Od 1. veljače Baranjci jedu skuplji kruh. Cijena osnovnog prehrambenog proizvoda povećana je za 50 lipa do jedne kune tako da danas bijeli kruh stoji šest, a polubijeli 5,5 kuna. No, čak i nakon povećanja cijene, stanovnici Baranje i dalje jedu najjeftiniji kruh u Hrvatskoj. Naime, prosječna je cijena štruce bijelog kruha tipa 550 devet kuna, a polubijelog 7,83 kuna.
Najjeftiniji u Europi
– Samo treba provjeriti cijenu brašna unazad šest mjeseci i bit će jasno da je poskupljenje opravdano – kratko je komentirao Dario Lozančić, predsjednik Udruženja obrtnika Baranje, koji i sam ima pekarski obrt.
Poskupljenjem, kaže direktorica Žitozajednice Nada Barišić, pekari u većinom ruralnoj Baranji, gdje su cijene vrlo teško određene, približili su se prosječnoj cijeni koja će zbog rasta cijena sirovina, i u ostatku zemlje morati ići gore. Inače, cijena bijelog kruha danas se u Hrvatskoj kreće od 7,43 do 10,43 kuna, a polubijelog 6,71 do 9,5 kuna.
– Pekari će do zadnjega pokušati zadržati takav odnos cijena, no treba uzeti u obzir da je cijena energije poskupjela za 65 posto, da je kilogram pšenice prešao dvije kune, a da je kilogram brašna 3,05 kuna – objašnjava N. Barišić. Koliko će i kada doći do poskupljenja zasad se, kaže, nije raspravljalo, no jasno je da su cijene pekarskih proizvoda u Hrvatskoj – iako je cijena sirovine identična, daleko niže nego u Europi.
– U Italiji je, primjerice, samo pecivo 1,30 eura – kaže N. Barišić.
Potrošači protiv
Pekarska industrija, dodaje direktorica, lani je ostvarila pad proizvodnje za četiri posto. Kruh se sve manje troši, no najčešće se i dalje kupuje bijeli koji nije dobar za konzumaciju sljedećeg dana. Trebali bi, navodi, kupovati tamnije vrste kruha koje se jedu tri dana, što bi, bilo i bolje za zdravlje. Dizanje cijene kruha za Baranjce, pak, nema opravdanja.
– Da ta djelatnost nije profitabilna ne bi stalno nicale nove pekarnice. Uostalom, ne sjećam se da je ijedna zatvorena zbog krize – smatra Saša Alilović.
Baranjcima kruh poskupio za kunu, isto čeka i ostatak zemlje
Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada
"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."
Odlične vijesti! Hrvatska je po sve tri svjetske agencije dosegla A razinu kreditnog rejtinga
Zahvaljujući provedenim reformama i pravodobnim mjerama koje smo poduzimali u svim krizama, Hrvatsku smo uspjeli dovesti u krug od 40-ak država na svijetu koje po sve tri svjetske rejting agencije pripadaju A kategoriji kreditnog rejtinga, kaže Plenković
Sjećate li se Blaženke Leib? Nekad omiljena voditeljica pojavila se u javnosti, evo kako danas izgleda
Leib je u petak bila moderatorica na promociji knjige "Da, ne, ne znam - moć odluke", autorice Gordane Kalye Smith u Zagrebu.
Jedna navika povećava stres na poslu: Radi ju većina Hrvata, a dovodi i do pada koncentracije
Kao božićna dekoracija i ambijentalna lampa: Ovaj ukras je sve što vam ove jeseni treba u domu
samo treba provjeriti cijenu pšenice i goriva od zadnjeg poskupljenja i sve će biti jasno.OPET love u mutnom.BANDA