Udar na standard

Baranjcima kruh poskupio za kunu, isto čeka i ostatak zemlje

Foto: Arhiva VL
Baranjcima kruh poskupio za kunu, isto čeka i ostatak zemlje
03.02.2011.
u 16:05
Pekari će pokušati zadržati cijene, no treba uzeti u obzir da su poskupjeli pšenica i brašno, kažu u Žitozajednici
Pogledaj originalni članak

Od 1. veljače Baranjci jedu skuplji kruh. Cijena osnovnog prehrambenog proizvoda povećana je za 50 lipa do jedne kune tako da danas bijeli kruh stoji šest, a polubijeli 5,5 kuna. No, čak i nakon povećanja cijene, stanovnici Baranje i dalje jedu najjeftiniji kruh u Hrvatskoj. Naime, prosječna je cijena štruce bijelog kruha tipa 550 devet kuna, a polubijelog 7,83 kuna.

Najjeftiniji u Europi

– Samo treba provjeriti cijenu brašna unazad šest mjeseci i bit će jasno da je poskupljenje opravdano – kratko je komentirao Dario Lozančić, predsjednik Udruženja obrtnika Baranje, koji i sam ima pekarski obrt.

Poskupljenjem, kaže direktorica Žitozajednice Nada Barišić, pekari u većinom ruralnoj Baranji, gdje su cijene vrlo teško određene, približili su se prosječnoj cijeni koja će zbog rasta cijena sirovina, i u ostatku zemlje morati ići gore. Inače, cijena bijelog kruha danas se u Hrvatskoj kreće od 7,43 do 10,43 kuna, a polubijelog 6,71 do 9,5 kuna.

– Pekari će do zadnjega pokušati zadržati takav odnos cijena, no treba uzeti u obzir da je cijena energije poskupjela za 65 posto, da je kilogram pšenice prešao dvije kune, a da je kilogram brašna 3,05 kuna – objašnjava N. Barišić. Koliko će i kada doći do poskupljenja zasad se, kaže, nije raspravljalo, no jasno je da su cijene pekarskih proizvoda u Hrvatskoj – iako je cijena sirovine identična, daleko niže nego u Europi.

– U Italiji je, primjerice, samo pecivo 1,30 eura – kaže N. Barišić.

Potrošači protiv


Pekarska industrija, dodaje direktorica, lani je ostvarila pad proizvodnje za četiri posto. Kruh se sve manje troši, no najčešće se i dalje kupuje bijeli koji nije dobar za konzumaciju sljedećeg dana. Trebali bi, navodi, kupovati tamnije vrste kruha koje se jedu tri dana, što bi, bilo i bolje za zdravlje. Dizanje cijene kruha za Baranjce, pak, nema opravdanja.

– Da ta djelatnost nije profitabilna ne bi stalno nicale nove pekarnice. Uostalom, ne sjećam se da je ijedna zatvorena zbog krize – smatra Saša Alilović.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

SA
satar
14:45 07.02.2011.

samo treba provjeriti cijenu pšenice i goriva od zadnjeg poskupljenja i sve će biti jasno.OPET love u mutnom.BANDA

HA
Harmanlipa
21:02 03.02.2011.

Je Barišić, samo u Italiji je plaća 2.000 Eur, a kolika je kod nas????

Avatar bereza
bereza
21:41 03.02.2011.

\"Pecivo je u Italiji 1.30 eura!\" Možda. Ali, u Sloveniji, trgovački lanac \"Hofer\" prodaje različite vrste kruha koje proizvodi privatna pekara iz Nove Gorice. Između ostalih, prodaju \"Črni hlebec\" (brašno T850 i T1250), te \"Rženi hlebec\" (brašno T1250 i T850). Oba kruha su bez konzervansa, na sobnoj temperaturi jestivi su i nakon 5 dana. Naravno, vidi se da kruh stari, ali ostaje jestiv i ukusan. Cijena: \"Črni hlebec\" - 1,25 eura za kg (9,3 kune za kg) \"Rženi hlebec\" - 1,55 eura za kg (11,50 kuna za kg) Ako se kupuje kruh od prethodnog dana, cijena se umanjuje za 35%, što znači da cijena crnog kruha pada na 6 kuna za kg, a cijena raženog kruha pada na 7,50 kuna za kg. Koliko god dugo kupujem kruh kod njih, još nisam vidio da prodaju kruh stariji od jednog dana. Kako to da u Sloveniji, uz tako visoke ulazne troškove, o kakvima bunca Barišić, mogu peći visokokvalitetan kruh po cijenama nižima od onih kakve imamo u našoj divnoj domovini? Možda tome pridonosi i nezajažljiva krumpirušina vlast, jer, dok mi uživamo na 23% PDV-a, Slovenci se muče s 8,5% DDV-a na hranu.