Ministarstvo financija korigira svoje predviđanje pada gospodarstva u ovoj godini na 1,5 posto, ali nije isključeno da to bude i više. U riznici ministarstva nema neizvršenih faktura, a u četvrtak će biti isplaćena pretposljednja rata duga prema umirovljenicima, za što je izdvojeno 820 milijuna kuna. Ovogodišnji se proračun puni prema planu, a i rashodi su manji bez obzira na to što se plaće nisu rezale. Ministarstvo ne odustaje od uvođenja poreza na nekretnine, ali ni od zaduživanja na domaćem tržištu u siječnju.
Rasteretiti gospodarstvo
Na pad BDP-a će u ovoj godini najviše utjecati pad osobne potrošnje koji je već na razini 5,7 posto, a nije isključeno da završi i s dvoznamenkastim padom. No, kako smatraju u Ministarstvu financija, to nije posljedica većih poreza nego sve skupljih troškova energenata, odnosno skuplje struje, grijanja, komunalija... Bez obzira na to što je država donesenim mjerama, kao što je smanjenje doprinosa za zdravstveno osiguranje, željela rasteretiti gospodarstvo, to se među poduzetnicima nije osjetilo. Razlog tome je nedostatak investicija, smatraju u Ministarstvu financija. Veći PDV ih, navodno, nije opteretio, a osim toga nekima je i smanjen, a država je gospodarstvu smanjila i parafiskalne namete. Nastavit će ih smanjivati i sljedeće godine, kažu u ministarstvu, ali istodobno se ne odustaje od poreza na nekretnine i ponavlja se da to nije novi porez, nego zamjena za postojeći porez na kuće za odmor i komunalnu naknadu. Proračun se u ovoj godini puni prema planu, pa su prihodi za 2,5 posto bolji nego lani, a rashodi 1,2 posto. Najveći je rast prihoda od PDV-a, prije svega zbog veće stope. Doprinosi rastu sporije, ali im se naplata znatno poboljšala, i to nakon odluke da plaće neće biti isplaćene bez plaćenih doprinosa.
Manji troškovi za aute
Očekuje se da će do kraja godine biti uplaćeno i do milijardu kuna više doprinosa nego inače. Bez obzira na to što nisu smanjene plaće i što je bio veći trošak kamata, država je uspjela smanjiti materijalne rashode za oko četiri milijarde kuna u odnosu na lani. Primjerice, subvencije poljoprivredi smanjenje su sa 3,9 na 2,8 milijardi kuna, a za automobile sa 150 na 30 milijuna kuna. Ministarstvo je uspjelo naplatiti 200 milijuna kuna duga s liste poreznih obveznika.
>>Linić s Vujčićem: Zadužit ćemo se i u inozemstvu, a ne samo kod kuće
na sreću o porezu na nekretnine odlučuje sabor a ne on a čini se da je odnos snaga sada malo drugačiji. Pad ne može biti manji od 1.8% a to se zna od 5 mjeseca (statistika je prilično predvidljiva u tom smislu). 1.5% pada koji predviđa ministartsvo financija je čista laž jer su i oni svjesni statistike.