Američki predsjednik Barack Obama danas će predstaviti plan koji je nazvao "najvećim i najvažnijim korakom koji je SAD ikada poduzeo" u borbi protiv klimatskih promjena, piše BBC.
Cilj revidiranog "Plana za čistu energiju" je smanjiti emisije CO2 iz elektrana za oko trećinu u roku od 15 godina. Mjere podrazumijevaju prebacivanje na solarnu energiju i energiju dobivenu iz vjetra te druge izvore obnovljive energije.
Rat protiv ugljena
No, protivnici Obamina plana tvrde da je proglasio "rat protiv ugljena". U planu stoji da se emisije CO2 iz energetskog sektora do 2030. godine moraju smanjiti za 32 posto u usporedbi sa 2005. godinom. Svaka američka savezna država će dobiti cilj koji mora ispuniti, a potom će morati dati svoje prijedloge kako doći do tog cilja. No, nekoliko guvernera je već kazalo da će ignorirati Obamin plan.
U snimci koju je objavila Bijela kuća Obama je kazao da se novi plan temelji na podacima koji pokazuju da će se bez odlučne akcije svijet suočiti sa još gorim ekstremnim vremenskim uvjetima i zdravstvenim problemima. - Promjena klime više nije samo problem sljedećih generacija - naglasio je Obama.
zbilja velke promjene. tek za 15 godina misle do tog cilja. do onda će biti 3 izbora za predsjednika. i kojekakve energetske krize u svijetu. ako znamo da je struja iz ugljena najjeftinija, kako misli to crni prezidente ameriku držati konkurentnom? aha, povisiti cijenu struje, to će nominalno dići indekse na burzama, pa će se podići i visina plaće, skupa s time i ostale cijene proizvoda. što smo dobili? na primjeru izbacivanja običnih žarulja vidimo dalekovidnost današnjih zelenih (doslovno) političara. proizvodnja obične žarulje je jeftina, ne koriste se skupi materijali, koji traže puno energije za obradu i samu proizvodnju, u običnoj žarulji skoro pa da i nema ničeg štetnog po okoliš. a u štednoj, tzv. ekološkoj? što to ima u jednoj natrijevoj tlačnoj žarulji, ili led, ili onim spiralnim, tako ekološkog? imaju recimo živu. metal, tekući, jako omiljen. dosta učinkovit kao uzrok mnoštva bolesti. kolko košta proizvodnja jedne 'štedne' žarulje? zar zbilja ona troši tako malo energije, i tako dugo traje? jel neispravne takve žarulje pravilno 'odlažemo'? ili ide s ostalim otpadom? u normalnoj upotrebi, domaća štedna žarulja rijetko kad traje duže od godinu i pol. ja imam u staroj kući običnu žarulju staru preko 35 godina. i danas svijetli, ima više radnih sati nego fendti od belja. tko zna, razumije o čemu ja.