LE FIGARO

Berlin i Washington razilaze se u NATO-u

28.09.2002.
u 00:00
Pogledaj originalni članak

Raspra NATO-vih ministara obrane o iračkom pitanju nije stavila melem na ranu napetih odnosa između Sjedinjenih Država i Njemačke. Naprotiv.

"Kad si na dnu jame, najbolje je prestati bušiti", bio je kratak ministar obrane Donald Rumsfeld. Američki dosje koji je trebao dokazati ratničke planove Bagdada, uvjerio je samo one koji su htjeli vjerovati. Primjerice, glavnog tajnika NATO-a lorda Robertsona, koji je govorio o "čvrstim dokazima".

No za njemačkoga ministra Petera Strucka dosje ne sadrži "nove, odmah vidljive dokaze". Isto tako, dok Rumsfeld tvrdi da "svakako" postoji veza između Iraka i Al Kaide, njegov njemački kolega uzvraća da "nema nikakvih naznaka za to".

Što se tiče mogućeg rata u Iraku, državni tajnik Colin Powell kaže da nije došao po "političku potporu" saveznika. Ipak ju je od "nekih" dobio, kaže, premda je nije tražio. Nije ju dobio od Nijemaca koji su zaključili da "političko rješenje ima prioritet". Oni ujedno tvrde da ih partneri "razumiju, i djelomice i podupiru".

U toj zbrci, Francuska je branila svoja uobičajena stajališta. "Glavno je da se sačuva međunarodna zakonitost", podsjeća Michele Alliot-Marie koji drži da je "iznimno pogubno" htjeti djelovati izvan UN-a. "Kada neka zemlja djeluje sama", misli francuska ministrica, druge bi države, primjerice arapske, mogle pomisliti da "ratuju Zapad i arapski svijet". Takvo "poistovjećivanje", kaže, uspjelo se izbjeći nakon 11. IX. i sada nije trenutak da se izlažemo takvoj pogibli. (H)

Pogledajte na vecernji.hr