Povjerenički kolegij Europske komisije, koji se u utorak poslije podne sastao na rubu plenarne sjednice Europskoga parlamenta u Strasbourgu, "politički je podupro" nacrte zajedničkih polazišta (DCP) za zatvaranje preostalih četiriju poglavlja u hrvatskim pristupnim pregovorima, koje mu je predstavio europski povjerenik za proširenje i europsku susjedsku politiku Štefan Füle, potvrdio je Večernjem listu EK-ov izvor. Sva će četiri DCP-a, koji uključuju i prijedlog da Hrvatska punopravnom članicom EU postane 1. srpnja 2013., EK u četvrtak predstaviti Odboru stalnih predstavnika (COREPER) Vijeća EU, a EK-ov se predsjednik Jose Manuel Durao Barroso nada da bi ih COREPER već na završetku iste sjednice, u petak, mogao prihvatiti.
– Europska komisija sa svoje strane upravo zaključuje pristupne pregovore s Hrvatskom. Nalazimo se u odlučnome trenutku dugoga hrvatskoga puta i vjerujem da će u petak biti vrlo dobrih vijesti. Hrvatska vlada naporno je radila da ispuni sve uvjete i uskoro će moći dosegnuti svoje nagrade. Bit će to dobra vijest za narod Hrvatske, za EU i za druge narode u području – izjavio je Barroso po završetku sastanka.
Očit je Barrosov i Füleov cilj zatvoriti i posljednja poglavlja na Međuvladinoj pristupnoj konferenciji (IGC) 21. ovoga mjeseca u Luxembourgu, a zaključenje pregovora potvrdilo bi tri dana potom Europsko vijeće u Bruxellesu. Prethodna je najava, naime, glasila da će EK-u trebati "najmanje tjedan dana" od izvještaja glavnoga haaškoga tužitelja Sergea Brammertza u ponedjeljak Vijeću Sigurnosti UN-a da dovrši formalni postupak prihvaćanja DCP-a za poglavlje 23, Pravosuđe i temeljna prava.
– I mi možemo biti brzi kada je to potrebno – objasnio je EK-ov izvor.
Prihvati li COREPER zaista već u petak predložene DCP-e, bit će to posve neuobičajena brzina jer rasprava o tome u Vijeću EU obično traje do tri tjedna. Značilo bi to da su ih EK i COREPER "u pozadini" već raspravili te da se samo čekalo da glavni haaški tužitelj Serge Brammertz u ponedjeljak pročita svoj izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a – a dio koji se odnosi na Hrvatsku bio je od ranije poznat – pa da se DCP-e i formalno prihvati.
Da se preostala četiri poglavlja zatvore 21. ovoga mjeseca, dostajalo bi da COREPER DCP-e prihvati i na sljedećoj sjednici, 16. i 17. ovoga mjeseca, pa čak i da to umjesto veleposlanika učine ministri vanjskih poslova na Vijeću EU za opće poslove 20. i 21. lipnja, također u Luxembourgu, prije samog početka IGC-a.
Nizozemci su svoj pristanak na zatvaranje pregovora o poglavlju 23. uvjetovali strogim motrenjem do ulaska u članstvo kako Hrvatska provodi prihvaćeno zakonodavstvo. Pravila toga motrenja ugradila bi se u poglavlje 35, Ostali poslovi. To što je Barroso uvjeren da će "dobrih vijesti" biti već u petak znak je da su i ta pravila već dogovorena. Navodno se u njima ne spominju kazne za prekršaje kakve su se ranije najavljivale – odgoda ulaska u EU do godinu dana i uskraćivanje novca iz europskih fondova – ali postoje neke blaže mjere koje bi zemlje članice prihvaćale kvalificiranom većinom.
Barroso za petak najavio odluku o zaključenju pregovora
Otkrivene šokantne tajne smrti: Ovo je 25 činjenica koje niste znali o umiranju i zagrobnom životu
Donosimo 25 znanstveno potvrđenih činjenica koje će promijeniti vaše razumijevanje smrti.
Poznati golman nastradao u prometnoj nesreći, s njim je bila i supruga, manijak ih je doslovce pokosio
Inače, Ščetljin i njegova supruga ozbiljnije su ozlijeđeni, ali prema najnovijim informacijama nisu životno ugroženi. Mladi, 23-godišnji vratar jedan je od najpoznatijih hokejaških čuvara mreže u Rusiji, a ove je sezone na 16 utakmica u KHL-u imao 90.9 posto obrana
Ovo je knjiga koju je Beroš čitao u Remetincu: Bill Gates ju je prozvao najvećom inspiracijom koju je ikad pročitao
Činjenica da ovu knjigu preporučuju svjetski lideri i utjecajne osobe nije slučajna - ona predstavlja važan korak prema stvaranju informiranijeg i objektivnijeg društva, sposobnog za suočavanje s izazovima 21. stoljeća na temelju činjenica, a ne predrasuda.
U jednom našem gradu nalaze se čarobni kameni labirinti: Posjetitelji tvrde da im pružaju unutarnji mir
Negdje na sjeveru Hrvatske, između dviju moćnih rijeka, Mure i Drave, smjestio se krajolik koji spaja prirodnu ljepotu, bogatu povijest i duboko ukorijenjenu tradiciju.
Ova lampa zapalila je društvene mreže, a svatko je može imati u svom domu
perozagreb Pa koliko dijece ima na Zlarinu?