Sve donedavno Milan Bandić u Remetinec je mogao ući, i ulazio je, kao čelni čovjek grada. U sivkastoj trokatnici sazidanoj još 1986. godine Bandić se smješkao fotoreporterima nakon što bi – na primjer – ondje uime institucije koju je predstavljao s upravom zatvora potpisao ugovor o poslovima koje će za gradske tvrtke odraditi zatvorenici.
U utorak uvečer, kada je onamo dovezen u službenom vozilu, ovaj put ne Grada nego pravosudne policije, smiješak je izostao. Nakon odrađene papirologije na prijamu u zatvor te liječničkog pregleda, Milan Bandić smješten je u ćeliju koju dijeli s još jednim istražnim zatvorenikom. Kad se odlučivalo kamo će ga smjestiti, vodilo se računa da njegov "cimer" ne bude osoba sklona izgredima. Na taj se način pokušava spriječiti eventualni verbalni, ali i fizički obračun "običnih" zatvorenika s u javnosti poznatim uhićenicima. Zatvorski šefovi nastoje i da pritvorene političare ne smještaju s osobama koje će po izlasku na slobodu brže-bolje s medijima podijeliti priču o zatvorskim danima s, na primjer, bivšim predsjedničkim kandidatom Nadanom Vidoševićem ili Milanom Bandićem, svejedno.
Nema dobacivanja
Ostali uhićenici u akciji Agram "razbacani" su odlukom zatvorske uprave po sobama koje se nalaze na odjelima 1, 2, 4 i 6, kamo se inače smještaju istražni zatvorenici. Na odjelima 3, 7, 8 i 9 smješteni su oni koji u Remetincu izdržavaju dosuđenu zatvorsku kaznu. Ima tu još i odjel označen rimskom brojkom. On se nalazi na zadnjem katu ove zgrade, velik je oko 15.000 četvornih metara i nosi naziv Odjel X. Sve donedavno ovdje je bila i bivša sisačko-moslavačka županica Marina Lovrić-Merzel. Iako je Odjel X ženski odjel, događalo se, i događat će se, da tu zbog sigurnosnih razloga budu smješteni i muškarci. Svojedobno su na tom odjelu bili i Vladimir Zagorec i Ivo Sanader, koji je sada sam u ćeliji. Samica je u Remetincu 30, a zatvorskih je soba ukupno 160.
Ni u ćelijama, ali ni u šetnji zatvorskim krugom, na što imaju pravo dva sata dnevno, pritvorenici iz iste pravosudno-policijske priče ne smiju se susresti. Šetnice su u Remetincu tri. Ženska se nalazi u dijelu koji se ne može vidjeti iz muških ćelija zato da zatvorenici ne bi dobacivali zatvorenicama. U uvjetima u kojima radi Zatvor Zagreb (kakav je službeni naziv Remetinca), u kojem je i dalje više zatvorenika no kapaciteta, zacijelo je poprilično teško osigurati da sve štima.
Telefon osam minuta tjedno
Upravo stoga što u zatvoru nemaju zakonom propisane uvjete o veličini četvornih i prostornih metara na koje imaju pravo, ovdašnji zatvorenici često posežu za tužbama, a sudovi donose presude u njihovu korist. Milan Bandić, jednako kao i ostali u tom okruženju, ima propisani dnevni ritam. Ustajanje, osobna higijena, pospremanje sobe pa doručak počinju u sedam sati. Zatvorenici mogu, ako žele, donijeti vlastitu posteljinu, ali ona ne smije biti bijela jer je takva i zatvorska. Ručak je u 13, zatim slijedi dnevni odmor. Propisano je da zatvorenici dnevno dobiju 3000 kalorija. Večera je u 19 sati, nakon čega zatvorenici mogu radnim danom gledati televiziju do 23 sata. Vikendom, blagdanom, ali i tijekom prijenosa utakmica prvenstava u nogometu, mogu i dulje pratiti televizijski program.
Političari i poslovni ljudi, koji na slobodi zbog svog posla satima telefoniraju, u Remetincu će se odmoriti od zvonjave mobitela. Ne smiju ih imati, a telefonirati mogu osam minuta tjedno koristeći tzv. pametne telefonske kartice na kojima su pohranjeni brojevi koje smiju zvati. Pritvorenici u Remetincu posjete mogu primati najmanje šest puta mjesečno – ponedjeljkom, srijedom i četvrtkom te prve i treće nedjelje u mjesecu. Posjeti traju dvadeset minuta, a pregrada koja istražne zatvorenike dijeli od posjetitelja podiže se jednom mjesečno. Tada imaju priliku i dotaknuti onoga tko im je došao u posjet. Inače se mogu samo gledati i razgovarati preko telefonskih slušalica.
>> Bandić tražio da se zaposli njegov vozač, Pripuz urgirao za prijateljicu
"....nastoje i da pritvorene političare ne smještaju s osobama koje će po izlasku na slobodu brže-bolje s medijima podijeliti priču o zatvorskim danima....". Čemu to kada, kao što vidimo, i prije njih sve izlaprdaju "insajderi" iz redova zatvorskih službenika!! Pa oni su lajaviji od bilo kojeg zatvorenika!