Kolumna

Barijere neće zaustaviti doseljevanja ni u EU ni u SAD

Foto: Reuters/PIXSELL
Barijere neće zaustaviti doseljevanja ni u EU ni u SAD
28.02.2016.
u 08:15
Europa je zajednica prava i obveza, solidarnosti i odgovornosti te se ne može uzimati samo ono što ti se sviđa
Pogledaj originalni članak

Pitanje izbjeglica postalo je ključno ne samo u političkim raspravama u Europi, već i u američkoj predsjedničkoj predizbornoj kampanji. “Ti si jedini kandidat koji je zapošljavao tajne imigrante”, optužio je Marco Rubio svoga suparnika u Republikanskoj stranci Donalda Trumpa koji je zajašio ksenofobiju u svojim govorima. Trump je obećao izgradnju zida na američko-meksičkoj granici dugog 2500 kilometara i izbacivanje iz SAD-a 11 milijuna ilegalnih imigranata. A, upravo je njih Trump zapošljavao za izgradnju svojih nebodera u New Yorku i Miamiju. Imigranti bez dozvole boravka manje su plaćeni, a Rubio je optužio Trumpa da je iskorištavao one koje bi sada izbacio iz SAD-a. Trump je na optužbu odgovorio: “Ja sam jedini ovdje koji je stvorio radna mjesta”.

Njemačka vlada očekuje ukupno 3,5 milijuna izbjeglica do 2020. godine, odnosno u prosjeku 500.000 imigranata godišnje, otkriva list Süddeutsche Zeitung pozivajući se na izvor u ministarstvu gospodarstva. Njemačkoj je, očito, potrebna nova radna snaga.

U Velikoj Britaniji održat će se 23. lipnja referendum o ostanku ili odlasku iz EU, a saziva se, uz ostalo, kao mjera “obrane” od migranata. Poklič “Vratimo svoj suverenitet!” širi se državama. Britanski tjednik The Economist napisao je da, ako se suverenitetom smatra nepostojanje recipročne interferencije, onda je Sjeverna Koreja zemlja s najvećim suverenitetom. Uostalom, kad bi pobijedila opcija izlaska Velike Britanije iz EU, gotovo odmah posao bi izgubilo 3,5 milijuna Britanaca zaposlenih u izvozu, a da se i ne govori o daljnjim posljedicama.

Austrija i Mađarska prijete podizanjem zidova. Barijere mogu, možda, trenutačno zaustaviti imigrante, ali problem ostaje. Zidovi generiraju iluzije o obrani granica. U Mađarskoj vlada Viktora Orbana namjerava sazvati referendum protiv europskih mjera raspoređivanja izbjeglica. Europa je zajednica prava i obveza, solidarnosti i odgovornosti te se ne može uzimati samo ono što ti se sviđa. I, ako se tebi nešto ne sviđa, sazivaš referendum misleći da se to i drugima ne sviđa. Mogu li barijere zaustaviti konfuzije u glavama?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.