Građevinska inspekci

Bez 'bajte' na Jegenišu ostala i gradonačelnica Koprivnice

Foto: 'Marijan Susenj/PIXSELL'
'20.11.2012., Koprivnica - Bageri Ministarstva graditeljstva poceli su sa rusenjem bespravno sagradjenih vikendica na jezeru Jegenis. Ribolovci su bajte poceli graditi krajem 60-ih godina proslog stol
Foto: Marijan Sušenj/PIXSELL
Rusenje
Foto: Marijan Sušenj/PIXSELL
Rusenje
Foto: Marijan Sušenj/PIXSELL
Rusenje
21.11.2012.
u 10:24
Veliki troškovi 
nagnali su mnoge da sami ruše. Veliki broj njih zapalio je svoje drvene kućice
Pogledaj originalni članak

Građevinska inspekcija jučer je započela s akcijom uklanjanja bespravno sagrađenih objekata na jezeru Šoderica nedaleko od Koprivnice. Od ranog jutra na terenu su bili inspektori koji su dogovarali plan rušenja, a cijelo vrijeme s njima su bili i brojni pripadnici policije koji su pazili da ne bi došlo do neželjenih incidenata. Bageri su s rušenjem betonskih građevina startali oko podneva.

Nema legalizacije

Kako bi izbjegli troškove rušenja, a doznajemo da se radi o 800 kuna po satu plus PDV te o plaćanju odvoza građevinskog otpada, mnogi vikendaši sami su rušili svoje objekte. S obzirom na to da se uglavnom radilo o drvenim "bajtama", većina ih je samo zapalila. Iako su svi vrlo teško primili to što ostaju bez svojih kućica za odmor, koje su neki sagradili još prije 30-40 godina, većina je svjesna da se to moralo dogoditi.

- Ovo mi je bilo sve na svijetu, po ljeti sam tu bio non-stop. No, što se može, znali smo da ne gradimo na svojemu i mislim da je sve to dosta 'izduralo' - kazao je Slavko Želježnjak, suprug koprivničke gradonačelnice Vesne Žlejžnjak, netom nakon što je zapalio svoju bajtu.

- Dok smo bili mladi gradili smo, a sad, dok smo ostarili, moramo sve rušiti. Znam da nismo mogli legalizirati ono što nije na našoj zemlji, ali mi je ipak jako žao - istaknuo je stariji Đelekovčanin.

"Građevine se nalaze unutar područja koje je prema prostornom planu, koji je donijela lokalna samouprava, planirano za eksploataciju mineralne sirovine te stoga ne postoji mogućnost legalizacije. Koncesija za navedeno eksploatacijsko polje je dodijeljena", priopćili su iz Ministarstva graditeljstva.

'Priroda će izgubiti'

Uklanjanje bespravnih građevina, kojih je na Jegenišu donedavno bilo 160-tak, potrajat će idućih desetak dana. Zvonimir Šašek iz Koprivnice sam je uklonio svoj objekt, no smatra da do rušenja nije trebalo doći.

- I mala djeca znaju da se ovdje radi o nečijem interesu i koriste Nexe grupu kao paravan da se to makne. Priroda će mnogo izgubiti jer smo mi ipak redovito čistili okoliš - rekao je on.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

RA
Rapal
16:32 22.11.2012.

Navodno gori kao u Kapelskim kresovima. Potpuna devastacija okoliša. Pa i odvoz onoga šta ostane ima svoju cijenu a vlasnici se znaju. Ima još političara koji imaju hacijende na podravskim grabama...

DU
Deleted user
22:16 21.11.2012.

Sada ih još treba kazniti za paljevinu. Po slikama vidim da tu gori sve i svašta, a najmanje obično drvo. Dakle, treba izaći i inspekcija zaštite okoliša zbog zagađenja zraka.

PE
peroM
07:43 23.11.2012.

he, izgleda da oni koji su izgradnjom potjerali sve ptice, nagrdili okoliš i nabacali tko zna što da su čuvali prirodu. Koje licemjerje. Bolje rečeno je da su oni na ničijoj zemlji zaposjeli proistor koji drugim ribičima nije bio dopušten.