonitost nisu dali provjeriti prije? Sporna uredba kojoj se zagrebačka vlast danas protivi nije uvedena tek ove godine, stoga se njezina zakonitost i ustavnost mogla potegnuti odavno, a ne tek nakon rješenja Ministarstva financija.
Dug u poslovnim knjigama
– Prije četiri godine počeli smo govoriti da je to protuzakonito. Vjerujem u pravnu državu, nemamo mi što vratiti njima, nego jedino oni nama – komentirao je jučer pročelnik Kojić demantiravši da Grad o ičemu pregovara s Ministarstvom financija, kako se govorilo ovih dana.
Neodgovorenim je ostalo zašto su sve ove godine ignorirali i izvješća Državne revizije kojima su upozoravani na dug, kao i to zašto su sami isti taj dug iskazali u poslovnim knjigama?
>>Bandić: Nikad se nisam osjećao jadnijim, ako treba, dat ću ostavku
Nema se tu sta mrziti, treba rasporediti lovu koja se ima, a ne ponosati se kao pijani milijarder pogotovo kada u Zagrebu minimalno 110 000 ljudi prima plaću, a nezarađuju.