U Hrvatskoj živi gotovo 3000 ljudi koji nemaju državljanstvo nijedne države ili riskiraju da ga nemaju. Među njima su i Bedri Hoti i Boro Topolić. Priču o njima objavio je ovaj tjedan UNHCR, UN-ova agencija za izbjeglice, koja se između ostalog bori za ljude koji trpe zbog toga što nemaju državljanstvo, a takvih diljem svijeta ima na milijune.
Bedri Hoti (56) rođen je na Kosovu, a u Hrvatsku je došao sa 17 godina. Tada je to bila ista država, SFRJ. Došao je, kaže, zbog posla. Ponuđen mu je posao konobara u Novskoj, a onda je radio i kao mehaničar. U Novskoj je ostao tijekom Domovinskog rata, popravljao je vozila za vojsku. Međutim, njegov zahtjev za dobivanje državljanstva odbijen je jer je albanski državljanin.
– Nikad u životu nisam bio u Albaniji – kaže Hoti, koji je dobio hrvatsku osobnu iskaznicu za strane državljane.
Nakon što je na njegovu stranu u travnju stao Europski sud za ljudska prava, Hoti je primio putni dokument izdan prema konvenciji iz 1954. godine.
Boro Topolić (63) 40 je godina radio, plaćao poreze i nikad nije imao problema. U Hrvatsku je došao iz BiH 1975, radio u brodogradilištima u Rijeci i Splitu te u tvornici bojlera u Zagrebu. Danas vozi taksi. Problemi su krenuli u svibnju 2014. kada je pokušao kupiti stan u Zagrebu koji unajmljuje. Za to mu treba hrvatsko državljanstvo. Topoliću, koji ima bh. putovnicu, rečeno je da će dobiti državljanstvo ako odbaci svoje bh. državljanstvo. Međutim, hrvatske vlasti su ga odbile i tako je ostao bez državljanstva ikoje države.
– Nisam mogao vjerovati. To je bila velika uvreda – kaže Topolić koji je bio pozvan u ured na sastanak s obavještajnim dužnosnikom.
– Pitao me pitanja na koja sam odgovorio stotine puta prije – zašto sam u Hrvatskoj? Iznosio je insinuacije vezane za moj bračni status. Mjesec dana poslije dobio sam odbijenicu – kaže Topolić. U službenom pismu kao razlog za odbijanje spominju se interesi RH. Na kraju je dobio hrvatsku putovnicu za ljude bez državljanstva, a primit će i mirovinu kad se umirovi iduće godine.
– Znam da su neki u težoj situaciji – kaže Topolić.
Takav je Hoti, koji je godinama živio u siromaštvu jer mu zemlja u kojoj je proveo većinu života nije priznala pravo da u njoj živi. Nije mogao raditi ni primati doprinose 25 godina, nije mogao ni putovati niti se vjenčati. Za osam godina moći će tražiti hrvatsko državljanstvo, ali dobivanje mirovine bit će teško jer nije mogao plaćati doprinose, a socijalna pomoć bit će, u najboljem slučaju, mala.
– Imam 56 godina. Koji su izgledi za čovjeka moje dobi? – pita se Hoti.
Pogledajte video o misterioznim ljudima - tko su zelena djeca, svjedokinja Kennedyjeva ubojstva...
Samo ih posaljite odakle su i dosli,,jako su dobro informirani kojoj udruzi treba se javiti,,za ljudska prava.Zasto se nitko ne obraca za pomoc Drzavi odakle su dosli kada su imali 17g