Zbog sve agresivnije ruske politike, NATO će, prvi put u povijesti, otvoriti baze na području nekadašnje istočne Europe, iza linije koja je tijekom prošlog hladnog rata označavala željeznu zavjesu. Potvrdio je to i glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen.
– Treba se suočiti sa stvarnošću i shvatiti da Rusija ne smatra NATO svojim prijateljem ili partnerom. Rusija je jedina zemlja koja je nakon Drugog svjetskog rata silom proširila svoj teritorij, i na takvu se realnost moramo priviknuti – potvrdio je Rasmussen britanskom Guardianu. U NATO-u ovakvo stanje nazivaju “hibridnim ratom”.
Ojačana prijetnja
Upravo kako bi se zaštitile istočnoeuropske članice Saveza, ali i ostatak Europe od mogućih ruskih akcija u budućnosti, NATO planira postavljanje nekoliko baza sa znatnim snagama za brzo djelovanje koje bi, u slučaju potrebe, mogle zaustaviti prodor ruskih snaga. Što nije lagan zadatak.
– Rusija je ostvarila golem napredak u razvoju svoje oružane sile, i ona je danas znatno jača nego prije nekoliko godina. Ruska vojska djeluje vrlo brzo i učinkovito, a u kratkom vremenu mogu vojnu vježbu pretvoriti u ofenzivnu vojnu operaciju – kaže Rasmussen. Na ovu promjenu u ruskoj vojnoj doktrini, njihovoj opremljenosti i spremnosti već neko vrijeme posebno upozoravaju Poljska i tri baltičke zemlje, Litva, Letonija i Estonija, koje se, zbog svog geopolitičkog položaja, ali i znatne ruske manjine, nalaze u posebno ranjivom položaju. Sada je napokon, nakon zbivanja na Krimu i u Ukrajini, potpuno jasno da između Rusije i NATO-a ne cvjetaju ruže i da će kopnene postrojbe za brze intervencije biti raspoređene na istočnom obodu Saveza.
Tri pravca prodora
Još uvijek nije definirano gdje će baze biti postavljene, no izbor je prilično logičan.
– Postoje tri pravca mogućeg prodora ruskih snaga u Europu. To su sjeverni, poljsko-baltički pravac, potom središnji pravac koji vodi preko Slovačke i Mađarske te južni pravac koji prolazi preko Hrvatske. Prva baza vjerojatno će biti u južnoj Poljskoj ili Litvi, druga u Slovačkoj, dok bi treća mogla biti u Mađarskoj. Sama Hrvatska nije zanimljiva za postavljanje kopnene baze, jer između nas i Rusije postoji tampon zona, Srbija te BiH – kaže admiral Davor Domazet-Lošo.
Koje god lokacije za uspostavljanje novih baza bile izabrane, sigurno je da će u njima biti postavljene posebne postrojbe sastavljene od trupa iz više zemalja. Riječ je o obučenim i dobro opremljenim postrojbama koje imaju mogućnost reakcije u samo par sati te snagama za prodor u dubinu teritorija.
– To će biti vrh koplja koji NATO uspostavlja prema istoku – potvrdio je Rasmussen.
SAD je spreman za rat protiv Rusije do posljednjeg Europljanina. Bas lijepo od njih.