Razjedinjenu Europu danas ujedinjuje samo – mržnja prema Njemačkoj. Bolje reći mržnja ne toliko prema Njemačkoj, koliko prema njezinoj kancelarki Angeli Merkel. Najmoćnija žena svijeta postala je personifikacija sveg zla koje već šestu godinu donosi europska kriza. Stoga se može reći da u zemljama najvećim žrtvama krize – Grčkoj, Cipru, Španjolskoj, Portugalu, Italiji… – vlada prava germanofobija, preciznije merkelofobija. Svi oni viču Merkel, halt (stoj)!
Njemačkoj kancelarki zamjeraju da siromašnije zemlje Europske unije, a još više eurozone, iskorištava i stavlja ih u robovlasnički odnos, namećući im štednju koju one ne mogu izdržati, samo da bi maksimalizirali svoj profit. “Oni su toliko puta veći od nas da im ne možemo postati konkurenti ni velikom javnom potrošnjom, a kamoli ovim diktatom štednje”, žale se Grci. Neki ekonomisti tvrde da je glavni izvor krize uvođenje eura u 17 zemalja EU, iako kriterije za to ispunjavaju samo Njemačka, Francuska i zemlje Beneluxa. Među nekim ekonomistima postoji i radikalno mišljenje da bi eurozona mogla opstati samo ako bi je napustila – Njemačka! Naime, najmoćnije europsko gospodarstvo postavilo je euro kao valutu po svojim mjerilima, dok većina ostalih zemalja monetarne unije nema ekonomiju koja može izdržati tako jaku zajedničku valutu.
– Svako gospodarstvo ima svoju krv, a krv njemačkog gospodarstva je euro. A ta krv je potpuno nekompatibilna s grčkim, ciparskim ili portugalskim gospodarstvom – ističe ekonomist Ljubo Jurčić.
Za Nijemce nema zime
Kao glavni argument u tvrdnji da Njemačka igra svoj samostalni ples javnosti većine zemalja eurozone i EU ističu podatak da jedino Njemačka u cijeloj Europi danas ima manje nezaposlenih nego prije izbijanja krize 2008. Kako je moguće da je svima puno gore, a samo Nijemcima bolje nego prije pet godina?
Njemačkoj se spočitava “europska nesolidarnost” jer je nova tržišta za svoje, većinom vrhunske proizvode, pronašla u zemljama u velikom zamahu. Koga briga za Grčku i Portugal, dok mi bez problema i tuđe pomoći možemo dovoljno proizvesti za Kinu, Brazil, Rusiju, Indiju, kažu danas Nijemci… Najjača izvozna zemlja svijeta kupce svoje robe ne traži više u Europi koja je svaki dan sve siromašnija i nema novca za skupu njemačku robu, nego u zemljama u usponu koje ne pitaju koliko koštaju njemački najmoderniji proizvodni strojevi, automobili… po kojima je Njemačka odavno stekla kultni status u svijetu. Dok u zemljama u razvoju gotovo dvoznamenkasto raste BDP i buja srednji sloj nema zime za Njemačku.
Usporedo s njemačkim snom koji se ogleda u najmanjoj nezaposlenosti od ujedinjenja i stalnom rastu izvoza, noćna mora postala je dio svakodnevnog života u ostalim zemljama EU. Stoga se građani na Cipru, u Grčkoj, Španjolskoj, Italiji… nadmeću tko će više poniziti njemačku kancelarku Angelu Merkel. Utrka u vrijeđanju Merkelove crtajući joj Hitlerove brčiće, ili oblačeći joj SS uniforme i predstavljajući je kao novoga Führera (vođu) kao da nema kraja… Merkel optužuju da stvara “Četvrti Reich”, ali ovaj put ne topovima nego sofisticiranim financijskim instrumentima iz pozicije ne samo ekonomski najjače zemlje Europe.
Obećana zemlja
No jesu li ta buka i bijes usmjereni prema Njemačkoj doista utemeljeni. Gledajući jednodimenzionalno, kao što se danas većina stvari promatra – jesu. No problem je puno dublji. Činjenica je da bi bez Njemačke i pomoći njezinih poreznih obveznika ova kriza bila još dublja. Nitko kao radnik u Njemačkoj, bilo da je on Nijemac, Grk, Španjolac, Talijan, Turčin, Hrvat… i svaki drugi koji puni proračun te zemlje, nije dao toliko novca u spašavanje europskih zemalja koje svoje ekonomsko-političke probleme vuku daleko dulje od vremena Angele Merkel.
“Ta germanofobija zaista nije fer. Što Nijemci više daju u programe spasa, više ih optužuju da su neonacisti”, napisao je britanski Financial Times.
Novo svjetlo na europsku krizu bacili su i podaci njemačke Bundesbanke objavljeni prošli tjedan i koji su podigli veliku buru u njemačkoj javnosti. Prosječan Talijan triput je bogatiji od prosječnog Nijemca, a prosječna španjolska obitelj više je nego trostruko bogatija od prosječne njemačke obitelji, pokazala je studija Bundesbanka o bogatstvu kućanstava pet europskih zemalja. Studiju kao da je naručila sama Angela Merkel – Nijemci se sada pitaju zašto da plaćamo dugove Talijana i Španjolaca kad su oni u prosjeku više nego triput bogatiji od nas. Naime, razlog je što vlastitu nekretninu ima puno manje Nijemaca nego Talijana i Španjolaca, pa su te dvije nacije uspjele kompenzirati manju štednju i manje plaće te su u studiji ispale bogatije od do sada, kako se smatralo, neprikosnovene Njemačke.
No Njemačka i dalje ima status obećane zemlje, koja će izvlačiti sve druge koji zapadnu u teškoće. Može se reći da je operativni zahvat koji je provela Angela Merkel u ovim godinama krize uspio, ali da su mnogi pacijenti podlegli – konkurentnost raste, a zaposlenost pada.
>>Germanofobija u Europi - Merkel omražena gotovo kao Hitler