Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman sastao se je u petak u Beču s austrijskim ministrom za Europu, integracije i vanjske poslove Alexanderom Schallenbergom u prijelaznoj austrijskoj tehnokratskoj vladi. Šef austrijske diplomacije je u zajedničkoj izjavi nakon susreta s hrvatskim kolegom Grlić Radmanom novinarima rekao da su središnje teme susreta bile daljnje unapređenje bilateralnih odnosa dviju država, posebno gospodarskih i hrvatsko predsjedanje Europskom unijom u prvoj polovici iduće godine.
„Hrvatsku čeka velika odgovornost“, istakao je dodavši kako Austrija „puna nade i pouzdanja“ gleda na hrvatsko predsjedanje EU-om.
„Radujemo se toj suradnji i imate punu podršku Austrije“, napomenuo je. Govoreći o međusobnim odnosima ministri su se složili da dvije zemlje imaju mnogo toga što ih povezuje. Ministar Schallenberg je posebno izdvojio razvijene gospodarske odnose i povećanje broja austrijskih turista kojih čak 1,3 milijuna godišnje dolazi u Hrvatsku, zbog čega je, kako je rekao, Hrvatska ljeti „poput desete savezne austrijske pokrajine“. Istakao je kako je Austrija najveći strani ulagač u Hrvatskoj s oko 650 poduzeća koja nude 35.000 radnih mjesta.
Obzirom na to da Austrija i Hrvatska, kao punopravne članice EU zajednički surađuju na mnogim poljima, ministri Grlić Radman i Schallenberg razgovarali su i o brojnim aktualnim europskim temama, financijskom okviru i Strateškom programu EU-a za predstojeće razdoblje, politici proširenja, migracijskoj politici te Brexitu.
Ministri su razgovarali i o zajedničkom interesu Hrvatske i Austrije u stabilizaciji država u susjedstvu odnosno potpori europskim integracijskim procesima zemljama Zapadnog Balkana. U razgovorima je istaknuta obostrana snažna potpora zemljama Zapadnog Balkana na njihovom europskom putu.
Ministar Grlić Radman je rekao da su Hrvatska i Austrija „ tradicionalni strateški prijatelji i partneri“, odnosno da je Hrvatska „kulturno susjedstvo“ Austrije, kako je to jednom rekla bivša šefica austrijske diplomacije Ferrero-Waldner.
Govoreći i predstojećem predsjedanju Vijećem EU, hrvatski je ministar posebno naglasio kako je ono za Hrvatsku, najmlađu članicu EU, u koju je ušla prije šest godina, „povijesni trenutak“.
„Prije 30 godina nismo mogli ne samo zamisliti da ćemo biti slobodni, nego ni da ćemo predsjedavati jednom takvom organizacijom“, ustvrdio je dodavši:
„ Hrvatska je ponosna članica Europske unije koja želi još dublju integraciju, naime ulazak u Schengenski prostor, euro zonu i članstvo OECD-a“.
Napomenuo je kako je s austrijskim kolegom razmijenio stavove o prioritetima i izazovima skorašnjeg hrvatskog predsjedanja.
Budući da je daljnje proširenje EU jedan od prioriteta hrvatskog predsjedanja Vijećem EU, ministar Grlić Radman je rekao da će Hrvatska tijekom svog predsjedanja u fokus staviti europsku perspektivu zemalja Zapadnog Balkana, te za njih organizirati u Zagrebu sastanak na vrhu. Istakao je da je Hrvatska spremna svoja znanja i iskustva stečena u procesu približavanja Uniji, podijeliti s tim zemljama.
„U interesu je i Hrvatske i Austrije i mira i stabilnosti u Europi da tih šest zemalja Zapadnog Balkana, ispune potrebne kriterije i ostvare svoju europsku perspektivu“, podvukao je šef hrvatske diplomacije.
Oba ministra su se složila o važnosti otvaranja pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom u listopadu ove godine, koje će prema Schallenbergu biti „test vjerodostojnosti EU“ obzirom na obećanu europsku perspektivu zemljama Zapadnog Balkana.Hrvatski ministar je istakao kako je tema razgovora bila i budućnost Bosne i Hercegovine, gdje je Austrija snažno angažirana. Naglasio je kako se mora postići funkcionalna konstitutivnost i jednakopravnost svih triju naroda, te pravo svakog naroda na izbor svog političkog predstavnika, zajamčeni Daytonskim sporazumom.
Kako je istaknuto, ministri su razgovarali i o važnosti zadržavanja strateškog i integriranog europskog pristupa globalnom izazovu migracija.
„Hrvatska i Austrija dijele mišljenje o izazovima migracija, te se slažu oko potrebe sveobuhvatnog odgovora koji uključuje zaštitu vanjskih granica EU“, rekao je Grlić Radman.
Na pitanje novinarke austrijskog radija i televizije ORF o kritikama hrvatskoj policiji zbog postupanja prema izbjeglicama na granici s Bosnom i Hercegovinom šef hrvatske diplomacije je odgovorio:
„Naša sigurnosna i migracijska politika izuzetno je hvaljena, mi štitimo naše nacionalne granice i granice Europske unije“ Dodao je kako se Europska unija po tom pitanju „može osloniti“ na Hrvatsku.
Ministar Schallenberg je potom dodao kako je „Austrija zahvalna Hrvatskoj na zaštiti vanjskih granica Europske unije“. Tijekom svog boravka u Beču, ministar Grlić Radman se je sastao i s austrijskom saveznom kancelarkom Brigitte Bierlein. Nakon toga i s predsjednikom Odbora za vanjsku politiku i Odbora za EU austrijskog Parlamenta, pučaninom (ÖVP) Reinholdom Lopatkom, te u austrijskoj Gospodarskoj komori s njezinim potpredsjednikom dr. Richardom Schenzom. Potom je otputovao u Gradišće, gdje se je u Željeznom sastao s biskupom Željezanske biskupije mons. dr. Egidijem Živkovićem.
Mi opet cuvamo granice austro ugarske!?